Reklama

Reklama

Wybrano najlepsze miasta na świecie. Które miejsce zajęła Warszawa?

Każdego roku mamy okazję zapoznać się z kilkoma raportami, które wskazują miasta, w których żyje się najlepiej czy te, w których koszty życia są najwyższe. Za sprawą raportu "World’s Best Cities" przygotowanego przez firmę konsultingową Resonance Consultancy wraz z początkiem roku poznaliśmy także te najlepsze.

Zestawienie najlepszych miast świata

Na szczycie zestawienia uplasował się Londyn, wyprzedzając w rankingu Paryż i Nowy Jork. W raporcie nie zabrakło także polskiego akcentu. Wśród 100 najlepszych miast, na 38. pozycji znalazła się Warszawa. W tym roku przyznano także honorowy tytuł stolicy Ukrainy.

Autorzy rankingu najlepszych miast świata w podsumowaniu uwzględnili wyłącznie te, których populacja sięga przynajmniej miliona mieszkańców. Aby wybrać najlepsze, pod uwagę brane były takie kryteria, jak: bezpieczeństwo, poziom zatrudnienia i dostępność ofert pracy, sytuacja gospodarcza, infrastruktura, zaplecze kulturalne, kulinarne oraz atrakcje turystyczne.

Reklama

Czytaj także: Polacy podróżują zimą na potęgę. Wskazano najbardziej oblegany region kraju

Pierwsza 10 wyróżnionych miast

Z opublikowanego zestawienia wynika, że na tytuł najlepszego miasta na świecie zasłużył sobie Londyn, który na podium wyprzedził kolejno Paryż i Nowy Jork. Pierwsza 10 zestawienia przedstawia się następująco:

  • Londyn,
  • Paryż,
  • Nowy Jork,
  • Tokio, 
  • Dubaj, 
  • Barcelona, 
  • Rzym, 
  • Madryt, 
  • Singapur,
  • Amsterdam.

Powody do zadowolenia mogą mieć także mieszkańcy Warszawy. Stolica Polski znalazła się na 38. miejscu wśród 100 najlepszych miast na świecie. Tę stosunkowo wysoką pozycję Warszawa zawdzięcza m.in. licznym atrakcjom turystycznym, doskonałemu zapleczu kulinarnemu, stałemu rozwojowi infrastruktury, i, na co zwrócili uwagę analitycy, doskonale wykształconym mieszkańcom.

Kijów został specjalnie uhonorowany

W tegorocznym zestawieniu przyznano także wyróżnienie honorowe. Choć Kijów nie znalazł się w ogólnym zestawieniu ze względu na trwającą wojnę, autorzy raportu uznali, że stolicy Ukrainy należy się honorowy tytuł najlepszego miasta na świecie.

"Historyczna stolica Ukrainy, podobnie jak reszta Ukrainy, jest miejscem niewyczerpanej odwagi w obliczu codziennych tragedii" - czytamy w podsumowaniu. To wyróżnienie nie umknęło uwadze merowi Kijowa. 

"Dzięki odporności, niezłomności mieszkańców Kijowa i odwadze w obliczu wojny eksperci agencji przyznali stolicy honorowy tytuł najlepszego miasta 2023 roku w rankingu +100 najlepszych miast świata+. Kijów jest dziś sercem Europy, które wciąż bije - dla życia, rozwoju, piękna i komfortu jego mieszkańców" - napisał na Telegramie Witalij Kliczko.

Zobacz również: Z tych miejsc śmieje się cała Polska. Powód jest zaskakujący

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: Warszawa | najlepsze miasta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy