Co zabija zapach stęchlizny z prania? 8 sposobów na pozbycie się przykrego zapachu
Zapach stęchlizny na ubraniach potrafi wyprowadzić z równowagi, szczególnie jeżeli dopiero co wyjęliśmy odzież z prania. Nieprzyjemny zapach to nie tylko tortury dla nosa, to realne zagrożenie dla naszego zdrowia. Znajdź źródło problemu i pozbądź się zapachu stęchlizny jak najszybciej. Osiem sprawdzonych sposobów!
Spis treści:
Skąd bierze się zapach stęchlizny na ubraniach?
Stęchlizna na ubraniach pojawia się w różnych sytuacjach, ale prawie zawsze przyczyna jest ta sama - wilgoć. Jej nadmiar może pojawić się, gdy złapie nas deszcz lub zapomnimy wyjąć z torby strój kąpielowy. Często za wilgoć na ubraniach odpowiada też pot. Jeżeli ubrania pachną stęchlizną po wyjęciu z szafy, sprawdź, czy w pokoju nie jest zbyt wilgotno. Czy w rogach okien nie zbiera się para, a na ścianie za szafą nie rozwija pleśń?
Za nieprzyjemny zapach odzieży odpowiadają drobnoustroje, które namnażają się we włóknach tkaniny. Pożywkę mogliśmy dostarczyć sami, ale mogła też pochodzić prosto z prania. Jeżeli czujesz stęchliznę na ubraniu, sprawdź, czy nie czuć jej też z bębna pralki. Wyeliminowanie przyczyny to najlepszy sposób na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu. Jeśli jednak już się pojawiła, dowiedz się jak usunąć zapach stęchlizny raz na zawsze.
Jak pozbyć się zapachu stęchlizny? 8 sprawdzonych sposobów
Co robić, kiedy ubrania czuć stęchlizną? Pomysłów jest wiele, jednak lepiej słusznie obawiamy się o nasze ubrania. Niektóre środki, które wywabiają zapach, mogą też zniszczyć tkaninę. Warto zaufać sprawdzonym, domowym sposobom i pozbyć się stęchlizny z ubrań bez niepotrzebnych strat. Poniżej lista 8 sprawdzonych sposobów:
- Wyprasuj ubrania. Jeżeli zapach nie jest zbyt intensywny, powinno wystarczyć prasowanie. Koniecznie z użyciem gorącej pary.
- Wstaw sól do szafy. Sól ma właściwości higroskopijne - pochłania wodę. Aby ograniczyć wilgoć wstaw odkryty pojemnik wypełniony zwykłą solą kuchenną tam, gdzie trzymasz ubrania.
- Dodaj do prania olejki eteryczne. Kilka kropel olejku sosnowego lub lawendowego dodane do płynu w dozowniku skutecznie pomoże wywabić zapach stęchlizny i nada praniu świeży aromat.
- Zastosuj wymrażanie... Spotkanie za trzy godziny, a strój wyjęty z szafy czuć stęchlizną. Na pranie za mało czasu, ale jeżeli została ci godzina lub dwie włóż ubranie do zamrażarki. Bardzo niska temperatura neutralizuje brzydkie zapachy.
- ... albo gotowanie. To sposób tylko do tkanin odpornych na temperaturę! Jeżeli dżinsy (bez elastanu) lub biała bawełniana bluzka ma zapach stęchlizny, zalej ją wrzątkiem i pozostaw na kilka minut.
- Dodaj do prania sodę oczyszczoną. Soda oczyszczona pośród setek innych zastosowań w codziennych porządkach świetnie poradzi sobie także z przykrymi zapachami. Dodaj łyżeczkę sody do pojemnika na proszek i nastaw pranie na możliwie wysoką temperaturę.
- Nie wlewaj za dużo płynu! Więcej płynu nie oznacza czystszego prania. Za dużo środka piorącego prowadzi do nadmiaru mydlin. Mydliny pozostają we włóknach mimo płukania i stanowią pożywkę dla drobnoustrojów po wyjęciu z pralki.
- Jeśli możesz, susz na dworze. Jeżeli pozwala na to miejsce zamieszkania i pogoda susz swoje pranie na słońcu. Świeże powietrze osusza i zapobiega namnażaniu bakterii i pleśni, a promieniowanie UV dodatkowo zabija część z nich, dodatkowo sterylizując ubrania.
Dzięki tym sposobom na pewno pozbędziesz się z ubrań zapachu stęchlizny. Gorzej, jeżeli wróci po pierwszym praniu. Co robić, kiedy źródłem stęchlizny jest pralka?
Zapach stęchlizny po praniu? Czas zadbać o pralkę
Zaniedbana pralka potrafi się zemścić. Jeżeli nie jest regularnie czyszczona, w jej wnętrzu odkładają się włosy, okruchy, resztki detergentów i mnóstwo innych zanieczyszczeń. Ich główne skupiska to ścianki i uszczelki wewnątrz bębna. To idealne warunki do namnażania się bakterii i pleśni, które są przyczyną zapachu stęchlizny, a do tego zagrażają naszemu zdrowiu.
Jak skutecznie samemu wyczyścić bęben pralki? Bardzo prosto! Cała procedura ma tylko 3 punkty:
- Dokładnie umyj szufladkę dozującą proszek lub płyn.
- Wlej do dozownika 20 ml octu lub wybielacza.
- Nastaw puste pranie na program o najwyższej temperaturze.
Takie potraktowanie bębna powinno usunąć skupiska drobnoustrojów i zapobiegać powstawaniu zapachu stęchlizny. Pamiętaj, aby regularnie czyścić wnętrze pralki i sprawdzaj stan filtra. Zawsze po praniu zostawiaj uchylone drzwi pralki, żeby wnętrze mogło się przewietrzyć i odparować.
Czy zapach stęchlizny jest szkodliwy? Konsekwencje dla zdrowia
Szkodliwe mogą być przyczyny stęchlizny, czyli bakterie, pleśń i grzyby odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach. Wdychanie drobnoustrojów bezpośrednio z ubrań może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. W krótkiej perspektywie mogą to być ból głowy, podrażnienie gardła, kaszel i poczucie zmęczenia.
Czytaj także: Pleśń: Szkodliwe dla zdrowia toksyny
Przy dłuższym wystawieniu organizmu na patogen może dochodzić do infekcji górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok czy ataków astmy. Zarodniki pleśni są rakotwórcze! Długotrwały kontakt zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu. Właśnie dlatego tak ważne jest pozbycie się zapachu stęchlizny z ubrań, ale przede wszystkim zlokalizowanie jego przyczyny.
Czytaj także: