"Odwyk" od cukru. Jak przestać jeść słodycze? Oto skuteczne sposoby
Jak przestać jeść słodycze? To pytanie nurtuje wielu z nas. Ich nadmiar w diecie nie sprzyja ani zdrowiu, ani zachowaniu szczupłej sylwetki. Istnieją jednak sposoby, by ograniczyć słodkie przekąski w codziennym menu. Najpierw warto zadać sobie pytanie, po co sięgamy po słodycze.
Spis treści:
Chcesz wyeliminować z diety słodycze? Większość tego typu postanowień wiąże się z chęcią zrzucenia zbędnych kilogramów, poprawą kondycji i prowadzeniem zdrowszego trybu życia. Niestety, ich gwałtowne odstawienie może skończyć się powrotem do wcześniejszych nawyków ze zdwojoną siłą. Dlatego też - jeśli nie wyobrażamy sobie życia bez czekolady, nie eliminuj z menu wszystkich słodkości. Ważne jest jedno: powinny stanowić jego niewielką część.
Koniec ze słodyczami. Dlaczego to tak trudne?
Zobacz również:
Dlaczego eliminacja słodyczy z diety jest tak trudna? Słodkości traktujemy najczęściej jako nagrodę po ciężkim dniu czy sukcesie w pracy.
Niektórzy traktują słodycze jako coś, co pozwoli im rozładować złość i inne emocje. Dlatego też sięgają po nie chętniej w stresującym czasie - część osób sięga po batoniki, czekoladki czy desery na pocieszenie. Do tego dochodzą również ważne święta i uroczystości, które trudno wyobrazić sobie bez ciast, tortów i słodkich napojów.
Po słodycze sięgamy chętniej, gdy nasza dieta nie jest odpowiednio zbilansowana. Jeśli nasz organizm otrzymuje zbyt małą liczbę kalorii, zaczyna się o nie upominać. Słodycze składają się przede wszystkim z tłuszczów i cukrów, a już niewielka ich dawka potrafi zaspokoić szybki głód.
Ukryty cukier, czyli czytaj skład produktu
Cukier znajdujący się w słodyczach, sosach, napojach czy nawet płatkach musli, może mieć następujące nazwy:
- glukoza,
- fruktoza,
- syrop glukozowo-fruktozowy,
- cukier rafinowany,
- sacharoza.
Dlatego też robiąc zakupy, czytajmy etykiety na produktach. Zwłaszcza, jeśli cukier widnieje jako pierwszy, warto znaleźć inny produkt, w którym będzie go mniej. Zobacz też: Fakty i mity dotyczące słodyczy
Jak przestać jeść słodycze? 5 skutecznych sposobów
Chociaż wyeliminowanie słodyczy z codziennej diety może być trudne, na początek warto nauczyć się, w jaki sposób ograniczyć je w jadłospisie. Krok pierwszy: sięgaj po nie tylko wtedy, gdy masz na nie ochotę i nie zjadaj wszystkiego, co masz pod ręką. Warto zacząć od ograniczenia cukru białego jako dodatku do kawy czy herbaty.
Jak przestać jeść słodycze? Oto skuteczne sposoby:
- Planuj menu - jeśli chcesz przestać jeść słodycze, w twoim menu nie powinno być miejsca na przypadki. Skoro decydujesz się na wprowadzenie zmian, rób to małymi krokami, ale w odpowiedni sposób. Dominującą częścią twojej diety powinny stanowić warzywa, owoce i zdrowe przekąski. Pozbądź się też zapasów słodyczy - jeśli będziesz mieć je "pod ręką", tym chętniej będziesz po nie sięgać. W końcu "czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal",
- Masz ochotę na słodycze? Wybierz zdrowszy zamiennik - jeśli czujesz, że potrzebujesz słodkiej przekąski, sięgaj po słodycze takie jak np. truskawki, maliny czy np. ciasto własnej roboty, do którego zamiast cukru możesz dodać stewię czy erytrol.
- Zamiast całego opakowania, kupuj jedną porcję - jeśli mamy ochotę na coś słodkiego, wybierajmy mniejsze porcje. Zamiast paczki ciastek - jeden batonik, zamiast tabliczki czekolady - mała porcja lodów. Istnieje mniejsze ryzyko, że sięgniesz po coś więcej, a ochota na słodycze zostanie zaspokojona,
- Powiedz "stop" nim sięgniesz po słodycze - jeśli znów naszła cię ochota na coś słodkiego, powiedz "stop". Zastanów się, co tym razem cię do tego skłania. Stresująca sytuacja? Zmęczenie? A może przyzwyczajenie? Pomyśl, czy istnieje inny sposób, by sobie z tym poradzić.
Powyższe sposoby mogą być pierwszym krokiem do całkowitej eliminacji słodyczy z diety. Potrzeba jednak czasu, by nowe nawyki weszły nam w krew.
***