„Czarne złoto” hitem regenerujących kąpieli. Łagodzi bóle stawów, redukuje cellulit

Martyna Bednarczyk

Opracowanie Martyna Bednarczyk

Po raz pierwszy w celach leczniczych wykorzystano borowinę na początku XIX wieku. Sukces metody sprawił, że współcześnie stosuje się torf leczniczy nie tylko w uzdrowiskach i gabinetach kosmetycznych, ale także zaciszu własnego domu. Współcześnie sporą popularnością cieszą się kąpiele na bazie borowiny, przynoszące ukojenie w licznych dolegliwościach. Na co pomaga kąpiel borowinowa i kiedy warto się na nią zdecydować? Podpowiadamy.

Borowina silnie regeneruje skórę, oczyszcza ją, regeneruje, ujędrnia oraz widocznie zmniejsza cellulit
Borowina silnie regeneruje skórę, oczyszcza ją, regeneruje, ujędrnia oraz widocznie zmniejsza cellulit 123RF/PICSEL

  • Kąpiele borowinowe są polecane przede wszystkim osobom zmagającym się z bólami kręgosłupa, zwyrodnieniem stawów, stanami po urazach kości, stawów oraz tkanek miękkich.
  • Borowina silnie regeneruje skórę, oczyszcza ją, regeneruje, ujędrnia oraz widocznie zmniejsza cellulit. Z tego względu jest chętnie stosowana przez liczne marki kosmetyczne.
  • Warto pamiętać, by przed przystąpieniem do terapii borowinowej skonsultować się z lekarzem. Jej stosowanie może narazić organizm na szereg skutków ubocznych, które mogą negatywnie odbić się na zdrowiu.

Borowina - lecznicza substancja

Produkty pozyskiwane wprost z natury od lat inspirują ludzi do tworzenia coraz to nowych zabiegów kosmetycznych oraz metod leczenia uporczywych schorzeń i problemów. Co ciekawe, wiele z pozoru skomplikowanych metod wywodzi się ze składników powszechnie dostępnych w przyrodzie. Jednym z nich jest borowina, zaliczana do peloidów, czyli naturalnych surowców organiczno-mineralnych.

To nic innego, jak torf leczniczy o dużym stopniu rozkładu, który powstał na skutek licznych przemian związków mineralnych w czasie aktywnych procesów geologicznych. Naukowcy podkreślają, że może być także wynikiem biologicznej degradacji specjalnych substancji organicznych. Borowiną nazywamy skałę osadową powstałą z butwiejących roślin wyrastających w wilgotnym środowisku. Szacuje się, że powstała już ok. 10 tys. lat p.n.e.

Kąpiele borowinowe - hit uzdrowisk

Kontakt skóry z gęstą i ciężką papką na bazie torfu leczniczego w szybki sposób pobudza receptory mechaniczne w skórze
Kontakt skóry z gęstą i ciężką papką na bazie torfu leczniczego w szybki sposób pobudza receptory mechaniczne w skórze 123RF/PICSEL

Nie tylko drogie ośrodki, ale także mniejsze uzdrowiska przez cały rok przyciągają wczasowiczów szeroką ofertą zabiegów zdrowotnych. Wydawać by się mogło, że kąpiel w borowinie jest jednym z najprostszych, który nie wymaga specjalnego przygotowania. Zanim jednak zanurzymy ciało w odżywczym torfie, musi zostać wymieszany w specjalnej kadzi razem z wodą do momentu, aż powstanie gęsta papka.

Tak powstałą substancję należy podgrzać to temperatury ok. 45 st. C, a następnie umieścić w wannie. Warto wiedzieć, że torf słabo przewodzi ciepło, dlatego nie trzeba obawiać się ryzyka poparzenia w czasie relaksu. Ile powinna trwać kąpiel borowinowa? Osoby, które po raz pierwszy mają do czynienia z torfem leczniczym, powinny poświęcić maksymalnie 10-15 minut i stale obserwować reakcje organizmu. U pacjentów ze zbudowaną tolerancją można wydłużyć czas nawet do 30 minut.

Borowinową kąpiel wannową przygotujemy także w zaciszu własnej łazienki. Gotowe emulsje lub kostki borowiny dostaniemy w wielu aptekach stacjonarnych oraz internetowych już za ok. 20-30 zł. Zaczynamy od napuszczenia do wanny wody o temperaturze ok. 38 st. C. W tym celu warto użyć specjalnego termometru. Masę borowinową i wodę mieszamy w stosunku 1:3 lub 1:5.

Na co działa kąpiel z borowiną?

Kontakt skóry z gęstą i ciężką papką na bazie torfu leczniczego w szybki sposób pobudza receptory mechaniczne w skórze. Podwyższona temperatura produktu pozytywnie wpływa na szybsze wydalenie z organizmu zbędnych i zalegających przez dłuższy czas produktów ubocznych przemiany materii. Przyjemne ciepło rozszerza naczynia krwionośne i pobudza krew do krążenia, dzięki czemu lepiej przyswajamy mikro- oraz makroelementy z odżywczej borowiny.

Warto wiedzieć, że kąpiel w borowinie może stanowić dość spore obciążenie dla organizmu, a zwłaszcza układu krwionośnego. Po zakończeniu zabiegu zaleca się udanie na minimum godzinny odpoczynek. To czas, w którym lepiej zrezygnować z wytężonego wysiłku fizycznego, który dodatkowo mógłby podnieść ciśnienie oraz już podwyższoną temperaturę ciała.

Rodzaje zabiegów borowinowych

Stosowanie gęstej i rozgrzewającej zawiesiny borowinowej nie ogranicza się jedynie do przygotowania kąpieli. Preparat sprawdza się w zabiegach zaliczanych do tzw. fizykalnych cieplnych. Oznacza to, że stosowany torf leczniczy ma temperaturę wyższą od ciepłoty ciała człowieka. Kiedy dojdzie do kontaktu produktu ze skórą, zacznie powoli i stopniowo rozgrzewać położone głęboko tkanki. W efekcie szybko zauważymy rozluźnienie mięśni, a po czasie przyspieszoną regenerację.

Zabiegi borowinowe, w skład których wchodzą także okłady borowinowe ogólne oraz okłady borowinowe miejscowe, powinno stosować się przede wszystkim w uzdrowiskach lub salonach kosmetycznych. Odpowiednie przygotowanie borowiny wymaga doświadczenia oraz specjalistycznej wiedzy. Nie należy zapominać, że istnieje także szereg poważnych przeciwwskazań, które mogą wykluczyć nas z możliwości doświadczenia torfu leczniczego na własnej skórze.

Kto nie powinien stosować borowiny?

Mimo licznych właściwości zdrowotnych, zabiegi na bazie borowiny są niewskazane dla pewnej grupy osób. Specjaliści zwracają uwagę, że powinni z nich zrezygnować pacjenci zmagający się z ostrymi stanami zapalnymi, nawracającym zapaleniem stawów lub zmianami zwyrodnieniowymi, a także chorujący na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).

Kąpiele w borowinie mogą nasilić rozwijające się zapalenia tkanek miękkich, niedoleczone choroby układu oddechowego, a także bagatelizowane problemy z krążeniem. Z regenerujących właściwości torfu leczniczego nie skorzystają także dzieci do 7. roku życia, osoby ze zdiagnozowanymi nowotworami, gruźlicą i chorzy ze stwierdzonym zaburzeniem czucia. Kiedy jeszcze nie stosować borowiny? Zabiegów z borowiny powinno się odmawiać także osobom z widocznymi żylakami, skłonnością do zapalenia żył oraz chronicznymi chorobami pęcherza moczowego.

Preparat do kąpieli na niedoskonałości na skórzeInteria DIY

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas