500 plus dla seniora – nowe warunki w 2022 roku. Świadczenia otrzyma więcej osób
500 plus dla seniora było do tej pory nieosiągalne dla wielu osób. W 2022 roku zmianie uległy wymogi dotyczące dochodów. Aktualne progi zostały przesunięte, dzięki czemu świadczenie otrzyma więcej osób. Dowiedz się jak oraz gdzie możesz złożyć wniosek o 500 plus dla seniora.
Spis treści:
500 plus dla seniora - na czym polega
Tzw. 500 plus dla seniora jest świadczeniem uzupełniającym, którego przyznanie jest motywowane m.in. stanem zdrowia seniora, jego dochodów, miejsca zamieszkania (musi być Polska) i obywatelstwa (wyłącznie polskie). Po przyznaniu świadczenia jest ono wypłacane comiesięcznie.
Zobacz także: Nowa ulga dla seniorów - kluczowe pytania i odpowiedzi
500 plus dla seniora - kto może się o nie starać
500 plus dla seniora przysługuje:
- osobom niepełnosprawnym
- osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji
- osobom, które mają ukończony 75 r.ż. i pobierają zasiłek pielęgnacyjny
Aby móc starać się o przyznanie świadczenia należy posiadać orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji tudzież dokument potwierdzający zaliczenie do I grupy inwalidzkiej. Jeśli takie dokumenty zostały wcześniej już złożone w placówce ZUS, nie musimy go ponownie dołączać przy składaniu wniosku o świadczenie uzupełniające. Sam fakt pobierania zasiłku pielęgnacyjnego przez seniora nie jest gwarancją do przyznania świadczenia. Po złożeniu wniosku należy udać się do lekarza orzecznika ZUS, który wyda opinię.
500 plus dla seniora - kryterium dochodowe
500 plus dla seniora - jak złożyć wniosek
Aby złożyć wniosek o 500 plus dla seniora, należy zgłosić się do najbliższego urzędu ZUS lub KRUS albo złożyć wniosek przez internet. Co ważne, ze względu na warunki przyznawania świadczenia, emeryci nie muszą składać wniosków osobiście. Jeśli stan zdrowia nie pozwala na złożenie wniosku przez osobę zainteresowaną, może wyręczyć je w tym członek rodziny. Pamiętaj również o konieczności załączenia następujących dokumentów:
- orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji;
- orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji;
- wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów;
- orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji;
- orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Przeczytaj również: