Babcie używają go do dzisiaj. Czas przygotowania to jakieś 5 sekund

W latach 80. i 90. był na wyposażeniu każdego domu, ale później wyparły go detergenty eksportowane z zachodu. I choć od jakiegoś czasu wraca do łask, to zwłaszcza dla młodego pokolenia może stanowić niełatwą zagadkę. Krochmal, bo o nim właśnie mowa, to płyn o doskonałych właściwościach, który w prosty sposób możemy sami zrobić w domowym zaciszu.

Tradycyjny krochmal przygotowuje się z wody i skrobi ziemniaczanej
Tradycyjny krochmal przygotowuje się z wody i skrobi ziemniaczanej123RF/PICSEL

Czym jest krochmal?

Krochmal to płyn, który powstaje wskutek połączenia skrobi roślinnej, najczęściej jest to skrobia ziemniaczana z wodą. Krochmal może być wykorzystywany m.in. w gospodarstwach domowych, przemyśle spożywczym, włókienniczym, papierniczym, kosmetycznym i farmaceutycznym.

Kilkadziesiąt lat temu krochmal bardzo często wykorzystywano w gospodarstwach domowych do krochmalenia tkanin - pościeli, bielizny oraz odzieży. Taki zabieg był przeprowadzany w celach higienicznych, gdyż tkanina nie wchłaniała tak bardzo wilgoci i kurzu, a co za tym idzie - była bardziej odporna na siedliska bakterii.

Jak zrobić krochmal do prania?

I choć gotowy krochmal kupimy w większości sklepów, to można go również samemu zrobić w domu. Najpopularniejszym rodzajem krochmalu jest ten na bazie skrobi lub mąki ziemniaczanej. Doskonale sprawdzi się podczas krochmalenia pościeli, obrusów oraz koszul.

Krochmal dodany do prania usztywni tkaniny
Krochmal dodany do prania usztywni tkaniny123RF/PICSEL
  1. Do garnka wlewamy litr wody i doprowadzamy do wrzenia. 
  2. Szklankę do połowy napełniamy wodą o temperaturze pokojowej i wsypujemy łyżkę skrobi ziemniaczanej, a następnie dokładnie mieszamy, by powstała gładka zawiesina.
  3. Gdy woda w garnku zacznie wrzeć, wyłączamy panik i powoli, porcjami wlewamy zawiesinę do szklanki, mieszając od czasu do czasu, by nie powstały grudki. 

Jeśli chcemy krochmalić za pomocą pralki automatycznej, to taką miksturę należy wlać do pojemnika przeznaczonego na płyn do płukania tkanin i nastawić odpowiedni program płukania.

Innym sposobem jest moczenie tkaniny w misce z krochmalem i wodą. Po wypraniu tkaniny umieszczamy ją w naczyniu z wodą i krochmalem i moczymy przez kilkadziesiąt sekund. Przekładamy do pralki i włączamy program wirowania na niskich obrotach.

Krochmal do kąpieli

Krochmal wykorzystywany był przez nasze babcie jako doskonały dodatek do kąpieli dla niemowląt. Łagodziła ona zmiany skórne, podrażnienia, potówki i odparzenia, pieczenie oraz swędzenie.

Dodatek krochmalu do kąpieli pomoże złagodzić świąd i pieczenie, a także wyleczyć otarcia
Dodatek krochmalu do kąpieli pomoże złagodzić świąd i pieczenie, a także wyleczyć otarcia123RF/PICSEL

Do wanny lub wanienki wlewamy przegotowany, ale ostudzony krochmal z wodą i dokładnie mieszamy. Taka kąpiel powinna trwać maksymalnie 5 minut. Krochmalu ze skóry nie spłukujemy wodą, ale delikatnie osuszamy ręcznikiem.

"Zbliżenia": Manuela Gretkowska w szczerej rozmowie z Alicją ResichINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas