Reklama

Reklama

Czy warto otwierać okna w upał?

Po chwilowym załamaniu pogody do Polski znów wróciły upały i, według najnowszych prognoz, zostaną z nami na dłużej. W takie gorące, słoneczne dni staramy się za wszelką cenę schłodzić pomieszczenia, w których przebywamy, wietrząc je i zostawiając otwarte okna nawet na cały dzień. To jednak duży błąd!

Wystarczy już kilka dni z wysoką temperaturą, by nasze domy i mieszkania zagrzały się na tyle, że nawet chłodniejsze noce nie są w stanie ich schłodzić. Przebywanie w takich nagrzanych pomieszczeniach nie należy do przyjemności i nie jest zdrowe, szczególnie jeśli np. pracujemy zdalnie i spędzamy w nich kilkanaście godzin na dobę. 

By ochłodzić dom lub mieszkanie, większość z nas stawia na regularne wietrzenie, a na noc zostawia szeroko otwarte okna. Jak się jednak okazuje, nie jest to najlepszy pomysł! 

Zobacz również: Poszewka w zamrażalce. Genialny trik na gorące noce

Reklama

Czy otwierać okna w czasie upałów? Odpowiedź może zaskoczyć!

Wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy w upalne, gorące dni może mieć odwrotny skutek niż ten, jakiego oczekujemy. Gorące powietrze sprawia bowiem, że robi się w nich jeszcze cieplej! W takie dni warto całkowicie zrezygnować z otwierania okien, szczególnie w południe, a nawet zasłonić je na cały dzień np. białym prześcieradłem.

W skrajnych wypadkach można też zawiesić w oknie mokre zasłony, najlepiej białe, ale sprawdzą się także żółte i pomarańczowe, które odbijają mnóstwo promieni słonecznych. Zasłony należy obficie zmoczyć w zimnej wodzie i rozwiesić na otwartych oknach. Powinny tak wisieć co najmniej do zachodu słońca, tak by woda mogła przez cały dzień stopniowo schładzać mieszkanie. 

Dobrym pomysłem jest również zainwestowanie w kilka wentylatorów, które będą schładzać powietrze w każdym pomieszczeniu i przyniosą ulgę w upalne dni. By wzmocnić ten efekt, warto postawić przed nimi miski z zimną wodą z dodatkiem lodu. 

Pamiętajmy jednak, by nie rezygnować całkowicie z dokładnego wietrzenia mieszkania, ale róbmy to albo wcześnie rano, albo już po zachodzie słońca, gdy temperatura spadnie. W chłodniejsze noce warto zostawić otwarte na oścież okna, ale gdy temperatura nocą przekracza 25 stopni, lepiej je zamknąć i uruchomić wiatrak. 

Zobacz również:

Zbawienna kąpiel na upały

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: upały | Sposoby na upały | wietrzenie mieszkania

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy