Zapomniane polskie góry skrywają wiele tajemnic. Tu wypoczniesz z dala od tłumów

Góry Sowie to niewątpliwie jedno z najbardziej zagadkowych miejsc w Polsce. Ruiny zamków, XVI-wieczna osada na dnie jeziora, a także podziemny kompleks, którego prawdziwe przeznaczenie do dziś pozostaje tajemnicą. To tylko niektóre z atrakcji, które warto zobaczyć w zapomnianych przez turystów Górach Sowich.

Góry Sowie to wspaniałe, jednak nieco zapomniane pasmo gór. Dzięki temu wypoczniemy tam z dala od tłumów
Góry Sowie to wspaniałe, jednak nieco zapomniane pasmo gór. Dzięki temu wypoczniemy tam z dala od tłumów123RF/PICSEL

Malownicze i tajemnicze Góry Sowie. Tu odpoczniesz z dala od tłumów

Góry Sowie to pasmo górskie położone w Sudetach Środkowych na terenie województwa dolnośląskiego. Rozciągają się na długość niemal 30 km, a ich powierzchnia to ok. 200 km kwadratowych. Góry Sowie stanowią najstarszą część Sudetów. 

Pasmo górskie jest dość różnorodne pod względem wysokości. Jego najwyższym szczytem jest Wielka Sowa mierząca 1015 m n.p.m. Zaliczana jest ona do Korony Gór Polski. Na górze wznosi się 100-letnia kamienna wieża widokowa, z której rozpościera się niebywała panorama. Pozostałe szczyty wznoszą się na wysokość 600-980 m n.p.m, dlatego Góry Sowie to idealne miejsce dla początkujących amatorów górskich wycieczek, a także rodzin z dziećmi.   

Góry Sowie to prawdziwa perła Dolnego Śląska. Można odnieść wrażenie, że zostały zapomniane przez turystów, co w przypadku tego miejsca jest ogromną zaletą. W Górach Sowich odpoczniemy na łonie natury z dala od tłumów i zgiełku turystów, z jakiego słynie np. Zakopane. Poza tym, oprócz wspaniałych warunków naturalnych i pięknych krajobrazów, góry te oferują nam wiele atrakcji i skrywają wiele tajemnic, które warto odkryć.

Kamienna wieża widokowa na szczycie Wielkiej Sowy wznosi się na wysokość około 30 metrów
Kamienna wieża widokowa na szczycie Wielkiej Sowy wznosi się na wysokość około 30 metrówKonrad Zelazowski/agefotostock/East NewsEast News

Najpiękniejsze szlaki Gór Sowich. Oto gdzie warto wybrać się na wędrówkę

Góry Sowie słyną ze wspaniałych warunków przyrodniczych, które zrobią wrażenie nie tylko na miłośnikach natury. Zieleń pokrywająca pasmo górskie to przede wszystkim bory świerkowe, jednak w okolicy występują naturalnie buczyny oraz cisy, które jesienią dają prawdziwy popis kolorów. Z tego powodu wycieczki o tej porze roku są wspaniałym pomysłem.

Na miłośników górskich wędrówek czekają liczne szlaki turystyczne. Do najbardziej malowniczych z nich należą:

  • szlak na Wielką Sowę z Przełęczy Jugowskiej - 10 km, 6 godzin,
  • szlak na Kalenicę i do słynnego schroniska PTTK Zygmuntówka - 6,4 km, 3 godziny,
  • szlak z Głuszycy na Włodarz - 10 km, 4 godziny.
Góry Sowie to idealne miejsce na piesze wycieczki
Góry Sowie to idealne miejsce na piesze wycieczki 123RF/PICSEL

Najciekawsze atrakcje turystyczne. Skrywają niebywałe tajemnice

Oprócz zapierającej dech w piersi natury, Góry Sowie skrywają wiele ciekawych i zagadkowych atrakcji. Oto najciekawsze z nich.

Jezioro Bystrzyckie

Wysoka na 44 metry zapora w Zagórzu Śląskim, która została wybudowana w 1914 roku, utworzyła Jezioro Bystrzyckie.

O tajemnicy na dnie Jeziora Bystrzyckiego pisaliśmy już wcześniej: Niebywały skarb na dnie. Jakie tajemnice skrywa Jezioro Bystrzyckie?

Jezioro Bystrzyckie jest jednym z najpiękniejszych jezior zaporowych w Sudetach. Wokół zbiornika prowadzi malownicza trasa pieszo-rowerowa, na której znajdziemy liczne platformy widokowe.

Jezioro Bystrzyckie to jeden z najpiękniejszych sztucznych zbiorników wodnych w kraju
Jezioro Bystrzyckie to jeden z najpiękniejszych sztucznych zbiorników wodnych w kraju 123RF/PICSEL

Zamek Grodno

Stanowiący niegdyś siedzibę Piastów Zamek Grodno to jedna z najciekawszych warowni na Śląsku. Wzniesiona została na szczycie góry Choina, na granicy Gór Wałbrzyskich i Sowich.

Historia tego miejsca owiana jest aurą tajemniczości. Fundatorem zamku najprawdopodobniej był książę świdnicko-jaworski, Bolko I. Zamek Grodno wielokrotnie zmieniał właścicieli — przeszedł pod panowanie Korony Czeskiej, a następnie rodu rycerskiego von Logau, który postanowił przebudować warownię w stylu renesansowym. Podczas wojny trzydziestoletniej zamek został zdewastowany przez Szwedów, a od połowy XVIII wieku popadł w ruinę. 

Dziś Zamek Grodno jest jedną z najważniejszych atrakcji Gór Sowich. Od 2018 roku uruchomiono na jego terenie hotel oraz restaurację. Odwiedzając zamek, możemy zwiedzić średniowieczne mury, a także odpocząć w rezerwacie "Góra Choina". Zobaczymy tu kilkusetletnie drzewa i bardzo rzadkie okazy roślin. W cenie biletu wstępu wliczona jest również wizyta w Centrum Bioedukacji Multimedialnej, gdzie możemy odkryć wspaniały świat przyrody Gminy Walim.

Podziemny kompleks 

Mroczne podziemia Gór Sowich skrywają jeden z najbardziej tajemniczych kompleksów. Zakładał on wydrążenie tuneli pod zamkiem Książ oraz w kilku miejscach w Górach Sowich i połączenie ich siecią kolejki wąskotorowej. W ramach projektu powstały kompleksy: Gontowa, Osówka, Soboń, Włodarz, Rzeczka, Jugowice Górne.

Z tego, co dziś wiemy, cały projekt był bardzo kosztowny, jednak nigdy nie udało się go ukończyć. Do dziś nie znamy prawdziwego przeznaczenia tego miejsca. Nie zachowały się żadne projekty ani dokumenty, a wszelkie zeznania świadków są niejednoznaczne.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas