Abonament RTV od smartfonów i tabletów? Wiemy, czy wejdzie w życie!

Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek wypowiedział się na temat abonamentu RTV i wspomniał o opłatach za smartfony i tablety. Ta wypowiedź wywołała burzę i obawy, że już niedługo będziemy musieli płacić za korzystanie z tych urządzeń. Czy abonament faktycznie wejdzie w życie?

Czy będziemy płacić abonament również za korzystanie z tabletów i smartfonów?
Czy będziemy płacić abonament również za korzystanie z tabletów i smartfonów?123RF/PICSEL

Abonament RTV to abonament radiowo-telewizyjny, czyli opłata, która ma na celu realizację misji publicznej telewizji i radia. Abonament nałożony jest ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych i jest w Polsce obowiązkowy, jednak nie dla wszystkich!

Kto nie musi płacić abonamentu RTV?

Z wnoszenia opłaty za abonament RTV zwolnione są:

  • osoby, które ukończyły 75. rok życia lub 60. rok życia i pobierają emeryturę, której miesięczna wartość nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia
  • osoby niezdolne do pracy i z pierwszą grupą inwalidzką
  • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu oraz osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.
  • bezrobotni 
  • kombatanci, którzy są inwalidami wojennymi lub wojskowymi, bądź ich rodziny
  • osoby, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych np. zasiłku stałego czy przedemerytalnego.

Ile wynosi opłata abonamentowa w 2023 roku?

W roku 2022 stawka za używanie radia wynosiła 7,50 zł miesięcznie, a za korzystanie z telewizora i radia 24,50 zł. Od 1 stycznia 2023 roku ceny te jednak wzrosły i wynoszą kolejno 8,70 zł i 27,30 zł.

Abonament radiowo-telefoniczny jest w Polsce obowiązkowy
Abonament radiowo-telefoniczny jest w Polsce obowiązkowy 123RF/PICSEL

Abonament RTV od smartfonów i tabletów. Czy wejdzie w życie?

Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek wypowiedział się na temat abonamentu RTV i wspomniał o opłatach za smartfony i tablety. Słowa te zostały odebrane jako zachęta do zmiany przepisów, ale rzecznik uspokoił i wyjaśnił, że zostały one źle zinterpretowane.

RPO wskazał bowiem, że samo posiadanie odbiornika nie świadczy o tym, iż obywatel z niego korzysta - ogląda telewizję lub słucha radia. Tym samym wystąpił w obronie praw obywateli, reagując na ich skargi, a nie w celu nałożenia na nich kolejnych opłat. Zgodnie bowiem z kompetencjami wynikającymi z ustawy o RPO, Rzecznik nie bierze udziału w kreowaniu polityki podatkowej państwa, ma jednak obowiązek reagować wszędzie tam, gdzie może dochodzić do naruszania prawa i zasad sprawiedliwości społecznej

- napisano w oficjalnym komunikacie.

Póki co, nie musimy się więc obawiać zmian dotyczących abonamentu RTV.

Zobacz również: 

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Pawlak w "Gościu Wydarzeń"Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas