Czy begonie można przezimować? Te warunki muszą być spełnione

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Oto jedne z najpopularniejszych i najpiękniejszych kwiatów, jakimi dekorujemy balkony, tarasy i werandy. Begonie kwitną od czerwca, a swoimi barwnymi płatkami są w stanie cieszyć wzrok do września, niekiedy nawet do października. Co jednak zrobić, kiedy przekwitają? Co zrobić z begoniami na zimę? Nie uznawaj ich za rośliny jednoroczne. Odrobina troski wystarczy, by w kolejnym roku bajecznie rozkwitły.

Begonia nie musi być rośliną jednoroczną. Jesienią wykonaj prosty zabieg
Begonia nie musi być rośliną jednoroczną. Jesienią wykonaj prosty zabieg123RF/PICSEL

Czy begonie można zimować?

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, ale pod pewnymi warunkami. Nie wszystkie gatunki są w stanie przetrwać niskie temperatury. Najlepiej znosi zimowanie begonia bulwiasta, która stanowi jeden z najpopularniejszych okazów na polskich balkonach. Masz w doniczce begonię stale kwitnącą? Niestety, jesienią trzeba się z nią pożegnać — nie jest odporna na chłód i warunki panujące w naszym kraju w zimowych miesiącach.

Niewłaściwa pielęgnacja może sprawić, że begonia bulwiasta będzie słabo kwitnąć. Jesienią też potrzebuje uwagi
Niewłaściwa pielęgnacja może sprawić, że begonia bulwiasta będzie słabo kwitnąć. Jesienią też potrzebuje uwagi123RF/PICSEL
Kapsułka wiedzy INTERIA.PL

Jak przezimować begonie? Kiedy rozpocząć przygotowania?

Prace związane z przygotowaniem rośliny doniczkowej do zimy rozpocznij na przełomie września i października. Zazwyczaj zimowanie begonii bulwiastej przypada na okres tuż po pierwszych przymrozkach. Musisz wiedzieć, że konieczne będzie wykopanie bulw begonii i odpowiednie przechowywanie ich podczas najmroźniejszych tygodni. Z całą pewnością nie należy zostawiać ich na zewnątrz.

Begonia bulwiasta - zimowanie krok po kroku

Sprawa nie jest skomplikowana, wymaga jednak pewnej uwagi.

  • Chcąc przygotować begonię do zimowania, w pierwszej kolejności ostrożnie wyjmij roślinę z doniczki.
  • Delikatnie obsyp bulwy z podłoża. Przytnij nadziemne części rośliny na wysokości dwóch centymetrów nad bulwą.
  • Zrób dokładny przegląd. Do przechowywania podczas zimy nadają się wyłącznie zdrowe okazy. Odrzuć wszystkie bulwy, które noszą ślady uszkodzeń, gnicia i przebarwień.
  • Odstaw w ciepłe miejsce, aby mogły przeschnąć.

To pierwszy etap przygotowania begonii bulwiastej do zimy. Jeśli będziesz trzymać się wytycznych, w kolejnym roku rośliny odrodzą się i efektownie zakwitną.

Weź udział w badaniu
Weź udział w badaniuINTERIA.PL

Jak przechowywać begonie podczas zimy?

Potrzebna będzie ażurowa skrzynka wypełniona piaskiem lub torfem, w której umieścisz bulwy. Pod żadnym pozorem nie przechowuj ich na zewnątrz. Wrażliwe na niskie temperatury begonie szybko przemarzną.

Skrzynkę z bulwami umieść w chłodnym pomieszczeniu. Optymalna temperatura do zimowania begonii mieści się w przedziale od 5 do 10°C. Dostęp do światła nie jest konieczny, więc sprawdzi się chłodna piwnica czy garaż.

Begonię wysadzaj do doniczek w lutym, najpóźniej w marcu. Znajdź dla nich miejsce w jasnym i cieplejszym pomieszczeniu. Powinna panować w nim temperatura około 18°C. Na zewnątrz rośliny można wynieść dopiero pod koniec maja.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas