Zachwycająca formacja skalna. Świetny pomysł na weekendową wycieczkę
Szukasz pomysłu na jednodniową lub weekendową wycieczkę? Okiennik Wielki to świetna opcja dla mieszkańców województwa śląskiego, małopolskiego czy świętokrzyskiego. Zachwycająca formacja skalna prezentuje się niesamowicie na zdjęciach, a to niejedyna atrakcja tej okolicy. Co jeszcze warto tam zobaczyć?
Zbliżająca się wielkimi krokami wiosna sprawia, że wielu z nas po zimowym okresie, często spędzanym głównie w domowym zaciszu, pragnie spędzić czas na łonie natury. W związku z tym szukamy ciekawych, być może jeszcze niepopularnych miejsc, idealnych na jednodniowe lub weekendowe wycieczki. Jednym z nich jest z pewnością Okiennik Wielki.
Spis treści:
- Okiennik Wielki - przepiękna formacja skalna na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
- Gratka dla wspinaczy tuż przy Szlaku Orlich Gniazd
- Internauci zachwyceni widokami wokół Okiennika Wielkiego
- Historia Okiennika Wielkiego i legendy z nim związane
- Co jeszcze warto zwiedzić w okolicy? Atrakcje Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Okiennik Wielki - przepiękna formacja skalna na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Okiennik Wielki to grupa skał wapiennych znajdujących się w miejscowości Piaseczno na Śląsku, niedaleko Zawiercia. Jej charakterystycznym elementem, od którego wzięła nazwę, jest "okno" znajdujące się w jednej ze skał. Otwór ma wymiary około 7 na 5 metrów, z kolei wysokości ścian przekraczają 30 metrów.
Tego typu formacje skalne nie są niczym zaskakującym, biorąc pod uwagę fakt, że Okiennik Wielki znajduje się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, która słynie z białych, wapiennych skał o różnych kształtach. Dodatkowo jest on zlokalizowany tuż przy Szlaku Orlich Gniazd, dzięki czemu wielu turystów tamtędy wędrujących ma możliwość jego odkrycia.
Gratka dla wspinaczy tuż przy Szlaku Orlich Gniazd
Miejsce to świetnie sprawdzi się na wycieczki nie tylko dla osób lubiących rekreacyjną formę spędzania wolnego czasu, ale również dla tych, którzy wolą bardziej aktywny wypoczynek. Największą popularnością skały wapienne w Piasecznie cieszą się bowiem wśród miłośników wspinaczki.
Eksploracja Okiennika Wielkiego rozpoczęła się już latach 60. XX wieku, natomiast czas największej eksploracji przypadł na okres dwóch kolejnych dekad. W skałach występują takie formacja jak filar, zacięcie czy komin. Najwyższa jest skała z "oknem", która ma wysokość 35 metrów. Na całej grupie skalnej wspinacze wytyczyli aż 110 dróg wspinaczkowych o różnych poziomach trudności.
Internauci zachwyceni widokami wokół Okiennika Wielkiego
Zobacz również:
- Po Europie na jednym bilecie. Nadchodzi rewolucja w podróżowaniu koleją
- Najpiękniejsze miejsca na narty w Europie. Jedno z nich tuż przy polskiej granicy
- To miasto znalazło się w pierwszej dziesiątce. Polacy go nie doceniają
- Obcokrajowcy zachwyceni "ukrytym klejnotem Polski". Jesienią bywa zapomniany
Okiennik Wielki ma ponad 1400 opinii wystawionych w Google, z łączną oceną 4,8 na 5, co jest świetnym wynikiem. Internauci zwracają uwagę na kilka ważnych aspektów związanych z wycieczką do wapiennych skał. Jedna z oceniających podkreśla, że wejście pod samo "okno" jest niebezpieczne.
Jednocześnie dobrą informacją jest fakt, że pod samymi skałami znajduje się parking dla tych, którzy chcą zobaczyć tylko tę atrakcję, bez spaceru po okolicy lub osób, które w tym miejscu chcą rozpocząć swoją wędrówkę.
Wielu internautów zauważa, że jest to piękne miejsce na spacery, a także na wycieczki rowerowe. Podkreślają również fotogeniczność okolicy, malownicze widoki czy infrastrukturę taką jak ławki, śmietniki czy altanki.
Historia Okiennika Wielkiego i legendy z nim związane
Z Okiennikiem Wielkim wiążą się różne legendy. Wiadomo na pewno, że już 60 tysięcy lat temu schronienia wśród skał i znajdującej się w nich jaskini szukali ludzie pierwotni. Z kolei w średniowieczu istniał tam gród obronny o drewnianej konstrukcji, a według niektórych również zamek, którego ruiny miały być widziane jeszcze w XIX wieku.
Następnie według legend skały wapienne w Piasecznie miały stanowić schron dla zbójów, w tym niejakiego Malarskiego. Mężczyzna podobno okradał bogatych, żeby pomagać biedniejszym.
Co jeszcze warto zwiedzić w okolicy? Atrakcje Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Wybierając się w okolice Okiennika Wielkiego, warto wziąć pod uwagę również inne atrakcje, jakie oferuje ten region. Około 15 minut jazdy samochodem zajmie dotarcie do Zamku Ogrodzieniec. To zachowane w dobrym stanie ruiny zamku, z którego rozciąga się malowniczy widok na Jurę Krakowsko-Częstochowską.
Z kolei w odległości 30 kilometrów, choć częściowo już na terenie województwa małopolskiego znajduje się Pustynia Błędowska, a dokładniej jej znany punkt widokowy, czyli Róża Wiatrów. Miejsce jest punktem startowym dla kilku ścieżek edukacyjnych.
Zobacz również: Widoki jak w Szwajcarii, a bilet za grosze. To najpiękniejsza trasa kolejowa w Polsce