Balsam na popękane usta. Pozostaw grubą warstwę na noc, a rano problem zniknie

To one podczas mrozów cierpią najbardziej. Popękane usta to problemu wielu z nas w okresie zimowym. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na spierzchnięte i przesuszone wargi, w tym również te domowe. Jak zatem zapobiec tej dolegliwości?

Popękane usta to duży problem podczas mrozów. Co na nie stosować?
Popękane usta to duży problem podczas mrozów. Co na nie stosować?123RF/PICSEL

Ostatnia fala mrozów daje się we znaki nie tylko kierowcom. Każde wyjście z domu wiąże się z koniecznością zadbania o odpowiedni ubiór. Zimą najbardziej narażone są takie części ciała jak uszy, dłonie czy usta. O ile możemy ubrać czapkę i rękawiczki, tak naszą twarz szczególnie trudno jest ochronić.

Pękanie ust zimą - przyczyny

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego właściwie nasze usta pękają? Otóż ta część ciała nie produkuje łoju, który zapewnia miękkość i chroni skórę. Zimą wargi mogą pierzchnąć przez niską wilgotność powietrza. Co więcej, ogrzewanie mieszkań sprawia, że jest ono jeszcze bardziej suche.

Przyczyny popękanych ust zimą najczęściej nie są groźne
Przyczyny popękanych ust zimą najczęściej nie są groźne123RF/PICSEL

Przyczyny zdrowotne pękania ust

Istnieją również inne, poważniejsze przyczyny pękania warg. Jeśli mierzysz się z tym problemem niezależnie od pory roku, warto poszukać powodów związanych ze zdrowiem. Może być to m.in.:

Sposoby na zapobieganie pękaniu ust

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego też podstawą jest zadbanie o odpowiednie nawilżenie ust. Zimą powinniśmy używać nawilżających pomadek ochronnych, np. takich zawierających mocznik czy rumianek. Wychodząc na zewnątrz z kolei, warto postawić na preparaty natłuszczające z masłem shea lub olejem jojoba.

Domowe sposoby na popękane usta

Istnieje kilka domowych sposobów na popękane usta, np. miód czy aloes
Istnieje kilka domowych sposobów na popękane usta, np. miód czy aloes123RF/PICSEL

Jeśli jednak już doprowadzimy do spierzchnięcia ust, a nawet ich popękania, to najlepszym domowym sposobem na tę dolegliwość jest miód, dzięki zawartości witamin A, B i C. Warto smarować nim wargi nawet kilka razy dziennie, a na noc pozostawić na nich jego grubą warstwę.

Innym sposobem na popękane wargi jest aloes. On również zawiera w sobie witaminy, a także kwas foliowy. Dzięki temu łagodzi stany zapalne skóry oraz w małym stopniu uśmierza ból. Jeśli posiadamy tę roślinę w domu, najlepiej odłamać jeden liść i wycisnąć z niego żelową substancję.

Usta na mrozie. Domowe niezawodne sposobyInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas