To jedna z najpiękniejszych wsi w Małopolsce. Zamieszkuje ją zaledwie 40 osób
Oprac.: Agata Zaremba
Małopolska słynie z wielu urokliwych zakątków. Mało znaną perełką tego regionu jest malownicza wieś Dubne, która już niedługo zafunduje odwiedzającym czarujący spektakl jesiennych barw. Choć mieszka w niej zaledwie 40 mieszkańców, jej urok, historia, kameralny klimat oraz położenie przyciągają turystów i miłośników regionalnej kultury z całej Polski.
Spis treści:
- Dubne - niewielka wioska połemkowa. Kiedyś było tu przejście graniczne
- Malownicza wieś w Małopolsce. Zamieszkuje ją tylko 40 mieszkańców
- Cerkiew św. Michała Archanioła. Przyciąga turystów z całej Polski
- Idealne miejsce na aktywny wypoczynek z rodziną
- Dubne najpiękniej wygląda jesienią. To świetny czas na wycieczkę
Dubne - niewielka wioska połemkowa. Kiedyś było tu przejście graniczne
Dubne, położone w powiecie nowosądeckim, w dolince potoku o tej samej nazwie, ma ciekawą historię, sięgającą roku 1603. Wówczas wieś została ulokowana na prawie wołoskim przez Michała Leluchowskiego, a następnie zasiedlona przez Łemków, nazywanych w okolicach Dubnego także "Wengrincami" lub "Uhryńcami", z uwagi na węgierskie naleciałości w mowie i stroju.
W czasach PRL-u wieś zyskała na znaczeniu jako przejście graniczne pomiędzy Polską, a Czechosłowacją. W latach 1960-1985 funkcjonowało tu przejście Dubne-Obručné, dostępne dla mieszkańców przygranicznych obszarów na podstawie przepustek. Można było przez nie swobodnie przewozić przedmioty nieobjęte opłatami celnymi. Dziś tamte czasy są już historią, ale ślady przeszłości wciąż są widoczne w strukturze wsi.
Malownicza wieś w Małopolsce. Zamieszkuje ją tylko 40 mieszkańców
Wskutek różnych wydarzeń historycznych, wieś utraciła swoją ludność. Przed II wojną światową w Dubnem mieszkało ponad 300 osób, jednak dzisiaj zamieszkują je jedynie pojedyncze rodziny. Jak pokazują dane z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku, na które powołał się portal Polska w Liczbach, mieszka tam zaledwie 40 osób. Mimo że populacja jest niewielka, miejsce to zachowało swój unikalny charakter.
Zobacz również: Podróże na własną rękę: Fascynujący kraj przez lata był niedostępny dla turystów. Polecimy tam bezpośrednio z Polski
Cerkiew św. Michała Archanioła. Przyciąga turystów z całej Polski
Największą atrakcją turystyczną Dubnego jest zabytkowa cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła. Zbudowana w 1863 roku na miejscu starszej, XVII-wiecznej świątyni, zachwyca swoją architekturą i unikalnym charakterem.
W 1929 roku cerkiew przeszła renowację, a po II wojnie światowej, w wyniku akcji "Wisła", kiedy to wielu Łemków zostało przesiedlonych, cerkiew została przekształcona w kościół rzymskokatolicki.
Świątynia ma znaczenie nie tylko dla lokalnych wiernych - w 1964 roku została wpisana na listę zabytków. Jako część Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce przyciąga turystów pragnących odkrywać regionalną kulturę i historię.
Idealne miejsce na aktywny wypoczynek z rodziną
To jednak nie wszystko, co wieś Dubne ma do zaoferowania odwiedzającym. Oprócz cerkwi możemy zobaczyć tam również XIX-wieczne spichlerze, które pełniły funkcję magazynów rolniczych. Charakteryzują się one unikalną konstrukcją, z kolebkowymi stropami pokrytymi gliną, która miała chronić przed pożarami.
Dubne jest również świetnym miejscem dla miłośników aktywnego wypoczynku. Przez wieś przebiega Turystyczna Pętla Muszyńska, malownicza trasa rowerowa, która biegnie przez Muszynę, Leluchów, Dubne, Wojkową i Powroźnik. Ścieżka ta, w większości asfaltowa, prowadzi także przez malownicze lasy, przez co jest idealnym miejscem na rodzinne wycieczki rowerowe.
Dubne najpiękniej wygląda jesienią. To świetny czas na wycieczkę
Wieś Dubne to malownicza oaza spokoju, do której warto zawitać podczas jesiennych wycieczek po Małopolsce. Nabiera ona szczególnego uroku, gdy okoliczne wzgórza i lasy pokrywają się intensywnymi barwami złota, czerwieni i pomarańczy.
Spokojna atmosfera wsi, otoczonej malowniczymi krajobrazami, staje się wówczas wręcz magiczna, przez co przyciąga fotografów i miłośników natury z całej Polski.
Góra Dubne (904 m n.p.m), u podnóża której znajduje się miejscowość, w jesiennych miesiącach oferuje zapierające dech w piersiach panoramy, które na długo zapadają w pamięć. To idealny czas, aby odwiedzić tę malowniczą miejscowość i poczuć piękno małopolskiej jesieni.