Reklama

Coś podgryza tuje w ogrodzie? Włóż do nory, a szkodniki natychmiast się wyniosą

Tuja to jedna z najpopularniejszych roślin żywopłotowych, którą coraz częściej ozdabiamy nasze ogrody. Jej niewątpliwą zaletą jest fakt, że szybko rośnie, a w towarzystwie innych drzewek w krótkim czasie stworzy prawdziwy szpaler, odgradzający od sąsiadów. Zdarza się jednak, że drzewko marnieje i usycha, mimo iż na pierwszy rzut oka nie widać, aby zaatakowały go szkodniki. Wówczas problem mógł pojawić się pod ziemią. Co podgryza korzenie tui? Oto jakie szkodniki niszczą tuje. Tak należy z nimi walczyć.

Co niszczy tuje? Te szkodniki niszczą tuje

Polacy pokochali krzewy tui. Chętnie sadzimy je w ogrodach, gdyż rosną jako zimozielone drzewa i krzewy, doskonale znosząc również przycinanie. Co więcej, posadzone w szpalerze skutecznie osłaniają ogród lub podwórko przed spojrzeniami sąsiadów.

Często zdarza się jednak, że niektóre z zasadzonych w szpalerze drzewek usycha. Niekiedy odpowiedzialnymi za podobny stan rzeczy są szkodniki, które zaatakowały krzew. Najgroźniejszym z nich jest miecznik tujowiec, który potrafi doszczętnie zniszczyć całą roślinę. Na tujach czasem pojawia się również mszyca - miodownica cyprysikowa. Czasami jednak tuja więdnie, a na jej gałązkach nie ma żadnych śladów po szkodnikach. Wówczas problemu należy szukać pod ziemią.

Zobacz również: W jakiej odległości sadzić tuje od płotu sąsiada? Już kilka centymetrów robi różnice

Reklama

Co podgryza korzenie tui?

Groźną grupą szkodników, które mogą skutecznie zaszkodzić zasadzonym w naszym ogrodzie krzewom, są gryzonie. Jeśli w pobliżu roślin zauważymy więc otwory wejściowe do tuneli, możemy być niemal pewni, że w naszym ogródku zadomowiły się małe szkodniki, które grasują pod ziemią.

Czy nornice mogą podgryzać tuje? Jak się okazuje, to właśnie one mogą być głównym powodem, dla którego tuje powoli obumierają od spodu. Jeśli jednak zauważysz w swoim ogrodzie podziemne korytarze, ich twórcą jest najprawdopodobniej karczownik. Ten, ze względu na swój wygląd, może bowiem podgryzać korzenie nawet wielkich drzew.

Zobacz również: Wygląda pięknie przez cały rok. Na żywopłot jest lepsza niż tuja!

Jakie ślady zostawia karczownik?

Karczownik jest szkodnikiem, którego obecność w ogrodzie łatwo pomylić z działalnością kretów. Nieproszony gość tworzy bowiem na trawniku nieregularne kopczyki z ziemi, do złudzenia podobne do tych tworzonych przez krety. Warto jednak przyjrzeć im się nieco bardziej. Wówczas będziemy mieć pewność z którym szkodnikiem mamy do czynienia.

Jak wygląda kopiec karczownika? Nory karczownika są owalne, a ich średnia ma ok. 5 cm. Są również nieco bardziej spłaszczone. W kopcach karczownika nie będzie także resztek korzeni, a ziemia, z której będą usypane będzie bardziej zbrylona. Karczowniki odbudowują zniszczone korytarze. Jeśli więc w ogrodzie natrafimy na nietypowy kopczyk, odkopmy go na głębokość kilkudziesięciu centymetrów. Jeśli na drugi dzień zostanie odbudowany, będziemy mieć pewność, że w ogrodzie pojawił się karczownik.

Jak pozbyć się karczowników?

Karczownik żywi się korzeniami, kłączami oraz cebulami roślin. Przyczynia się przez to do niszczenia ogrodów oraz pól uprawnych. Szczyt jego dobowej aktywności przypada na wczesne godziny poranne. Zauważając obecność karczownika w naszym ogrodzie warto działać już od pierwszych chwil.

Jak pozbyć się karczownika? Jednym ze sposobów jest zastosowanie pułapki, którą umieszcza się w wydrążonym tunelu. Gryzonia zwabimy do środka kawałkiem selera lub marchewki, a podobny sposób pomoże na humanitarne złapanie zwierzęcia i przeniesienie go poza obszar ogrodu.

Warto postawić również na zapachy, które działają na szkodniki drażniąco. Karczowniki nie przepadają za zapachem czarnego bzu, lawendy, aksamitki czy mięty. Wystarczy więc umieścić je w korytarzu gryzonia, a ten natychmiast się wyniesie.

Zobacz również: Rozsyp pod rośliną, a ślimaki uciekną w popłochu. Wystarczy odrobina

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tuja | karczownik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy