Reklama

Czy można palić ognisko na działce ROD? Sprawdź przed jesiennymi porządkami

Czy można palić ognisko na działce ROD? Zanim złapiesz za zapałki, zastanów się dwa razy. Przepisy mówią bowiem jasno – niedostosowanie się do regulaminu może słono kosztować. Oto co grozi nieposłusznym właścicielom działek i ogrodów.

Jesienne porządki w ogrodzie często kończą się całymi naręczami suchych gałęzi i liści. Wtedy pojawia się pytanie: co z nimi zrobić? Pierwsza myśl wielu ogrodników to chwycenie za zapałki. Ognisko, w przeświadczeniu wielu osób, jest bowiem najszybszym sposobem na pozbycie się problemu. Jak się okazuje, mimo iż może okazać się najmniej pracochłonnym zajęciem, w rzeczywistości może przysporzyć wielu problemów.

Zobacz również: Depczemy po nich w lesie, a można zarobić krocie. Skarb z polskich lasów

Reklama

Czy można palić ognisko na działce ROD? Przepisy mówią jasno

Przepisy i regulamin ROD mówią jasno - na działkach i w ogrodach nie można rozpalać ognisk, których celem jest spalenie suchych gałęzi, liści, ściętej trawy czy roślinnych pozostałości. Dotyczy to również części roślin porażonych chorobami.

Zgodnie z Ustawą o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku obowiązuje powszechny obowiązek segregowania opadów i oddawania ich zgodnie z zasadami panującymi w danej gminie. Odpady zielone trzeba więc samodzielnie dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub wystawić zapakowane w odpowiedni worek w terminie wyznaczonym przez gminę. Rozpalanie ognisk jest prawnie zabronione.

Zobacz również: Skuteczny sposób na czyszczenie komina przed zimą. Nie musisz wchodzić na dach

Palenie ogniska na działce ROD. Regulamin ROD

W przypadku ogródków działkowych tę kwestię reguluje dodatkowo regulamin ROD, który w § 68, pkt. 5 zabrania spalania na terenie ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych. Przewiduje co prawda jeden wyjątek - spalanie części roślin porażonych przez choroby i szkodniki - jednak przepisy miejscowe stanowią inaczej. Selektywne zasady zbierania odpadów dotyczą dziś całej Polski, dlatego, zgodnie z prawem, nie ma mowy o rozpaleniu ogniska, którego celem jest spalenie suchych roślin i gałęzi.

Zobacz również: Zatrważający wzrost cen najmu mieszkań. Kiedy właściciel może sięgnąć głębiej do kieszeni lokatora?

Jaka kara za palenie ogniska na działce? Mocno nadszarpnie portfel

Osoba, która spala odpady zielone, liście lub gałęzie w ogrodzie działkowym może zostać ukarana mandatem w wysokości do 500 złotych lub grzywną w wysokości do 5 tys. złotych.

Czy mogę rozpalić ognisko na własnej działce?

Na prywatnej działce można natomiast rozpalić ognisko w celach rekreacyjnych. W tym przypadku nie wolno jednak spalać odpadów z ogrodu, a korzystać jedynie z odpowiednio przygotowanego drewna opałowego, które będzie wydzielać minimalną ilość dymu - najlepiej takiego o wilgotności od 20 do 30 proc.

Ogniska nie wolno jednak, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, rozpalać:

  • w odległości mniejszej niż 100 metrów od granicy lasu,
  • w pobliżu miejsca umożliwiającego zapalenie się materiałów palnych,
  • w odległości mniejszej nić 4 metry od granicy działki sąsiedniej,
  • w odległości mniejszej niż 10 metrów od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych.

Co więcej, dym z ogniska nie powinien przedostawać się na drogę, mogąc w ten sposób ograniczyć widoczność kierowcom, a także nie powinien być uciążliwy dla sąsiadów.

Zobacz również: Rozpuści chwasty aż do korzeni. Dodaj do octu i spryskaj

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka ROD
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy