Reklama

Dodatkowe setki złotych do emerytury. Są wyliczenia!

Choć ostatnie rozmowy Związków Zawodowych i rządu, dotyczące podwyżek emerytur zakończyły się fiaskiem, to część ekonomistów przepowiada, że już w przyszłym roku seniorów czeka spora waloryzacja emerytur. Wszystko to za sprawą wzrostu wynagrodzeń - gdy te rosną, także emerytury muszą pójść w górę. Według części ekspertów, waloryzacja w przyszłym roku może wynieść 18,1 proc.!

Przewidywana wysoka waloryzacja emerytur podyktowana jest wciąż rosnącą inflacją, drożyzną i wyższymi kosztami życia. Ekonomiści tłumaczą, że nawet gdy inflacja spadnie, nie spowoduje to nagłego spadku cen, co najwyżej przestaną one rosnąc lub będą szły w górę w wolniejszym tempie. Oznacza to, że i tak rząd będzie musiał wynagrodzić tę sytuację emerytom. 

Zobacz również: Sklepy zabezpieczają masło przed kradzieżą!

Reklama

Wysoka waloryzacja emerytur już w przyszłym roku. Ile wyniesie?

Wynagrodzenia w 2022 roku stale rosną i choć ich wzrost jest wolniejszy niż w kwietniu i maju to ten z czerwca jest wciąż bardzo wysoki. Jeśli dołożymy do tego szalejącą inflację, która wyniosła w czerwcu aż 15,5 proc., to wszystko wskazuje na to, że przyszłoroczna waloryzacja emerytur może być naprawdę rekordowa i według części ekspertów sięgnie 18,1 proc.

Według obliczeń, emeryci pobierający minimalne świadczenia będą mogli liczyć na podwyżkę w wysokości prawie 250 zł, a ci otrzymujący średnie świadczenie, ok. 450 zł. 

Tak wysoka waloryzacja w przyszłym roku jest bardzo możliwa, a powiększone emerytury zostaną wypłacone po raz pierwszy w marcu 2023 roku. Finalnie o wysokości waloryzacji zadecyduje jednak rząd, który zakładał, że sięgnie ona 9,6 proc. Jak podaje "Fakt", te plany są już jednak nieaktualne, a patrząc na najnowsze prognozy Narodowego Banku Polskiego, można spodziewać się ok. 14,2 proc. podwyżek dla emerytów i rencistów. Część ekspertów przekonuje mimo to, że będą one wyższe. 

Zobacz również:

Ceny tych produktów rosną w oczach. Jak kupować, by było taniej?


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: waloryzacja | waloryzacja rent i emerytur | inflacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama