Żółte liście to pierwszy objaw. Reaguj nim zamiokulkas opadnie z sił
Oprac.: Tomasz Hirkyj
Zamiokulkas w domu może być okazały i to niewielkim nakładem pracy. Korzyści z jego posiadania jest wiele, ale i tak najbardziej pożądane są jego zielone i soczyste liście, które są znakiem rozpoznawczym rośliny. Czasami liście zamiokulkasa żółkną, co powinno być dla nas lampką ostrzegawczą. Dlaczego? Ponieważ istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że zrobiliśmy coś z jego pielęgnacją nie tak, jak powinniśmy. Dlaczego liście zamiokulkasa żółkną? Sprawdzamy
Żółte liście zamiokulkasa
Zamiokulkas ma żółte liście? Niestety, możemy być pewni, że to proces nieodwracalny, ponieważ jest spowodowany niewłaściwą uprawą rośliny. Barwa zamiokulkasa nie zmieni się, więc z całą pewnością jego części z czasem uschną i odpadną. Na szczęście, nie trzeba spisywać rośliny na straty: jeśli zapewnimy mu należytą opiekę i otoczymy go troską, to po kilku tygodniach wytworzy nowe łodygi, które pokryją się zdrowymi, zielonymi liśćmi.
Sprawdź poziom wilgotności
Zamiokulkas ma żółte liście? Najpewniej został on przelany i w jego doniczce jest po prostu za mokro. Co w takiej sytuacji zrobić? Trzeba sprawdzić stan bryły korzeniowej: jeśli faktycznie jest wilgotna, lepiej zaprzestać podlewania przez kilka tygodni do momentu, aż całkowicie przeschnie. Nie trzeba się obawiać, że zamiokulkas uschnie, ponieważ zaliczany jest do sukulentów, więc ograniczenie dawkowania wody z całą pewnością wyjdzie mu na dobre.
Jeśli mamy choć cień podejrzeń, że zamiokulkas jest zalany, warto wyciągnąć całą roślinę z doniczki i sprawdzić stan jego korzeni. Gdy czujemy zapach stęchlizny, widoczna jest pleśń, a podziemne części są zgniłe, trzeba je usunąć, spryskać pozostałe korzenie środkiem grzybobójczym, a na koniec wymienić ziemię.
Niedobory światła? Oto przyczyna
Zamiokulkas w opinii wielu osób zalicza się do roślin, które mogą rosnąć w ciemnych pomieszczeniach. Po części to prawda, bo najlepszym będzie dla niego półcień, ale nie może być umieszczony w miejscu, gdzie w ogóle nie docierają promienia słońca. Jeśli liście nie mają wystarczającej ilości światła, to nie ma co się dziwić, że żółkną. Oczywiście, zamiokulkas może mieć żółte liście również wtedy, kiedy stoi w pełnym słońcu, czyli np. na południowym parapecie: tam będzie mu po prostu za gorąco, a jego części narażone na porażenia słoneczne.
Temperatura: Zamiokulkas jest na nią wrażliwy
O zamiokulkasie często mówi się, że jest tzw. żelazną rośliną, czyli rośnie nawet w ekstremalnych warunkach. Niestety, czasami zmiany w jego otoczeniu nie wpływają dobrze na jego kondycję. Przede wszystkim wrażliwy jest na wahania temperatury: liście zamiokulkasa mogą żółknąć wtedy, kiedy temperatura powietrza spada do 5 stopni Celsjusza. Ponadto mogą mu szkodzić również przeciągi, które najbardziej szkodliwe są dla niego jesienią oraz zimą.