Stonehenge może stracić status Miejsca Światowego Dziedzictwa UNESCO

Brytyjski sekretarz ds. transportu Mark Harper wydał niedawno zezwolenie na realizację kontrowersyjnego projektu przebudowy drogi A303, który zakłada budowę tunelu w bezpośrednim sąsiedztwie słynnej kamiennej budowli Stonehenge. Teraz w reakcji na tę decyzję UNESCO zagroziło pozbawieniem monumentu statusu Miejsca Światowego Dziedzictwa.

Stonehenge jest obecnie wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czy coś się w tej kwestii zmieni?
Stonehenge jest obecnie wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czy coś się w tej kwestii zmieni?123RF/PICSEL

Tunel powodem sporów o Stonehenge

Po latach sporów i protestów ze strony archeologów i grup zajmujących się ochroną historycznego dziedzictwa, władze Wielkiej Brytanii zatwierdził plan budowy podziemnej autostrady w pobliżu Stonehenge.

Przeciwko temu rozwiązaniu występowało wiele organizacji, w tym instytucji publicznych. Rządowy Inspektorat Planowania stwierdził, że budowa tunelu może spowodować nieodwracalną szkodę. Stanowczo zareagowało też UNESCO.

Agencja ONZ jest zdania, że planowany obecnie projekt krótszego i tańszego tunelu grozi zniszczeniem lub przemieszczeniem niektórych elementów archeologicznych wokół Stonehenge, a zakłócenie krajobrazu może niekorzystnie wpłynąć na integralność tego wyjątkowego miejsca. Dlatego zagroziła, że jeśli projekt zostanie zrealizowany, Stonehenge zostanie skreślone z listy Miejsc Światowego Dziedzictwa i trafi na listę Zagrożonych Miejsc Światowego Dziedzictwa.

Jako rozwiązanie alternatywne UNESCO zaleciło albo wydłużenie tunelu, aby nowy odcinek drogi w mniejszym stopniu ingerował w krajobraz, albo takie przebudowanie A303, by szerszym łukiem omijała Stonehenge.

Już wiadomo, skąd pochodzą sarseny w kręgu Stonehenge
Już wiadomo, skąd pochodzą sarseny w kręgu Stonehenge123RF/PICSEL

"Występujące w granicach obiektu osobliwości wspólnie stanowią o Wyjątkowej Uniwersalnej Wartości Stonehenge i Avebury" - czytamy w komunikacie w tej sprawie na stronie internetowej UNESCO.

Terminem “Wyjątkowa Uniwersalna Wartość" organizacja określa obiekty o szczególnym kulturowym lub przyrodniczym znaczeniu dla ludzkości. W oświadczeniu podkreślono, że objęte ochroną obiekty są rozległe - mają około 25 kilometrów kwadratowych - aby ukazać związek pomiędzy monumentami a otaczającym je krajobrazem.

Nie ma szansy na zmianę zdania? Co dalej z wyjątkowym obiektem?

Szanse na to, że sekretarz ds. transportu zmieni zdanie pod wpływem opinii UNESCO, są niewielkie. Mark Harper już w uzasadnieniu do swojej decyzji stwierdził, że wziął pod uwagę obawy przeciwników tej inwestycji, ale doszedł do wniosku, że: "szkoda, jaką tunel wyrządza relacjom przestrzennym, widokowym i krajobrazowym jest mniej niż znacząca i należy ją rozważać w odniesieniu do korzyści publicznych".

Batalia o Stonehenge trwa w najlepsze
Batalia o Stonehenge trwa w najlepsze123RF/PICSEL

Nie wszystkie organizacje zajmujące się ochroną Stonehenge są przeciwne projektowi tunelu. Rządowe plany popierają m.in. Historic England, National Trust i English Heritage. Ta ostatnia napisała w oświadczeniu: "Dziesiątki tysięcy pojazdów przejeżdżają codziennie autostradą A303 obok Stonehenge. Natężony ruch i dobiegający z drogi ciągły hałas zakłócają możliwość obcowania z zabytkiem, a istniejąca droga odcina go od znacznej części otaczającego go starożytnego krajobrazu".

Projekt tunelu po raz pierwszy został zatwierdzony w listopadzie 2020 roku przez byłego sekretarza ds. transportu Granta Shappsa, ale rok później został odrzucony przez Sąd Najwyższy.

Syndrom jerozolimski: Myślą, że są JezusemINTERIA.TV
INTERIA.PL/ PAP Life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas