Eksperci przestrzegają przed codziennym myciem ciała. Polacy nie mają o tym pojęcia
Czy codzienne mycie całego ciała jest koniecznością? Do zaskakujących wniosków doszli ostatnimi czasy eksperci ds. dermatologii. Specjaliści przestrzegają przed zbyt częstą higieną. Mało kto zdaje sobie sprawę z konsekwencji.
Spis treści:
Czy codzienne mycie się jest zdrowe?
Dla zdecydowanej większości ludzi codzienna higiena całego ciała to absolutna konieczność. Co ciekawe, niektórzy robią to nawet kilka razy dziennie — szczególnie podczas upałów. Czy taka rutyna jest zdrowa i bezpieczna? Okazuje się, że z powiedzeniem "częste mycie skraca życie" zgadza się wielu dermatologów. Ich zdaniem codzienne mycie całego ciała nie jest konieczne, a wręcz niekiedy może zaszkodzić. Opinie w tym temacie wyraziła już jakiś czas temu m.in. dr Robynne Chutkan — ekspertka w dziedzinie gastroenterologii, autorka poradników medycznych, pracująca na Uniwersytecie Yale w Columbii. Według lekarki zbyt częste mycie całego ciała może zniszczyć ludzki mikrobiom, czyli pożyteczne bakterie, a tym samym narazić na atak ze strony patogenów.
Zobacz również: Przepis na naturalne kąpiele
Co należy myć codziennie?
Zdaniem dr Chutkan, tylko niektóre części ciała powinno myć się każdego dnia. Chodzi o:
- pachy
- stopy
- pachwiny w okolicach genitaliów
To w tych sferach powinno się używać środków myjących, a resztę ciała należy jedynie opłukać samą wodą. Ekspertka w swoich wypowiedziach wyjaśniła, że te trzy części ciała są narażone na rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych i grzybów, które mogą być zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Jak się okazuje równie szkodliwe jak codzienne mydlenie całego ciała może być też nadużywanie kosmetyków. Wielu dermatologów zaleca również, aby każdego dnia długo i dokładnie myć dłonie — około 20 sekund kilka razy na dobę.
Jak często powinno się myć?
Zalecenia te potwierdzają również inni znani i cenieni lekarze - m.in. mikrobiolog i dermatolog dr Andy Skotnicki z Uniwersytetu w Toronto. Uważa on, że mycie całego ciała dwa razy w ciągu dnia - jak ma to w zwyczaju wiele osób - jest nie tylko niekorzystne dla zdrowia, ale tez fatalnie wpływa na stan skóry. Co więcej, według eksperta, zbyt częste mydlenie całego ciała może wywołać szereg chorób skórnych - np. egzemę. Poza określonymi częściami ciała, które warto myć codziennie, resztę wystarczy już tylko raz na jakiś czas - np. 3-4 razy w miesiącu.
Czy powinno się brać prysznic codziennie? Ekspert wyjaśnia
Co ile się kąpać?
Jeśli chodzi o kąpiele w wannie, dermatolodzy nie odradzają ich kategorycznie, jednak apelują, aby podczas ich zażywania nie przesadzać z ilością środków myjących, a najlepiej zredukować je do minimum. Kąpiel w wannie nie powinna również trwać dłużej niż 30 minut, odradza się też fundowania jej sobie więcej niż raz na dobę. Znacznie lepszym wyborem będzie opłukanie ciała pod bieżącą wodą w kabinie prysznicowej - jest to nie tylko zdrowsze, ale również znacznie korzystniejsze dla ekologii, bowiem zużywa zdecydowanie mniej wody.
Zobacz również: Jak przygotować domową, detoksykującą kąpiel?