Słowacja na wakacje - górska przyroda i wodne szaleństwa
W góry czy nad morze? – to pytanie Polacy zadają sobie w wakacyjnych miesiącach niezwykle często. Przywykliśmy już do korków zarówno na drogach prowadzących na północ, jak i na południe, co roku narzekamy na zatłoczone plaże i górskie szlaki. A gdyby tak ruszyć w miejsce, które łączy w sobie wszystkie zalety wodnych uciech ze spokojem, które daje wędrowanie wśród tatrzańskiej przyrody? Morze przeżyć zapewnia pobliska Słowacja.
Nieco ponad godzinę jazdy od granicy odkryć można słowacki region Liptów. Znajdzie się tu wszystko, czego potrzeba miłośnikom aktywnego spędzania wolnego czasu - są góry, jeziora, parki wodne, jaskinie. Można poruszać się samochodem, pieszo lub rowerem tradycyjnych, bądź elektrycznym. Połączenie gór i źródeł termalnych to dobra opcja, aby pogodzić tych, którzy cenią sobie słodkie lenistwo z tymi, którzy nie wyobrażają sobie urlopu bez codziennych aktywności.
Słowackie morze, czyli Liptowska Mara
Zobacz również:
Pomiędzy Liptowskim Mikulaszem a Beszeniową rozciąga się malowniczy zalew, znajdujący się na rzece Wag. W latach 70. ubiegłego wysiedlono mieszkańców i zalano okoliczne wsie aby stworzyć zbiornik zaporowy. Swoją nazwę Liptowska Mara zawdzięcza właśnie jednej z tych wiosek. Obecnie niewielka marina zachęca do wodnych aktywności - można wynająć kajaki, rowery wodne, łódkę, katamaran bądź popłynąć w krajoznawczy rejs z doświadczonym sternikiem.
Jedną z atrakcji jest spacer po zaporze o wysokości 45 metrów. Nie brakuje też plaży, na której podczas letnich miesięcy chętnie biwakują zarówno turyści, jak i okoliczni mieszkańcy. Najbardziej charakterystyczną budowlą na tym obszarze jest ocalona przed zalaniem wieża zabytkowego średniowiecznego kościoła Najświętszej Marii Panny. - jednej z najstarszych liptowskich świątyń. Uroku całej okolicy dodaje spektakularny widok na Tatry.
Po drugiej stronie Tatr
Region Liptów otaczają Tatry Niskie, Tatry Zachodnie, Góry Choczańskie, Wielka Fatra i Tatry Wysokie. Turyści chętnie odwiedzają tu Doliny: Demianowską, Prosiecką, Żarska, Jańską i Kwaczańską.
Popularne ośrodki narciarskie po słowackiej stronie Tatr - Jasna i Chopok także latem mają turystom sporo do zaoferowania. Poza przepięknymi widokami i dziką przyrodą oferują doskonałą infrastrukturę. Na wycieczkę można zabrać ze sobą psa, co docenią zwłaszcza miłośnicy pieszych wędrówek.
Dla tych, którzy chcieliby cieszyć się widokami, a niekoniecznie wspinać się na szczyt na własnych nogach przewidziano kolejki linowe, w cenie noclegu w wybranych hotelach bilety na nie otrzymujemy gratis. Kolejki z Jasnej wywiozą turystów na drugi najwyższy szczyt Tatr Niskich - Chopok, który obok doliny Demianowskiej stanowi świetną bazę wypadową do dalszych wędrówek po okolicy. W regionie znajduje się zresztą ponad 1 000 km oznakowanych szlaków turystycznych.
Tatrzańska Łomnica kusi także latem
Kolejką można także wjechać na Tatrzańską Łomnicę. Ten znany ośrodek sportów zimowych latem zamienia się w tętniące życiem miejsce rodzinnych wypadów pieszych i rowerowych w Tatry Wysokie. Pogoda zmienia się tu dynamicznie warto pamiętać o odpowiedniej odzieży. Jadąc kolejką na Łomnicę, zanim przesiądziemy się do 15-osobowego wagonika, który sam w sobie stanowi niezwykła atrakcję, zaliczamy po drodze położoną na wysokości 1751 m.n.p.m stację pośrednią. Można tu spacerować, zjeść smaczny tradycyjny obiad z widokiem na Tatry, czy odpocząć przed dalszą drogą, jeśli Łomnicę postanowiliśmy zdobyć na własnych nogach. Atrakcję samą w sobie stanowi Łomnicki Staw, położny u szczytu drugiego co do wysokości szczytu słowackich Tatr.
Wodne atrakcje dla małych i dużych
Będąc w tej okolicy warto też skorzystać z wypoczynku w miejscach znanych z gorących źródeł. To narodowe bogactwo Słowacji. Jednym z nich jest Park Termalny Besenova. Kąpielisko znajduje się zaledwie 50 kilometrów od polskiej granicy u podnóża Gór Choczańskich.
Początki kurortu sięgają lat 80. XX wieku. Wówczas dokonano pierwszego odwiertu znajdujących się tam wód. Jednak na większą skalę uzdrowisko zaczęto rozbudowywać dopiero w 2006 roku.
Obecnie Park Termalny Besenova to rozbudowany aquapark. Można w nim korzystać z zabiegów oraz zażywać leczniczych kąpieli w basenach termalnych z wodą o temperaturze 30-38ºC. Dla miłośników saunowania nie zabraknie atrakcji - rytuały saunowe to jeden ze znaków rozpoznawczych tego miejsca, podobnie jak rozbudowane saunarium.
Wlkoliniec - najpiękniejsza wioska Słowacji
Na jednym z grzbietów Wielkiej Fatry, w sąsiedztwie parku narodowego, na wysokości niespełna 720 m.n.p.m znajduje się urocza wioska. Administracyjnie należy do miasta Rużomberk i jest jednym z najsłynniejszych, ale też uznawanym z najpiękniejsze, miejscem tego typu na Słowacji. 30 lat temu została także wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Poznajcie Wlkoliniec.
Typowa architektura, charakterystyczna dla terenów górskich, to domy z bali położone na wąskich działkach z zapleczem gospodarczym z tyłu. Większość doskonale zachowanych budynków pochodzi z XIX wieku, i mimo upływu ponad 100 lat jest doskonale zachowana. Oprócz domów w osadzie można zobaczyć także szkołę, dzwonnicę z końca XVII wieku oraz zbudowany w 1875 roku kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, szopę pasterzy i Dwór Rolnika z kameralnym muzeum.
Spacerując po Wlkoliniecu można by odnieść wrażenie, że przenieśliśmy się w czasie, gdyby nie fakt, że większość z tych domów wciąż jest zamieszkała i toczy się tu codzienne życie a pod zabytkowymi domami z bali parkują najnowsze modele samochodów. Część właścicieli wynajmuje pokoje turystom, funkcjonują tu przytulne kawiarnie i restauracja, a w ciągu roku odbywa się też sporo wydarzeń rozrywkowych i kulturalnych.