Coś podgryza tuje w ogrodzie? Włóż do nory, a szkodniki natychmiast się wyniosą

Tuja to jedna z najpopularniejszych roślin żywopłotowych, którą coraz częściej ozdabiamy nasze ogrody. Jej niewątpliwą zaletą jest fakt, że szybko rośnie, a w towarzystwie innych drzewek w krótkim czasie stworzy prawdziwy szpaler, odgradzający od sąsiadów. Zdarza się jednak, że drzewko marnieje i usycha, mimo iż na pierwszy rzut oka nie widać, aby zaatakowały go szkodniki. Wówczas problem mógł pojawić się pod ziemią. Co podgryza korzenie tui? Oto jakie szkodniki niszczą tuje. Tak należy z nimi walczyć.

Co podgryza korzenie tui? Oto jakie szkodniki niszczą tuje
Co podgryza korzenie tui? Oto jakie szkodniki niszczą tujeGetty Images

Co niszczy tuje? Te szkodniki niszczą tuje

Często zdarza się jednak, że niektóre z zasadzonych w szpalerze drzewek usycha. Niekiedy odpowiedzialnymi za podobny stan rzeczy są szkodniki, które zaatakowały krzew. Najgroźniejszym z nich jest miecznik tujowiec, który potrafi doszczętnie zniszczyć całą roślinę. Na tujach czasem pojawia się również mszyca - miodownica cyprysikowa. Czasami jednak tuja więdnie, a na jej gałązkach nie ma żadnych śladów po szkodnikach. Wówczas problemu należy szukać pod ziemią.

Co podgryza korzenie tui?

Groźną grupą szkodników, które mogą skutecznie zaszkodzić zasadzonym w naszym ogrodzie krzewom, są gryzonie. Jeśli w pobliżu roślin zauważymy więc otwory wejściowe do tuneli, możemy być niemal pewni, że w naszym ogródku zadomowiły się małe szkodniki, które grasują pod ziemią.

Czy nornice mogą podgryzać tuje? Jak się okazuje, to właśnie one mogą być głównym powodem, dla którego tuje powoli obumierają od spodu. Jeśli jednak zauważysz w swoim ogrodzie podziemne korytarze, ich twórcą jest najprawdopodobniej karczownik. Ten, ze względu na swój wygląd, może bowiem podgryzać korzenie nawet wielkich drzew.

Tuja to jedna z najpopularniejszych roślin żywopłotowych, którą coraz częściej ozdabiamy nasze ogrody
Tuja to jedna z najpopularniejszych roślin żywopłotowych, którą coraz częściej ozdabiamy nasze ogrody123RF/PICSEL

Jakie ślady zostawia karczownik?

Karczownik jest szkodnikiem, którego obecność w ogrodzie łatwo pomylić z działalnością kretów. Nieproszony gość tworzy bowiem na trawniku nieregularne kopczyki z ziemi, do złudzenia podobne do tych tworzonych przez krety. Warto jednak przyjrzeć im się nieco bardziej. Wówczas będziemy mieć pewność z którym szkodnikiem mamy do czynienia.

Jak pozbyć się karczowników?

Karczownik żywi się korzeniami, kłączami oraz cebulami roślin. Przyczynia się przez to do niszczenia ogrodów oraz pól uprawnych. Szczyt jego dobowej aktywności przypada na wczesne godziny poranne. Zauważając obecność karczownika w naszym ogrodzie warto działać już od pierwszych chwil.

Jak pozbyć się karczownika? Jednym ze sposobów jest zastosowanie pułapki, którą umieszcza się w wydrążonym tunelu. Gryzonia zwabimy do środka kawałkiem selera lub marchewki, a podobny sposób pomoże na humanitarne złapanie zwierzęcia i przeniesienie go poza obszar ogrodu.

Warto postawić również na zapachy, które działają na szkodniki drażniąco. Karczowniki nie przepadają za zapachem czarnego bzu, lawendy, aksamitki czy mięty. Wystarczy więc umieścić je w korytarzu gryzonia, a ten natychmiast się wyniesie.

Malwa z babcinego ogrodu. Kwiaty pomogą na ból gardła i brzuchaInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas