Wybierasz się na letni wypoczynek? Uważaj na te błędy podczas śniadań w hotelu

Śniadanie w hotelu to bardzo ważny posiłek, dzięki któremu zbieramy siłę na dzień pełen zwiedzania. Zawsze chcemy, żeby danie było nie tylko smaczne, ale i odpowiedniej jakości. Do wyboru mamy kilka rodzajów śniadań w hotelach, które można wybrać. Równie istotne są zasady, które obowiązują na śniadaniu. Jakich błędów unikać?

Unikaj tych błędów na śniadaniu w hotelu.
Unikaj tych błędów na śniadaniu w hotelu.123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Rodzaje śniadań w hotelach

Śniadanie w hotelu może mieć różną formę. Tą najpopularniejszą jest szwedzki bufet, gdzie każdy może zjeść to, na co ma ochotę. Podawane potrawy są na bieżąco kontrolowane i dokładane przez pracowników hotelu, jeśli czegoś zabraknie. Dania ciepłe i zimne są przechowywane w specjalnych pojemnikach trzymających temperaturę, tak aby goście mogli cieszyć się ich właściwym smakiem. Mając szwedzki stół w hotelu, do wyboru są różne rodzaje śniadań, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Bardzo często hotelach spotkamy elementy śniadania angielskiego. Do wyboru będą więc jajka sadzone, ciepła fasolka w sosie pomidorowym czy podsmażane pieczarki. Mięsnym dodatkiem do tego rodzaju śniadania hotelowego są frankfurterki i mocno wysmażony, chrupki boczek.

Na pierwszy posiłek w hotelu można wybrać też śniadanie włoskie. Ta propozycja składa się najczęściej z jogurtu z musli, do którego dodamy świeże owoce. Dodatkowo warto wybrać świeże pieczywo i zjeść je z pyszną konfiturą.

Podobne, bo również na słodko, będzie śniadanie francuskie. To słynny croissant, którego można jeść w towarzystwie czekolad i konfitur. Zamiast popularnego francuskiego rogalika można też skusić się na bagietkę.

Jedząc śniadanie w hotelu, można też postawić na tradycyjne polskie potrawy. Polskie śniadanie kojarzy się przede wszystkim z ciepłą jajecznicą, którą na pewno znajdziemy na szwedzkim stole. Zjeść można również gotowane parówki, twarożek z warzywami, czy klasyczne kanapki z serem, wędliną i warzywami.

Zdarza się również, że na śniadaniu w hotelu nie będzie szwedzkiego stołu. Wówczas obowiązuje menu śniadaniowe. Dania są wtedy zamawiane i przygotowywane na świeżo.

Śniadanie w hotelu - zasady

Zasady obowiązujące na śniadaniu w hotelu zależne są od obiektu, w których przebywamy. Godziny, w których można zjeść mogą być naprawdę różne. Większość miejsc oferuje śniadania w hotelu już od godziny 7. Górną granicą czasową jest przeważnie godzina 10.

O tym, jak dokładnie wygląda śniadanie w hotelu, do którego się wybierasz, dowiesz się najprawdopodobniej przy zakwaterowaniu. Informacja może znajdować się również w specjalnych biuletynach informacyjnych czy na stronie internetowej.

Błędy w czasie śniadania w hotelu

Na śniadaniu w hotelu obowiązują nie tylko zasady, co do godzin, ale także co do zachowania. Przede wszystkim, jeśli w placówce znajduje się stół szwedzki, nie wolno się do niego pchać. To bardzo duży nietakt. Należy się ustawić w kolejce i poczekać, aż nadejdzie nasza kolej.

Błędem podczas śniadania w hotelu będzie również nakładanie za dużej porcji, której nie zjemy. Wiadome jest to, że każdy chce spróbować niemalże wszystkiego, jednakże takie zachowanie prowadzi do marnowania jedzenia. Znaną zasadą na śniadaniu hotelowym jest nakładanie małych porcji, a później ewentualny powrót do bufetu, jeśli nie najedliśmy się.

Pomarańcze i grejpfruty to dobry pomysł na drugie śniadanie
Pomarańcze i grejpfruty to dobry pomysł na drugie śniadanie123RF/PICSEL

W czasie śniadania w hotelu nie należy korzystać kilka razy z tych samych talerzy, szklanek lub sztućców. Jeśli dokładamy sobie jedzenia, ponownie wybierając się do szwedzkiego stołu, powinniśmy wziąć nowe naczynia. Starych, brudnych talerzy nie zostawiamy byle gdzie, gdyż to również będzie błąd. Oddajemy je w specjalnie przeznaczone do tego miejsce lub do kelnera.

Bardzo dużym błędem w czasie śniadania w hotelu będzie wynoszenie jedzenia z bufetu. Zdarza się, że goście potrafią zabierać posiłki do wcześniej przygotowanych własnych pojemników. To naprawdę duże faux-pas. Jeśli chcemy wziąć ze sobą jedzenie, którego nie daliśmy rady zjeść, można poprosić obsługę o zapakowanie reszty śniadania na wynos.

Hotelowe śniadania - czego nie jeść?

Płacąc za śniadanie hotelowe, oczekujemy, że każdy produkt będzie świeży i przygotowywany w odpowiednich warunkach. Niestety nie zawsze tak jest. Szczególnie jeśli w placówce obowiązuje stół szwedzki, nie wiemy, ile tak naprawdę leżą na wystawce konkretne dania.

Jaja sycą i dostarczają wielu cennych substancji odżywczych
Jaja sycą i dostarczają wielu cennych substancji odżywczych Picsel123RF/PICSEL

Z tego powodu lepiej unikać jedzenia na śniadanie w hotelu wędlin i nabiału, które psują się najszybciej. Na nieświeżość dań może wpłynąć również godzina, o której przyjdziemy. Jeśli zdecydujemy się na jedzenie śniadania przed samym końcem, to są dwie możliwości: albo obsługa niedawno dołożyła konkretnych posiłków, ze względu na dużą popularność, albo nikt od rana tego nie zjadł.

Aby uniknąć zatrucia nieświeżym jedzeniem, które od długiego czasu leży na wystawce bufetu, można wcześniej przychodzić na śniadanie w hotelu. Jeśli jesteśmy fanami długiego spania, to można również spytać obsługę o świeżość wystawionych dań.

Zobacz również:

"Zdrowie na widelcu": Węglowodany na śniadanie. Na co zwracać uwagę?Polsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas