Dlaczego azalia nie kwitnie? Najczęstsze błędy w uprawie
Oprac.: Karolina Słodkiewicz
Azalia jest pięknym i dużym krzewem ozdobnym. Coraz częściej sadzona jest w przydomowych ogrodach i zawsze robi ogromne wrażenie. Niestety, czasem mimo starań i teoretycznie odpowiedniej pielęgnacji roślina nie chce kwitnąć. Sprawdź, jakie są najczęstsze błędy, przez które azalia nie kwitnie.
Azalia – charakterystyka
Azalia to określenie na grupę różaneczników, rododendronów. Krzewy należą do rodziny wrzosowatych. W naturalnym środowisku występują w Azji, Ameryce i Europie. Niejednokrotnie są też uprawiane w przydomowych ogrodach.
Pokrój azalii jest początkowo luźny, jednak wraz z rozwojem roślina zagęszcza się. Krzewy mogą osiągać nawet do 5 metrów wysokości, jednak w zależności od odmiany mogą być też mniejsze okazy. Liście ułożone są skrętolegle na końcach pędów. Są skórzaste i zimozielone, a przed zimą zmieniają barwę i stopniowo opadają.
Kwiaty azalii tworzą baldachogrona na szczycie pędów. Można je podziwiać od maja do czerwca, bo w tym właśnie okresie kwitną. Występują w szerokiej gamie kolorów, od bieli przez żółcie, czerwienie, fiolety aż po róże.
Dlaczego azalia nie kwitnie?
Kwitnieniem azalii nie zawsze jednak możemy się cieszyć. Mimo dbania o różanecznika, ten nie chce kwitnąć. Jakie są tego przyczyny?
- Azalia nie kwitnie przez złą ziemię
Pierwszym, podstawowym błędem, przez które azalia nie kwitnie jest nieodpowiednia ziemia. Roślina powinna mieć glebę lekką i dobrze przepuszczalną. Odczyn pH musi być kwaśny, najlepiej, jeśli będzie się wahać między 4,5 a 5,0.
Aby zapewnić takie warunki glebowe dla azalii, przed wsadzeniem jej poprawiamy drenaż ziemi. Robimy to za pomocą m.in. żwiru. Należy także regularnie co roku zakwaszać ziemię. To przybliży nas do osiągnięcia wymarzonego kwitnienia azalii.
- Azalia nie kwitnie przez nieodpowiednie nawadnianie
Kolejnym błędem w uprawia azalii, przez co ona nie kwitnie, jest złe podlewanie. Można zarówno ją za mało nawadniać, jak i za dużo. Do pierwszej sytuacji może dojść szczególnie w okresie dużych upałów i suszy, czyli latem. Wówczas formują się pąki kwiatów, a brak wody to uniemożliwia. Z tego powodu azalia może nie kwitnąć.
Przelanie korzeni również może spowodować, że azalia nie kwitnie. W wyniku takich działań roślina zaczyna gnić. Przez to zaczynają opadać liście, a pąki kwiatów nie zawiązują się. Ziemia azalii powinna być jedynie delikatnie wilgotna.
- Azalia nie kwitnie przez nieodpowiednie nawożenie
Azalia nie kwitnie, gdyż jest źle nawożona. Aby roślina mogła wytworzyć pąki kwiatowe, musi mieć dostarczane odpowiednie składniki odżywcze. Różaneczniki są obficie kwitnącymi krzewami, więc należy je często i regularnie nawozić.
Azalia może nie kwitnąć również z powodu wyboru złego nawozu. Odżywka o dużej ilości azotu zahamuje wytwarzanie kwiatów. Pobudzi za to wzrost liści.
- Azalia nie kwitnie przez złe nasłonecznienie
Azalia powinna mieć dostęp do słońca na około 6 godzin dziennie, mimo że zaleca się sadzenie jej w cieniu. Całkowity brak światła słonecznego będzie skutkować brakiem kwitnienia. W takim miejscu niemożliwe będzie wytworzenie pąków kwiatów. Jej stanowisko powinno więc zapewniać te kilka godzin dziennie w nasłonecznieniu, aby azalia mogła zakwitnąć.
- Azalia nie kwitnie przez nieodpowiednie przycinanie
Jeśli krzewy przytniemy w nieodpowiednim terminie, może dojść do tego, że azalia nie zakwitnie. Podczas których terminów należy szczególnie uważać? Na kilka tygodni po przekwitnięciu różanecznika. W tym czasie azalia wytwarza nowe pąki kwiatowe, aby zakwitnąć w przyszłym roku. Jeśli wówczas przeprowadzimy przycinanie, jest większe prawdopodobieństwo, że utniemy właśnie te pąki.
Na poprawę kwitnienia azalii przeprowadzamy usuwanie przekwitniętych kwiatostanów. Pozbywamy się ich poprzez wyłamywanie ich. Zabieg wykonujemy do 3 tygodni po okresie kwitnienia różanecznika. Natomiast przycinanie azali powinniśmy przeprowadzać w marcu lub kwietniu. Pozwoli to na zagęszczenie rośliny, poprawi jej wzrost i kwitnienie.
Zobacz również: