Wygląda pięknie przez cały rok. Na żywopłot jest lepsza niż tuja
Żywopłoty, czyli gęsto zasadzone drzewa lub krzewy, od dekad cieszą się w Polsce sporą popularnością. Przez wiele lat prym wiodły w tym temacie tuje, prawdziwym ogrodniczym hitem jest jednak teraz laurowiśnia — zjawiskowa roślina dorastająca nawet do sześciu metrów. Co warto o niej wiedzieć?
Spis treści:
Laurowiśnia, (Prunus laurocerasus L) to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych. Pochodzi ona z Półwyspu Bałkańskiego, Kaukazu i Azji Mniejszej. W Polsce uprawiana jest w szczególności na żywopłot i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.
Laurowiśnia to duży krzew lub małe drzewo, dorastające nawet do 6 metrów wysokości. Odznacza się ona drobnymi, białymi kwiatami, które pojawiają się w maju. Ma też ozdobne liście — duże, ciemnozielone, połyskujące z wierzchu. Przypominają one liście laurowe, stąd właśnie wzięła się nazwa tej rośliny. Laurowiśnia to krzew zimozielony, co oznacza, że jesienią nie gubi liści i przez cały rok wygląda naprawdę zjawiskowo!
Laurowiśnia: Uprawa i zimowanie
Zobacz również:
- Zapomnij o kaszlu, katarze i bólu gardła. Pięć domowych syropów na przeziębienie
- Na co warto zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie mieszkania lub domu?art. sponsorowany
- Nie zapomnij zrobić tego w ogrodzie przed zimą. Zapobiegniesz kosztownym naprawom
- Najczęstsza choroba oczu. Powikłania uszkadzają wzrok
Roślina ta dobrze rośnie w żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie o zasadowym lub neutralnym odczynie. W przypadku bardzo chłodnych zim laurowiśnię należy luźno okryć osłoną, np. agrowłókniną. Wiosną, najlepiej końcem marca, należy usunąć jej pędy przy ziemi.
Kiedy sadzić laurowiśnię?
Laurowiśnię najlepiej sadzić jest jesienią, tak by zdążyła rozwinąć korzenie przed mroźną zimą. Rośliny w pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacyjny, ale należy pamiętać o intensywnym podlewaniu.
Laurowiśnia na żywopłot
Laurowiśnia bujnie się rozrasta i jest jedną z najlepszych roślin na żywopłot. Między sadzonkami należy zachować jednak minimum 50 cm odstępu, tak, by sobie nie przeszkadzały. Roślina rośnie szybko i w odpowiednich warunkach może przyrastać nawet ok. 30-60 cm rocznie!
Jak podlewać laurowiśnię?
Laurowiśnia wymaga systematycznego i obfitego podlewania, bo bardzo źle znosi suszę. W okresie wegetacyjnym jej podłoże musi być stale wilgotne. Co ważne, roślina potrzebuje dużo wody także zimą - jest ona bowiem narażona na zimową suszę fizjologiczną i już późną jesienią należy ją mocno nawodnić.
Czy owoce laurowiśni są jadalne?
Owoce laurowiśni są trujące dla ludzi. W polskim klimacie krzew owocuje jednak wyjątkowo rzadko.