Dlaczego ziemia w doniczce pleśnieje? O tej porze roku grzyby panoszą się na potęgę

Pleśń w doniczce to problem, który zbiera żniwa zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. W mieszkaniach powstają idealne warunki do rozwoju szkodliwych grzybów, które negatywnie wpływają nie tylko na stan roślin, ale i ludzi. Jak głosi znane porzekadło: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Sprawdź więc, skąd bierze się spleśniała ziemia w doniczce, by uniknąć rozrostu niepożądanych zarodników.

Pleśń w doniczce z rośliną poważnie ją osłabi
Pleśń w doniczce z rośliną poważnie ją osłabi123RF/PICSEL

Pleśń w doniczce — jak ją rozpoznać?

Uprawa roślin doniczkowych potrafi przynieść mnóstwo satysfakcji, ale nie jest wolna od wyzwań i potencjalnych problemów. Jednym z nich jest pleśń w doniczce. Jak się objawia? W początkowym stadium biały, szarawy lub brązowy nalot przypominający puch pojawia się miejscowo. Jeśli nie zareagujemy, szybko opanuje całą wierzchnią warstwę podłoża.

Jak usunąć pleśń z doniczki?
Jak usunąć pleśń z doniczki?123RF/PICSEL

Dlaczego ziemia w doniczce pleśnieje?

Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka. Najbardziej wyczulonym trzeba być w jesiennych i zimowych miesiącach. Właśnie wtedy należy wziąć pod uwagę zmieniające się wymagania kwiatów doniczkowych oraz warunki w mieszkaniach.

Skąd bierze się pleśń w doniczce? Główną przyczyną jest nadmierna wilgoć wynikająca ze zbyt hojnego podlewania. Należy wziąć pod uwagę, że w sezonie jesienno-zimowym rośliny nie wymagają tak częstego dostarczania wody, jak wiosną i latem. Gromadząca się wilgoć stwarza idealne warunki do rozwoju niepożądanych grzybów.

Upewnij się też, że doniczki posiadają w dnie otwory, przez które nadmiar wody może być usuwany. Nie zwlekaj z wylewaniem go z podstawek, by ochronić rośliny przed pleśnią.

Wśród innych przyczyn pojawiania się spleśniałej ziemi w doniczce wymienić można:

  • nadmierną wilgotność powietrza — staraj się ustawiać roślina z daleka od nawilżaczy;
  • utrudniony dostęp do światła — dobrze jest znaleźć przestrzeń dla doniczek w widnym miejscu;
  • zastoje powietrza — nawet zimą nie zapominaj o regularnym wietrzeniu pomieszczeń.

Nigdy nie ignoruj pleśni w doniczce

Czy pleśń w doniczce jest groźna? Zbagatelizowanie pojawienia się jej w otoczeniu kwiatów może mieć fatalne konsekwencje — nie tylko estetyczne. Przede wszystkim blokuje roślinie możliwości pobierania wody i życiodajnych składników odżywczych. W konsekwencji doniczkowy okaz stopniowo marnieje, a z czasem może całkowicie obumrzeć.

Spleśniała ziemia w doniczce stwarza również niebezpieczeństwo dla ludzi, zwłaszcza alergików. Przebywanie w takim pomieszczeniu może bowiem skutkować nasileniem się objawów w postaci kataru, kaszlu, duszności, a nawet problemów skórnych.

Pleśń w doniczkach z kwiatami pojawia się głównie jesienią i zimą, więc uważnie obserwuj swoje rośliny
Pleśń w doniczkach z kwiatami pojawia się głównie jesienią i zimą, więc uważnie obserwuj swoje rośliny123RF/PICSEL

Pleśń na ziemi w doniczce — domowe sposoby

Im szybciej zareagujemy, tym lepiej. Na wczesnym etapie dużą skuteczność wykazują domowe sposoby na pleśń w doniczce, które nie są skomplikowane i kosztowne. Wśród naturalnych patentów królują dwa produkty prosto z kuchennych zapasów.

  • W pierwszej kolejności warto sięgnąć po cynamon na pleśń w doniczce. Aromatyczna przyprawa ma właściwości grzybobójcze i antybakteryjne. Jak ją wykorzystać? Wystarczy, że rozsypiesz na powierzchni podłoża. Warto co jakiś czas stosować ten trik profilaktycznie, by uniknąć niepożądanego rozwoju grzybów w przyszłości.
  • Innym przydatnym produktem jest swojski czosnek, ponieważ równie skutecznie zwalcza panoszące się w doniczce grzyby. Kilka ząbków pokrój na plasterki i wbij je w ziemię. Po kilku dniach problem pleśni w doniczce z kwiatami zniknie.
Umieść te kwiaty w domu, a wszystkim domownikom będzie żyło się lepiejInteria.tv

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas