Bije na głowę siemię lniane, pomaga schudnąć i zbić wysoki cukier. Pij przed śniadaniem i kolacją

Z wyglądu przypomina siemię lniane. Jednak babka płesznik - bo niej mowa - pod względem zawartości błonnika bije na głowę siemię lniane i nasiona chia. W stu gramach nasion babki płesznik jest go blisko siedemdziesiąt gramów! Na co pomaga i jak ją stosować? Sprawdzamy.

Pij przed śniadaniem i kolacją - zbijesz cukier i cholesterol
Pij przed śniadaniem i kolacją - zbijesz cukier i cholesterol123RF/PICSEL

Babka płesznik - na co pomaga?

Babkę płesznik zaleca się osobom zmagającym się z chorobą wrzodową żołądka. Śluz tej rośliny działa kojąco i wspomaga gojenie się śluzówek

Babka płesznik polecana jest również diabetykom. Jej dobroczynne działanie widać szczególnie w przypadku cukrzycy typu 2. Nie tylko daje uczucie sytościusprawnia pracę jelit, ale też pomaga schudnąć.

Babka płesznik jest też polecana osobom, które mają zbyt wysoki poziom złego cholesterolu oraz wszystkim, którzy cierpią z powodu dolegliwości układu krążenia.

Zalane wrzątkiem ziarenka babki płesznik możemy stosować doraźnie w przypadku zaparć i biegunek, ale dobrze wprowadzić je do codziennej zdrowotnej rutyny i spożywać przed śniadaniem i kolacją.

Babkę płesznik warto stosować zarówno rano, jak i wieczorem
Babkę płesznik warto stosować zarówno rano, jak i wieczorem123RF/PICSEL

Babka płesznik - jak ją najlepiej stosować?

Dla optymalnego wykorzystania właściwości babki płesznik nasiona warto zalać niewielką ilością wrzątku. Pod wpływem wilgoci wytworzą śluz, wtedy (najlepiej po kilku godzinach) możemy je spożyć. Zacznijmy od niedużych dawek, na początek zalejmy wrzątkiem małą łyżeczkę nasion i obserwujmy reakcję organizmu. Stosowana systematycznie pozwoli wyregulować częstotliwość wypróżnień. Jej spożywanie wpływa korzystnie na florę bakteryjną jelit i w konsekwencji zwiększa odporność organizmu.

Napar z babki płesznik

Nasiona płesznika można jeść samodzielnie lub dodawać do napojów, do posiłków - owsianka, desery, sałatka.
Można zalać je ciepłą wodą, zostawić na kilka minut i wypić. Przy włączeniu babki płesznik do diety ważne jest, by pić dużo wody. Niedobór wody przy tak dużej ilości błonnika może powodować dyskomfort, bóle brzucha i zaparcia.

Babka płesznik ma dobry wpływ na pracę jelit oraz obniża poziom złego cholesterolu
Babka płesznik ma dobry wpływ na pracę jelit oraz obniża poziom złego cholesterolu123RF/PICSEL
Naukowcy są pewni. Żyjesz w "błękitnej strefie"? Będziesz cieszyć się lepszym zdrowiemNewseria Lifestyle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas