Cukier to teraz produkt na wagę złota. Zrobisz go sam w domu
Limity albo puste półki. W Polsce rośnie panika związana z brakiem dostaw cukru. Z różnych zakątków kraju docierają głosy, że teraz to produkt na wagę złota. Rozwiązanie? Cukier możemy zrobić sami w domu. Istnieje kilka przepisów, które sprawdzą się w czasie, gdy nie będziemy mogli zakupić potrzebnego nam produktu.
Spis treści:
Ceny cukru i jego dostępność to ostatnio zdecydowanie jeden z najgorętszych tematów w Polsce. Problem zaczął się początkiem lipca 2022 roku. Polacy ruszyli na zakupy i kupowali po kilka czy kilkanaście kilogramów produktu. Sklepy musiały wprowadzić limity, a Polacy zaczęli kupować cukier w sieci. Nie przeraża ich nawet cena - 1 kg kosztuje tam 9 zł.
Jak zrobić cukier domowym sposobem
Brak cukru na sklepowych półkach? Bez paniki. Gdy cukru w sklepie nie ma, możemy sięgnąć po jego zamienniki takie jak np. miód, ksylitol, stewię czy syrop klonowy.
To jedno rozwiązanie. Drugie jest natomiast związane z domowymi metodami jego pozyskiwania. W ostatnim czasie coraz częściej szukamy informacji, jak zrobić cukier domowym sposobem. Okazuje się, że nie jest to tak trudne, jak się wydaje. Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że domowa produkcja może nam zająć trochę czasu.
Jak zrobić cukier z buraka w domu
Istnieje kilka sposobów, by zrobić cukier w domu. W przypadku tego przepisu, aby otrzymać 1 kg produktu, potrzebne jest 5 kg buraków.
Cukier granulowany z buraków - przepis
- Buraki opłucz, obierz i pokrój w cienkie krążki,
- Umieść je w glinianym garnku, a następnie wstaw do piekarnika. Pilnuj, aby buraki nie przypaliły się.
- Gdy buraki będą miękkie, połóż je na blaszce do pieczenia. Włóż z powrotem do piekarnika i pozostaw do wyschnięcia.
- Ostatni etap to zmielenie wysuszonych plasterków. Domowy cukier w granulkach gotowy!
Jak zrobić cukier z buraków cukrowych w domu
Cukier buraczany jest jedną z dwóch najpopularniejszych odmian jadalnego cukru na świecie. Niemal w całości składa się z sacharozy. Domową alternatywą dla sklepowego produktu może być syrop buraczany domowej roboty, którego historyczna nazwa to "cyrop" lub "fjut".
W ostatnim czasie ten nieco zapomniany przysmak z Kujaw i Pomorza zyskuje na popularności, a my możemy go przyrządzić sami w domu. Syrop buraczany będzie nie tylko świetną alternatywą dla cukru - jest również bogaty w witaminy i minerały.
Syrop z buraków cukrowych - przepis
Syrop z buraków cukrowych sprawdzi się świetnie jako zamiennik białego cukru. Można nim słodzić desery, kawę i herbatę. Jest również świetnym dodatkiem do deserów czy owsianki. Chociaż jego produkcja jest czasochłonna, to jego smak wynagradza wszelkie trudy przygotowań.
Składniki:
- 10 kg buraków cukrowych (uzyskamy 1 litr syropu)
Jak zrobić cukier z buraków w domu?
- Umyj, wyszoruj i obierz buraki,
- Pokrój buraki na małe kawałki, zalej wodą i gotuj powoli, aż staną się miękkie,
- Jeśli buraki cukrowe zmiękną, trzeba je odcedzić, a powstały płyn gotować na małym ogniu do 8 godzin,
- Po takim czasie płyn zmieni się w gęstą i słodką masę, która będzie miała kolor ciemnego brązu.
- Odstaw syrop do ostygnięcia - po tym syrop jest już gotowy do spożycia.
Zobacz również: Zastąpi drogi cukier. Jak uprawiać stewię w domowych warunkach?
Jak zrobić cukier z brzozy
W sieci szukamy też często informacji, jak zrobić samemu cukier z brzozy, czyli ksylitol. Warto pamiętać, że produkcja ksylitolu w warunkach domowych nie jest możliwa. Dlatego też w tym przypadku warto sięgnąć po produkty dostępne w sklepie.
Ksylitol to naturalny słodzik, który jest określany powszechnie jako cukier brzozowy. Do niedawna był całkowicie pozyskiwany jedynie z kory brzozy, ale w dobie produkcji na masową skalę wielu producentów pozyskuje go z kukurydzy. Swoim wyglądem i smakiem przypomina tradycyjny cukier pozyskiwany z buraków cukrowych. Może się jednak wydawać trochę słodszy - a to dzięki budowie jego cząsteczek, które umożliwiają dodatkowe pobudzanie receptorów na języku.
Ksylitol sprawdzi się jako zamiennik cukru do słodzenia kawy czy herbaty i przy wypiekach dietetycznych. Jest znacznie mniej kaloryczny niż jego popularny odpowiednik - ta sama objętość ksylitolu jest o 40 proc. mniej kaloryczna niż cukru.
***
Zobacz również: