Nie tylko legionella. Jakie bakterie bytują w naszych kranach?

Doniesienia o zakażeniach bakterią legionelli w kolejnych województwach w Polsce budzą spory niepokój, choć odpowiednie służby starają się uspokajać poruszone społeczeństwo. Bakterie w wodzie pitnej i przeznaczonej do kąpieli nie są niczym nowym w naszym środowisku. Nie tylko bakterie legionelli bytują w naszych kranach. Co jeszcze stanowi dla nas potencjalne zagrożenie?

Jakie  niebezpieczeństwa czekają na nas w wodzie pitnej i czy faktycznie jest się czego bać?
Jakie niebezpieczeństwa czekają na nas w wodzie pitnej i czy faktycznie jest się czego bać?123RF/PICSEL

Choroba Legionów zaczyna niepokoić Polaków. Doniesienia z kolejnych województw

Legionelloza, zwana też chorobą legionów wywołana przez bakterie legionelli pojawiła się w województwie podkarpackim, gdzie liczba zakażonych osób rosła w szybkim tempie.

Choć Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat w tej sprawie, w którym także starał się uspokoić nastroje, przypominając, że legionellą nie zarazimy się poprzez kontakt z drugą osobą lub pijąc wodę z kranu, a poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody.

To jednak nie studzi emocji i pojawiają się pytania, czy tylko legionella czyha na nas w naszych kranach? Jakie jeszcze bakterie znajdują się w kanalizacji i jak chronić się przed zakażeniem?

Bakterie z grupy coli. Zwykłe zatrucie pokarmowe, czy zakażenie bakterią?

Pałeczki Escherichia coli najczęściej są przyczyną zakażeń przewodu pokarmowego. Mogą jednak również wywoływać np. zakażenia układu moczowego
Pałeczki Escherichia coli najczęściej są przyczyną zakażeń przewodu pokarmowego. Mogą jednak również wywoływać np. zakażenia układu moczowego123RF/PICSEL

Escherichia coli, zwana też pałeczką okrężnicy występuje w składzie mikrobioty jelitowej jelita grubego u człowieka i u innych zwierząt stałocieplnych, ale niekiedy w określonych warunkach bakteria ta wykazuje znamiona chorobotwórcze.

Wówczas atakuje układ pokarmowy i moczowy. Do wód gruntowych bakteria często trafia wraz z zakażonymi odchodami. Spożycie takiej wody może doprowadzić właśnie do zakażenia, a to objawia się jak ostre zatrucie pokarmowe.

Występują wówczas:

  • wymioty
  • ból brzucha 
  • bóle głowy 
  • biegunka, niekiedy z pojawieniem się w niej krwi  
  • osłabienie 
  • gorączka 

Jeżeli zaś chodzi o atakowanie przez tę bakterię układu moczowego, objawia się to bolesnością i pieczeniem podczas oddawania moczu, co może być mylone z infekcją dróg moczowych.

Według Państwowego Zakładu Higieny, rocznie w Polsce odnotowuje się około 400-500 przypadków zakażeń Escherichia coli. Często objawy mylone są z grypą żołądkową lub zwykłym zatruciem pokarmowym.

Jednak gdy zaistnieje podejrzenie zarażenia się bakterią E-coli diagnozuje się to poprzez posiew mikrobiologiczny lub bezpośrednie badanie moczu, kału, płynu mózgowo-rdzeniowego, plwociny lub krwi.

Enterokoki kałowe w wodzie często mylone z E-coli

Enterokoki kałowe poprzez objawy jakie zakażenie nimi mogą dawać, często mylone są z zakażeniem E-coli. Pojawienie się tej bakterii w wodzie pitnej najcześciej związane jest z zanieczyszczeniem wody przez długi czas ściekami.

Wypicie wody skażonej enterokokami kałowymi może skutkować chorobą układów moczowego, jak w przypadku zakażenia E-coli, ale też układu nerwowego, co jest rzadko spotykane, oraz zapaleniem wsierdzia.

Enterokoki to groźne bakterie. Nie wchodź do wody, gdy pojawia się ostrzeżenie
Enterokoki to groźne bakterie. Nie wchodź do wody, gdy pojawia się ostrzeżenie123RF/PICSEL

Problem w leczeniu zakażenia paciorkowcem kałowym polega na sporej odporności tej bakterii na antybiotykoterapię.

Co ciekawe najczęstszym źródłem zakażenia tą bakterią są zęby leczone kanałowo, gdzie w odpowiednich warunkach rozwijają się entorokoki, ale często też do zakażenia dochodzi także w szpitalach, np. podczas częstego i długotrwałego cewnikowania pacjenta.

Krętki z rodzaju Leptospira. Bakterie, które wywołują bakteryjną żółtaczkę

Krętki leptospirozy bytują m.in. w brudnej wodzie
Krętki leptospirozy bytują m.in. w brudnej wodzie123RF/PICSEL

Leptospiroza, a dokładniej bakterie, które ją wywołują, czyli krętki bakterii Gram-ujemnych dostają się najczęściej do gleby lub właśnie do wody za pośrednictwem odchodów lub wydzielin zakażonych zwierząt, które są nosicielami bakterii.

Zazwyczaj, gdy dochodzi do zakażenia u człowieka, przebieg jest łagodny i często mylony z przeziębieniem. Występują wówczas:

  • gorączka
  • ból głowy 
  • kaszel 
  • dreszcze
  • ból gardła 
  • zapalenie spojówek 

Objawy często ustępują samoistnie po 5-7 dniach, ale niestety niekiedy bywa tak, że zakażenie przyjmuje ostrzejszą formę i bakterie atakują nerki i wątrobę, prowadząc do ich niewydolności. Postać tę określa się jako chorobę Weila.

Ekologicznie. Kranówka vs. woda butelkowana
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas