Cierpisz na nadciśnienie? Ten produkt powinien znaleźć się w twojej diecie
Osoby zmagające się ze zbyt wysokim ciśnieniem powinny dbać o zdrową i zbilansowaną dietę. Jak dowiedli australijscy naukowcy, pomocne może okazać się włączenie do jadłospisu nabiału, a zwłaszcza jogurtu. „Zawiera on szereg mikroelementów, takich jak wapń, potas czy magnez, które biorą udział w kontrolowaniu ciśnienia krwi” – tłumaczą uczeni.
Nadciśnienie tętnicze: co jeść by wspomagać organizm?
Na nadciśnienie tętnicze cierpi blisko miliard ludzi na całym świecie. Ta powszechna dolegliwość jest potencjalnie bardzo groźna dla zdrowia, gdyż wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego. Ponadto może ono doprowadzić do przerostu lewej komory serca oraz upośledzenia pracy nerek. Istotną rolę w zapobieganiu powiązanym z nadciśnieniem schorzeniom odgrywa właściwie skomponowana dieta. Eksperci zalecają, by w jadłospisie pacjentów znalazły się produkty o wysokiej zawartości błonnika, takie jak surowe warzywa i owoce, a także bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe ryby morskie, orzechy oraz produkty pełnoziarniste.
Ciśnieniowcy nie powinni o tym zapominać!
Jak dowiedli australijscy naukowcy, w diecie osób cierpiących na nadciśnienie powinno się znaleźć miejsce także na nabiał, a zwłaszcza jogurt. Zespół badaczy z Uniwersytetu Australii Południowej przeanalizował dane 915 dorosłych osób pochodzące z tzw. badania podłużnego (prowadzonego na tych samych osobach przez długi czas) Maine-Syracuse Longitudinal Study. Uczeni przyjrzeli się nawykom żywieniowym uczestników, pytając w kwestionariuszu m.in. o częstotliwość spożywania jogurtu. Okazało się, że osoby, które sięgały po ten produkt regularnie, miały średnio o siedem punktów niższe ciśnienie krwi.
Zbyt wysokie ciśnienie jest głównym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, dlatego ważne jest, abyśmy wciąż szukali nowych skutecznych sposobów na jego regulowanie
Uczona podkreśla, że jednym z takowych sposobów jest uwzględnienie w jadłospisie jogurtu, który wykazuje duży potencjał w obniżaniu ciśnienia krwi. "Zawiera on szereg mikroelementów, takich jak wapń, potas czy magnez, które biorą udział w kontrolowaniu ciśnienia krwi. Ponadto jest źródłem dobroczynnych bakterii, które także mają swój udział w tym procesie" - tłumaczy.
Jogurt: badania naukowe potwierdzają jego wpływ
Odkrycie to stanowi kolejny dowód na istnienie korelacji między spożywaniem jogurtu a utrzymaniem ciśnienia krwi na optymalnym poziomie. W 2012 roku amerykańscy badacze dowiedli, że ludzie spożywający co najmniej 60 g jogurtu dziennie, są o 31 proc. mniej narażeni na rozwój nadciśnienia niż osoby, które nie jedzą go wcale. Cztery lata później naukowcy z Boston University School of Medicine odkryli, że jedzenie jogurtu jest szczególnie korzystne dla kobiet - okazało się, że na paniach, które jedzą pięć porcji jogurtu tygodniowo, ciąży o 20 proc. niższe ryzyko wystąpienia nadciśnienia.
***
Przeczytaj również:
Kiszenie ogórków w zimie? Oto sprawdzone przepisy na przetwory
Zobacz również: