5 produktów, których nie powinno się mrozić. Ryzyko rozwoju bakterii to dopiero początek

Wielu z nas z chęcią pakuje nadwyżki jedzenia do zamrażarki, wykorzystując je kolejno w późniejszym terminie. Jak się jednak okazuje, nie wszystkie produkty nadają się do mrożenia. Czego nie wolno zamrażać? Oto lista 5 produktów, które pod żadnym pozorem nie powinny trafić do zamrażarki.

Wkładasz je do zamrażarki? To błąd! Oto 5 produktów, których nie wolno zamrażać
Wkładasz je do zamrażarki? To błąd! Oto 5 produktów, których nie wolno zamrażać123RF/PICSEL

Czy mrożenie jedzenia jest zdrowe?

Mrożenie jest jednym z najprostszych sposobów na przedłużenie trwałości produktów spożywczych. Podobny zabieg opóźnia proces psucia się owoców czy warzyw, zapobiegając jednocześnie namnażaniu mikroorganizmów poprzez zmniejszenie aktywności niektórych enzymów. Co więcej, zamrożona żywność nie traci wielu witamin, składników mineralnych i substancji bioaktywnych.

Wielu z nas przywykło do mrożenia nadwyżek jedzenia. W ten sposób nie marnujemy żywności, mogąc jednocześnie skorzystać w przyszłości z gotowego produktu. Wystarczy go jedynie rozmrozić i przygotować kolejno zdrowy, sycący posiłek. Warto jednak pamiętać o tym, iż nie wszystkie produkty spożywcze nadają się do mrożenia.

Czego nie można zamrażać? 5 produktów, których nie powinno się mrozić
Czego nie można zamrażać? 5 produktów, których nie powinno się mrozić123RF/PICSEL

Czego nie można zamrażać? Te produkty źle zniosą ujemne temperatury

Lista produktów, których nie powinniśmy przechowywać w zamrażarce nie jest długa. Zamrozić możemy niemal wszystko - zarówno świeże produkty, jak i gotowe potrawy. Zamrażalnik nie jest jednak odpowiednim miejscem dla cytrusów. Te nie powinny być przechowywane w bardzo niskiej temperaturze, gdyż po rozmrożeniu nie tylko stracą swój pierwotny kształt, ale również smak. Cytryny, grejpfruty i pomarańcze wyciągnięte z zamrażarki nie będą z pewnością tak soczyste, jak ich świeże odpowiedniki.

Do zamrażarki nie powinien również trafiać nabiał: mleko, miękki ser, śmietana czy jogurty. Po rozmrożeniu podobne produkty mogą się bowiem rozwarstwić, zbić w całość lub pokryć nieapetycznymi grudkami. Mrozić nie powinniśmy również kremowych deserów i majonezu. Ten ostatni, po rozmrożeniu, stanie się galaretowaty.

Czy można mrozić ser żółty? Do zamrażarki nie powinny trafiać zarówno miękkie sery, jak śmietankowy czy ricotta, które po rozmrożeniu nie będą już tak puszyste, jak również twarde sery żółte. Te, po wyjęciu z zamrażarki, staną się bardziej suche i skruszeją.

Czego nie powinno się zamrażać? Uważaj na te produkty

Z dala od zamrażalnika powinniśmy trzymać również jajka w skorupkach. Te mogą bowiem w kontakcie z zimnem zwyczajnie pęknąć. Do mrożenia nadaje się wyłącznie surowe białko. Nawet ugotowane jajka, po rozmrożeniu, tracą walory smakowe.

Lepiej zrezygnować także z mrożenia potraw z dodatkiem żelatyny: ryb czy nóżek w galarecie. Galaretka zrobi się bowiem mętna i wodnista, co mocno pogorszy walory smakowe. Mrożenie źle znoszą również bogate w skrobię ziemniaki.

Zamrozić możemy niemal wszystko – zarówno świeże produkty, jak i gotowe potrawy. Zamrażalnik nie jest jednak odpowiednim miejscem dla niektórych produktów
Zamrozić możemy niemal wszystko – zarówno świeże produkty, jak i gotowe potrawy. Zamrażalnik nie jest jednak odpowiednim miejscem dla niektórych produktów123RF/PICSEL

Czy można rozmrażać i zamrażać?

Podstawą mrożenia produktów spożywczych jest świadomość, iż żadnego z nich nie należy zamrażać dwukrotnie. W temperaturze pokojowej namnażają się w niej bowiem szkodliwe drobnoustroje, które zostaną usunięte dopiero w procesie obróbki cieplnej. Niska temperatura może tymczasem przyczynić się do zachowania w wybranych produktach bakterii, które mogą być kolejno groźne dla naszego zdrowia. Raz rozmrożona żywność nie powinna więc trafiać do zamrażarki po raz kolejny.

Choroba naszych czasów - wypalenie zawodowe. Dr Anna Kieszkowska-Grudny i Katarzyna Motelska u Katarzyny ZdanowiczINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas