Zamek Balmoral zostanie po raz pierwszy otwarty dla turystów. Zaskakująca decyzja

Karolina Iwaniuk

Opracowanie Karolina Iwaniuk

Niegdyś wnętrza pałaców i zamków należących do brytyjskiej rodziny królewskiej były światem niedostępnym dla poddanych i turystów. Od lat powoli te reguły ulegają zmianom, a król Karol III właśnie podjął decyzję, by otworzyć kolejne drzwi dla zwiedzających. Tym razem chodzi o Zamek Balmoral.

Rodzina królewska do tej pory strzegła tajemnic swoich zamków i pałaców
Rodzina królewska do tej pory strzegła tajemnic swoich zamków i pałaców DANIEL LEAL/AFP/East NewsEast News

Tajemniczy Zamek Balmoral nie był nigdy dostępny dla zwiedzających

Zamek Balmoral jest szkocką siedzibą rodziny królewskiej od czasu zakupu go dla królowej Wiktorii przez księcia Alberta w 1852 roku. Jest wakacyjną rezydencją rodziny królewskiej, w której wyjątkowo lubiła spędzać czas królowa Elżbieta II.

Myślę, że babcia jest tam najszczęśliwsza" - powiedziała kiedyś w rozmowie z ITV księżniczka Eugenia o posiadłości.

Podobnie jak matka Król Karol również bardzo lubi to wyjątkowe miejsce. "Nie potrafię wyrazić, jak bardzo tęsknię za Balmoral, wzgórzami i powietrzem. Bez tego wszystkiego czuję się bardzo pusty i niekompletny" - powiedział w 1968 roku, przed wyjazdem na drugi rok studiów do Cambridge. W zeszłym roku król rozpoczął prace nad ogrodami.

Do tej pory ta rezydencja była zacisznym miejscem dla rodziny królewskie. Wyłącznie Od 1931 roku każdej wiosny ogrody i tereny Balmoral są udostępniane zwiedzającym. Sala balowa była dotychczas jedyną przestrzenią wewnętrzną dostępną wcześniej dla osób z zewnątrz. Teraz wszystko ulegnie zmianie za sprawą decyzji króla Karola III.

Zachwycające wnętrza i piękne zabytki. Co kryje wnętrze zamku?

Po raz pierwszy od czasu, gdy dwa wieki temu brytyjska rodzina królewska stała się jego właścicielami, zamek Balmoral zostanie otwarty dla zwiedzających.

Oficjalna strona internetowa zamku Balmoral informuje: 

"Po raz pierwszy od ukończenia zamku w 1855 roku otrzymaliśmy pozwolenie na prywatną wycieczkę z naszymi doświadczonymi przewodnikami. Zabiorą oni Państwa w historyczną podróż po kilku pięknych komnatach zamku Balmoral".

Posiadłość rodziny królewskiej otwiera swe drzwi dla zwiedzających
Posiadłość rodziny królewskiej otwiera swe drzwi dla zwiedzających 123RF/PICSEL

Odwiedzający, którzy wybiorą się na tę niezwykłą wycieczkę, poznają początki zamku i zobaczą, dlaczego miejsce to pokochały pokolenia rodziny królewskiej. Podczas wycieczki odwiedzający będą mieli również dostęp do terenów, ogrodów i wystaw, a także zobaczą akwarele króla Karola przedstawiające sceny w Balmoral, Highgrove i Sandringham.

Zmiany szykują się nie tylko w Balmoral ale i w Pałacu Buckingham. Pierwszy raz tegorocznego lata w Pałacu Buckingham zostanie otwarte dla zwiedzających wschodnie skrzydło posiadłości. 

Zobacz też: 

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas