Zatrważający wzrost cen najmu mieszkań. Kiedy właściciel może sięgnąć głębiej do kieszeni lokatora?

Kiedy właściciel ma prawo podnieść czynsz najmu?
Kiedy właściciel ma prawo podnieść czynsz najmu?123RF/PICSEL
  • Kiedy zbliża się czas wygaśnięcia umowy na czas określony, wynajmujący może zaproponować najemcy nowe warunki przedłużenia najmu, obejmujące m.in.  wzrost opłat.
  • Wypowiedzenie czynszu najmu w formie ustnej, mailowej oraz poprzez wiadomość SMS nie wywołuje żadnych skutków prawnych.
  • W ciągu 2 miesięcy od daty otrzymania podwyżki, lokator może odmówić jej przyjęcia, co skutkuje natychmiastowym rozwiązaniem umowy najmu. Alternatywnym wyborem jest zakwestionowanie podniesienia cen poprzez wniesienie pozwu sądowego.

Podwyżka czynszu najmu - co ile miesięcy?

Zobacz również:

    Okres wypowiedzenia czynszu najmu lokalu

    Wypowiedzenie czynszu najmu powinno przybrać formę pisemną
    Wypowiedzenie czynszu najmu powinno przybrać formę pisemną123RF/PICSEL
    Art. 8a. [Zasady podwyższania czynszu (opłat za korzystanie z lokalu)] 1. Właściciel może podwyższyć czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu, wypowiadając jego dotychczasową wysokość, najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, z zachowaniem terminów wypowiedzenia. 2. Termin wypowiedzenia wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu wynosi 3 miesiące, chyba że strony w umowie ustalą termin dłuższy. 3. Wypowiedzenie wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie.
    Informację o podwyżce najemca powinien otrzymać na piśmie wraz ze stosowną argumentacją. Dopiero wówczas będzie mógł ustosunkować się do zaistniałej sytuacji i podjąć decyzję, np. o wyprowadzce
    Informację o podwyżce najemca powinien otrzymać na piśmie wraz ze stosowną argumentacją. Dopiero wówczas będzie mógł ustosunkować się do zaistniałej sytuacji i podjąć decyzję, np. o wyprowadzceARKADIUSZ ZIOLEKEast News

    Maksymalna wysokość podwyżki

    4. Podwyżka w wyniku której wysokość czynszu albo innych opłat za używanie lokalu w skali roku przekroczy albo następuje z poziomu wyższego niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu może nastąpić w uzasadnionych przypadkach, o których mowa w ust. 4a albo w ust. 4e. Na pisemne żądanie lokatora właściciel, w terminie 14 dni od dnia otrzymania tego żądania, pod rygorem nieważności podwyżki, przedstawi na piśmie przyczynę podwyżki i jej kalkulację.

    Jak obliczyć wartość odtworzeniową lokalu?

    Obliczanie wartości odtworzeniowej lokalu mieszkalnego wymaga kilku składowych
    Obliczanie wartości odtworzeniowej lokalu mieszkalnego wymaga kilku składowych123RF/PICSEL
    4a. Jeżeli właściciel nie uzyskuje przychodów z czynszu albo innych opłat za używanie lokalu na poziomie zapewniającym pokrycie kosztów utrzymania lokalu, jak również zapewniającym zwrot kapitału i zysk, z zastrzeżeniem ust. 4c i 4d, podwyżkę pozwalającą na osiągnięcie tego poziomu uważa się za uzasadnioną, o ile mieści się w granicach określonych w ust. 4b.
    Katarzyna Bosacka o "plusach" i minusach inflacji w kuchniach PolakówNewseria Lifestyle/informacja prasowa