Gdzie jest burza? Sprawdź, jak ją namierzyć!

Przełom maja i czerwca przyniósł nam w Polsce pierwsze upały, a te ryzyko nagłych opadów i burz. Wszystko wskazuje na to, że nie inaczej będzie w najbliższych dniach i musimy być przygotowani na nagłe zmiany pogody. Jak namierzyć burzę, by nie zaskoczyła nas w najmniej spodziewanym momencie?

"Sezon" na burze właśnie się rozpoczął. Radar burzowy pozwoli nam określić jak daleko jest burza i jak się przed nią schronić
"Sezon" na burze właśnie się rozpoczął. Radar burzowy pozwoli nam określić jak daleko jest burza i jak się przed nią schronić ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsEast News

Burza to zjawisko meteorologiczne, związane z intensywnym rozwojem chmur Cumulonimbus. Charakteryzuje się intensywnym opadem deszczu, gradu lub śniegu, któremu towarzyszą wyładowania atmosferyczne, czyli pioruny.

Choć burza jest zjawiskiem na swój sposób fascynującym, a według niektórych nawet pięknym to jest ona także niebezpieczna i większość z nas woli przeczekać burzową pogodę w domu. Nie zawsze jest to jednak możliwe, bo burza jest także zjawiskiem gwałtownym i nagłym - może przyjść dosłownie w kilka chwil i zastać nas na spacerze, rowerowej wycieczce lub nad wodą. Te sytuacje są bardzo groźne, bo podczas burz prędkość wiatru osiąga nawet 80 km/h! 

Od jakiegoś czasu w Polsce funkcjonuje system ostrzegania przed burzami, realizowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Alerty w formie sms-ów dostają osoby znajdujące się w zagrożonych regionach kraju. Ostrzegają one również przed możliwymi przerwami w dostawie prądu i zachęcają do zabezpieczenia swojego mienia.

Gdzie jest burza? Radar burz pomoże ci ją namierzyć

W sieci nie brakuje także specjalnych, dedykowanych serwisów internetowych, które przedstawiają obecną sytuację burzową w kraju. Są to tzw. radary burzowe, lokalizujące przechodzące właśnie przez kraj burze.

Jak działa radar burzowy? Za pomocą anten przesyła on sygnały radiowe wytwarzane przez burze do systemu. W systemie odkodowywana jest lokalizacja, a dzięki sile sygnału dokładnie widzimy, gdzie obecnie jest burza. Anteny te montowane są na budynkach, w których prowadzona jest rejestracja burz. Montuje się je co najmniej 10 metrów powyżej dachu budynku.

Dzięki sile sygnału możliwe jest dokładne oszacowanie odległości, w jakiej znajduje się w danej chwili wyładowanie atmosferyczne. Zdarzają się oczywiście błędy, ale są one szybko wyłapywane i korygowane - można przyjąć, że dane dotyczące tego, gdzie jest burza w Polsce są zazwyczaj poprawne.

Współczesne radary pozwalają na wykrycie nawet dziesiątek tysięcy burz na minutę! Dane aktualizowane są co 1-5 minut, więc są naprawdę bardzo dokładne i choć zdarzają się oczywiście opóźnienia, to zazwyczaj nie przekraczają one pięciu minut. 

Jak samodzielnie obliczyć odległość burzy od nas?

Istnieje też prosty sposób, dzięki któremu każdy z nas może określić odległość burzy w kilometrach. Wystarczy policzyć sekundy od pojawienia się pioruna do grzmotu, który usłyszymy. Każda sekunda to około 340 metrów, więc np. grzmot po 10 sekundach od pojawienia się błyskawicy - 3400 metrów.

Na ten moment w większości regionów Polski wciąż obowiązuje alert burzowy. Możliwe są miejscowe burze o małym i średnim natężeniu. Może spaść do 30 mm deszczu, lokalnie z gradem do 1 cm i wiatrem do 80 km/h.

Zobacz również:

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas