W ruinach starożytnej synagogi odkryto mozaikę. Niezwykłe, co przedstawia
Oprac.: Karolina Iwaniuk
Podczas wykopalisk w ruinach pochodzącej z czasów panowania rzymskiego synagodze w miejscowości Huqoq w Izraelu archeolodzy odkryli znakomicie zachowaną mozaikę, na której widnieje tygrys goniący koziorożca. Zdaniem badaczy pochodzi ona z około 400 r. n.e. i ma związek z biblijną historią Samsona.
Archeologiczne prace w Izraelu trwają nieustannie
Mozaikę ścienną odkryto w pozostałościach starożytnej synagogi w miejscowości Huqoq w Izraelu, gdzie od jedenastu lat prowadzone są wykopaliska. Jak podaje w komunikacie uczestniczący w projekcie Uniwersytet Północnej Karoliny, jest to jedno z wielu historycznie znaczących odkryć na tym stanowisku.
Zobacz również:
- Ponad 50 km tras, warunki jak w Alpach. Tylko 1,5 godziny drogi od polskiej granicy
- Co nowego na Jaworzynie Krynickiej? Otwarcie sezonu zimowego zaskoczy przyjezdnych
- Najlepsze uzdrowisko do odwiedzenia zimą? Unikatowy mikroklimat i widoki jak z bajki
- Samolotem po Polsce. Coraz więcej Polaków wybiera je zamiast pociągów. Kuszą wygodą i cenami
"Wieniec z obu stron otaczają lwy opierające przednie łapy na głowach byków. Cały panel obwiedziony jest dekoracyjną bordiurą przedstawiającą zwierzęta drapieżne ścigające inne zwierzęta" - czytamy w komunikacie uczelni.
Nie od razu było jasne, co konkretnie miał oznaczać wizerunek tygrysa goniącego dzikiego kozła lub koziorożca. Inne znalezione w tym miejscu w latach 2012 i 2013 mozaiki zostały zidentyfikowane jako ilustracje historii znanych z pism żydowskich, m.in. dwa przedstawienia Samsona - ostatniego z sędziów wymienionych w starotestamentowej Księdze Sędziów. Na jednym widać Samsona i lisy, które wykorzystał do spalenia filistyńskich pól, na drugim zaś siłacz niesie na ramionach wyrwane wrota bramy Gazy.
Odkryto wyjątkowe sceny biblijne
W zeszłym roku międzynarodowy zespół badawczy powrócił na stanowisko po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 i odkrył pierwsze znane przedstawienie biblijnych bohaterek z Księgi Sędziów - Debory i Jael. Pierwsza z nich - biblijna prorokini i sędzia - ukazana jest pod palmą, jak wpatruje się w uzbrojonego w tarczę Baraka.
Jael natomiast wbija kij w świątynię kananejskiego wodza Sisery, który leży martwy na ziemi, a z jego głowy tryska krew. Jak twierdzi kierująca pracami profesor Jodi Magness z Uniwersytetu Północnej Karoliny, historia mogła odbić się echem wśród ówczesnej społeczności żydowskiej w Huqoq, ponieważ miała mieć miejsce w tej okolicy.
Inne znalezione w synagodze artefakty i dzieła sztuki też nawiązują do biblijnych historii, m.in. o Mojżeszu i przejściu przez Morze Czerwone, budowie wieży Babel, połknięciu Jonasza przez rybę i budowie Arki Noego. Jak podaje Artnet, w ostatnim sezonie wykopalisk odsłonięto też nowe fragmenty wcześniej znalezionych mozaik, w tym filistyńskiego jeźdźca i martwego filistyńskiego żołnierza.