Co zrobić, aby płacić mniejsze rachunki za prąd? Proste sposoby na oszczędności

Rosnące ceny prądu są w stanie niejedną osobę przyprawić o zawrót głowy. W najbliższej przyszłości raczej nie możemy spodziewać się obniżenia cen surowców energetycznych, dlatego warto zweryfikować swoje codzienne nawyki. Pewne czynności wykonujemy machinalnie i nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze przyzwyczajenia bezpośrednio wpływają na większe zużycie prądu w mieszkaniach. Zajrzyj razem z nami do każdego pomieszczenia we własnym domu w poszukiwaniu oszczędności.

Poznaj nawyki, które pozwolą ci zaoszczędzić na prądzie
Poznaj nawyki, które pozwolą ci zaoszczędzić na prądzie123RF/PICSEL

Nie używasz? Wyłącz!

Kable ładowarek do telefonów zwisające z gniazdek, mimo że nie ma podłączonych do nich żadnych urządzeń, to częsty widok w mieszkaniach. Niestety, pozostawienie podłączonych sprzętów to prosta droga do tego, by rachunek za energię elektryczną wzbudzał ciarki. Jeśli chcesz obniżyć koszty, wyłączaj swoje sprzęty elektroniczne, kiedy już z nich nie korzystasz. Sprawdzaj ich stan, wychodząc z domu i kładąc się spać. Podłączone do gniazdka głośniki czy laptop z pewnością nie są ci w tym momencie potrzebne. Pamiętaj, że nawet jeśli są w trybie czuwania, nadal pobierają energię.

123RF/PICSEL

Jak obniżyć rachunki za prąd w domu? Zwróć uwagę na światło

Nie zaświecaj wszystkich lamp, jeśli nie jest to konieczne i staraj się korzystać z naturalnego światła, które jest też znacznie zdrowsze dla organizmu. Do przydatnych trików, które rozświetlają wnętrza, zaliczają się malowanie ścian w jasnych barwach oraz zamontowanie luster.

Nie zostawiaj włączonego światła w pomieszczeniach, w których nie przebywasz. Zawsze upewniaj się w tej kwestii, gdy wychodzisz np. z piwnicy, poddasza czy spiżarki. Większość z nas nie zagląda tam zbyt często, więc bezustannie zapalone żarówki będą niepotrzebnie generować dodatkowe koszty.

Ważne! Jeśli opuszczasz pokój tylko na moment, światło może pozostać włączone. Jego ponowne uruchomienie w krótkim czasie wymaga większych nakładów energii, więc jest zwyczajnie nieopłacalne. Warto również zainwestować w oświetlenie LED - co prawda jest droższe w zakupie od zwykłej żarówki, ale w dłuższej perspektywie stanowi tańszą alternatywę, gdy mowa o eksploatacji.

Domowe porządki z zegarkiem w ręku jako sposób na zmniejszenie rachunków za elektryczność

Jeśli dysponujesz taryfą, która zakłada mniejsze opłaty za prąd zużywany o konkretnych porach (np. wieczorami lub w weekendy), odpowiednio zaplanuj włączanie energochłonnych urządzeń. Mowa przede wszystkim o robieniu prania, uruchamianiu zmywarki czy odkurzania domowych zakamarków. Sprawdź więc swoje warunki w umowie z dostawcą energii - oszczędność może sięgnąć nawet kilkudziesięciu procent.

Nie daj się zaskoczyć rachunkami za energię elektryczną
Nie daj się zaskoczyć rachunkami za energię elektryczną123RF/PICSEL

Małe zmiany mają duże znaczenie

Czas przyjrzeć się drobnym sprawom, które wbrew pozorom mają niebagatelny wpływ na niepotrzebne zużywanie energii elektrycznej w domach. Sprawdź naszą listę nawyków wartych zweryfikowania. Ich zmiana wcale nie będzie uciążliwa, a wpłynie pozytywnie na odciążenie portfela.

  • Pralka: Zawsze staraj się ładować bęben pralki do pełna. Wrzucanie do urządzenia jednorazowo tylko kilku ubrań to marnotrawienie energii potrzebnej do uruchomienia sprzętu i podgrzewania wody. Dokładnie czytaj metki umieszczone na tkaninach. W wielu przypadkach używanie temperatury wyższej niż 40°C jest nie tylko niepotrzebne, ale może też wpłynąć na szybsze zniszczenie materiałów.
  • Czajnik: Nieco inaczej wygląda sprawa z gotowaniem wody w czajniku. Gdy chcesz przygotować filiżankę herbaty, nie ma sensu napełniać go płynem całkowicie. W ten sposób zamieniasz swój sprzęt w pożeracz prądu i musisz dłużej czekać na przygotowanie upragnionego napoju.
  • Lodówka: Zadbaj o to, by czas, kiedy drzwiczki lodówki są otwarte, był jak najkrótszy. W ferworze przyrządzania posiłku nie zostawiaj jej otwartej. Jej wnętrze wtedy się ociepla, więc urządzenie zużywa więcej prądu na powrót do bazowej temperatury.
  • Piekarnik: Podczas pieczenia nie otwieraj jego drzwiczek zbyt często. To również prowadzi do wahań temperatury. Nie tylko wypieki mogą się nie udać, ale również więcej zapłacisz. Przemyśl wyłączanie go 5-10 minut przed planowym zakończeniem pieczenia. Ciepło nagromadzone w środku z powodzeniem wystarczy do ukończenia cyklu.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas