Turyści w Chorwacji przeżywają istny horror. "Strach wchodzić do wody"

Natalia Grygny

Opracowanie Natalia Grygny

Mało optymistyczne wieści dla turystów wypoczywających w Chorwacji. Jak donoszą lokalne media, w wodach Adriatyku pojawiły się niebezpieczne meduzy świetliste. Kontakt z nimi może nie być zbyt przyjemny… - Poraniły wiele osób. Są wszędzie! Strach wchodzić do wody – powiedziała jedna z turystek.

Niebezpieczne meduzy w Chorwacji. Sieją postrach wśród turystów
Niebezpieczne meduzy w Chorwacji. Sieją postrach wśród turystów123RF/PICSEL

Chorwacja to jeden z topowych kierunków wybieranych w wakacje przez Polaków. Piękna pogoda, urokliwe krajobrazy, pyszne jedzenie i gościnność mieszkańców działają na nich jak magnes.

Turyści w Chorwacji przeżywają istny horror. "Strach wchodzić do wody"

Pomimo panującej w Chorwacji słonecznej i upalnej pogody, turyści przeżywają istny horror. To za sprawą meduz świetlistych, które pojawiły się w wodach Adriatyku. O sprawie poinformowały lokalne media. Sprawa jest o tyle poważna, że bliskie spotkanie z meduzami może mieć nieprzyjemne konsekwencje w postaci bolesnej rany. "Jutarnji list" ostrzega również, że "pamiątką" po takim spotkaniu mogą zostać blizny. 

- Od dwóch dnia zatoka wokół wyspy jest ich pełna - powiedziała w rozmowie z serwisem Morski.hr jedna z turystek wypoczywających na wybrzeżu. - Zraniły mnóstwo ludzi, w tym również dzieci. Są wszędzie, a ludzie boją się wchodzić do wody. Strach się kąpać! - zwróciła uwagę kobieta. Meduzy zostały zauważone również w rejonie plaż wyspy Mljet.

To nie pierwszy raz, gdy meduzy pojawiły się w tym rejonie. Dały się we znaki w latach 80. XX wieku, po czym rozprzestrzeniły w zachodniej części Morza Śródziemnego.

Zobacz też:

Meduza świecąca (Pelagia noctiluca). Dlaczego jest groźna, gdzie występuje

Meduza świecąca to gatunek krążkopława z rodzaju Pelagia. To morski organizm, który ma zdolność świecenia w ciemnościach. Osobniki mają rozmaite kolory - oprócz różowego czy fiołkowego odcienia spotykane są również meduzy w barwach żółtozłotych. Ich ciało ma średnicę do 7 cm.

Chociaż jej wygląd robi wrażenie, to jednak jej dotknięcie kończy się źle. Meduza świetlista ma 8 czułków z komórkami parzydełkowymi - to właśnie ich dotknięcie powoduje bolesne oparzenia.

Gatunek ten występuje w ciepłych i umiarkowanych wodach oceanów na całym świecie, w tym: Morzu Śródziemnym, Morzu Czerwonym i Oceanie Atlantyckim. Występują też w Oceanie Spokojnym, niedaleko Hawajów, w południowej Kalifornii i Meksyku. Meduzy świetliste żyją zazwyczaj w głębinach morskich, ale czasami są wyrzucane z przybrzeżnych wód. Dlatego czasami można zobaczyć spore ich liczby na plażach.

***

Tak działa mechanizm "zajadania" stresu. Nowe ustalenia australijskich naukowców Newseria Lifestyle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas