Dodaj aromatyczną przyprawę do doniczki. Rozwiąże problem z żółknącymi liśćmi storczyka
Storczyki. Egzotyczne rośliny, które zachwycają kwiatami i kolorami. Dlatego też są tak chętnie wybierane jako ozdoba pomieszczenia. Chociaż nie są zbyt trudne w uprawie, to jednak wymagają nieco innej pielęgnacji niż typowe rośliny doniczkowe. Co zrobić, jeśli liście storczyka żółkną? Możesz pomóc roślinie, wykorzystując w tym celu… cynamon.
Storczyk - idealna ozdoba wnętrz, dość często wybierana też jako prezent. Ze względu na swój charakterystyczny wygląd dość często stanowi dekorację salonu czy pomieszczeń biurowych. Chociaż nie jest zbyt skomplikowany w uprawie, wymaga trochę innej pielęgnacji niż typowa roślina doniczkowa.
Spis treści:
Skąd pochodzi storczyk?
W pierwszej grupie roślin z rodziny Orchidaceae (Storczykowate), znajduje się kilkadziesiąt tysięcy gatunków i niemal 1000 rodzajów. Różnią się one między sobą nie tylko wyglądem, ale i występowaniem. Większość storczyków to epifity, które rosną głównie na gałęziach drzew czy powierzchniach innych roślin, dzięki czemu pobierają składniki pokarmowe. Można je spotkać głównie w lasach Ameryki Środkowej i Południowej, jak i południowo-wschodniej części Azji. W drugiej grupie znajdują się z kolei storczyki rosnące na ziemi. Występują głównie w lasach tropikalnych, ale sporo z nich rośnie też w Australii i Europie.
Storczyk w doniczce. Jakie ma wymagania?
Najpopularniejszą odmianą storczyka, który możemy hodować w doniczkach, jest Phalenopsis. Roślina preferuje ciepło, stanowisko w półcieniu i wysoką wilgotność powietrza.
Decydujący wpływ na kwitnienie ma światło. Roślina preferuje stanowiska jasne, w których jest ono rozproszone. Dlatego idealnym miejscem będzie dla nich parapet znajdujący się po stronie wschodniej i południowo-zachodniej. Jeżeli storczyk ma znajdować się w pomieszczeniu po stronie południowej, powinien znajdować się w odległości od okna.
Czego nie lubi storczyk? Warto pamiętać, że nie służy mu nadmiar wody. Przelanie skutkuje tym, że rozwijają się choroby grzybowe, a korzenie gniją. Dlatego też w podlewaniu kluczowy jest umiar. Storczyk najlepiej podlewać wtedy, gdy podłoże przeschnie po wcześniejszym podlewaniu.
Zobacz również:
Dlaczego liście storczyka żółkną?
Zdarza się, że storczyk bywa nieco kapryśny. Efekty takiego stanu rzeczy można zobaczyć na liściach. Gdy pojawia się problem, zaczynają one żółknąć. Przyczyn może być wiele, a jedną z nich będzie właśnie nadmierne lub niedostateczne podlewanie rośliny.
Oprócz tego, na liście potencjalnych winowajców znajduje się m.in. zbyt mała ilość światła (zwłaszcza jesienią i zimą), nieodpowiednia temperatura (idealna to ta, która mieści się w ramach 20-22 st. C), brak odpowiedniego nawożenia czy po prostu starzenie się rośliny.
Co robić w takiej sytuacji? Storczykowi możesz pomóc w prosty i naturalny sposób. Twoim sprzymierzeńcem będzie w tej sytuacji znana, aromatyczna przyprawa. Mowa o cynamonie, który oprócz walorów zapachowych i smakowych działa też antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Cynamon pomoże ochronić storczyk przed chorobami, które hamują jego kwitnienie. Aby storczyk zachwycał wyglądem, do doniczki warto wsypać szczyptę cynamonu.
Zobacz też: Cynamon w ogrodzie: jak wykorzystać
Stan spoczynku
Po przekwitnięciu, storczyk przechodzi w stan spoczynku. To czas, w którym roślina regeneruje się i ponownie wytwarza kwiaty. Trwa on od sześciu do ośmiu tygodni. W tym czasie należy ograniczyć podlewanie i nawożenie, jak i zapewnić roślinie więcej światła. Po pojawieniu się nowych pędów, można intensywniej podlewać i nawozić storczyk.