Chcesz pożegnać się ze zbędnymi kilogramami? Wcale nie musisz biegać

Do sezonu wakacyjnego coraz bliżej, a to oznacza, że wiele osób zaczyna myśleć o poprawie sylwetki i zrzuceniu zbędnych kilogramów, chcąc prężyć jędrne ciało np. podczas urlopu nad morzem. Jedną z najczęściej wybieranych aktywności fizycznych, mających poprawić kondycję i spalić kalorie, jest bieganie. Jeśli jednak nie przepadamy za tą formą ruchu, warto zdecydować się na inny, równie efektywny trening. O czym mowa?

Marsz w odpowiednim tempie pozwoli na efektywne spalanie kalorii
Marsz w odpowiednim tempie pozwoli na efektywne spalanie kalorii123RF/PICSEL

Chcesz spalić kalorie? Wcale nie musisz biegać

Bieganie to jedna z najbardziej intensywnych form aktywności fizycznej, która jest bardzo popularny wśród osób chcących schudnąć, ale i tych, którzy dbają o kondycję, wytrzymałość i dobre samopoczucie.

Rzecz jasna, liczba spalonych kalorii podczas biegania zależy od tempa biegu, techniki i pokonanego dystansu. I choć do biegania, na początek wystarczą wygodne buty, to jednak wiele osób nie lubi tej formy aktywności. Na szczęście istnieje alternatywa dla biegania, która nie tylko jest mniej obciążająca dla stawów, ale przy spełnieniu kilku warunków, pozwoli na zużycie większego niż podczas biegania wydatku energetycznego, czyli mówiąc najprościej - pomoże w chudnięciu.

Serwis bieganie.pl przytacza wnioski profesora Kazunariego Goto z Uniwersytet Ritsumeikan w Japonii, będącego ekspertem w dziedzinie nauk o sporcie i zdrowiu. Naukowiec przeprowadził badania, z których wynika, że podczas chodzenia można zużywać więcej energii, niż podczas biegania. Warunkiem jest jednak utrzymanie odpowiedniego tempa.

Jak efektywnie spalać kalorie podczas szybkiego marszu?

"Bieganie z bardzo małą prędkością 3 km lub 4 km na godzinę zużywa więcej energii niż chodzenie z tą samą prędkością. A co się stanie, gdy będziesz stopniowo zwiększać prędkość? Tak naprawdę okazuje się, że po osiągnięciu prędkości powyżej 7 km/h chodzenie zużywa więcej energii niż bieganie z tą samą prędkością" - miał powiedzieć Goto, cytowany przez serwis bieganie.pl.

Profesor Kazunari twierdzi, że chodząc z prędkością 7 km/h spalimy więcej kalorii, niż biegając.

Szybki marsz to idealna forma treningu
Szybki marsz to idealna forma treningu123RF/PICSEL

"Marsz z prędkością 7 kilometrów na godzinę oznacza tempo 8:34 minuty na kilometr (8 km/h =  7:30 min/km). Warto tutaj podkreślić, że jest to szybkie tempo jak na marsz i poradzą sobie z nim tylko nieliczni, dobrze wytrenowani sportowcy. Dla przeciętnego biegacza odpowiednią i zarazem znaczącą już prędkością szybkiego marszu będą wartości od 5 do 6 km/h. Większe wartości będą już bardziej zbliżone do powolnego truchtu" - informują specjaliści z serwisu bieganie.pl.

Podkreślają również, że na liczbę spalonych kalorii podczas szybkiego marszu wpływa wiele czynników, takich jak: poziom sprawności, waga, wiek,  teren oraz tempo.

"Jak udowodnił Profesor Kazunari Goto, możliwe jest, aby chodzenie wiązało się z większą liczbą spalonych kalorii, jednak musiałoby się ono odbywać z prędkością 7km/h, przy zestawieniu z biegiem o tej samej lub mniejszej prędkości" - czytamy na bieganie.pl.

***

"Pan od WF-u": Ćwiczenia z kettlamiIPLA
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas