Gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Często popełniamy ten błąd

Prawidłowe segregowanie śmieci i umieszczanie ich w odpowiednich kontenerach bywa czasami problematyczne. Nierzadko zastanawiamy się, w którym pojemniku umieścić dany odpad, będący np. puszką po konserwie rybnej. Powinien on trafić do kosza z odpadami zmieszanymi? A może jego miejsce przewidziano w żółtym kontenerze na metale i tworzywa sztuczne?

Do którego kontenera wyrzucić puszkę po rybie?
Do którego kontenera wyrzucić puszkę po rybie?123RF/PICSEL

Gdzie wyrzucić puszkę po rybie?

W lipcu 2017 r. wdrożono Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO), który obowiązuje na terenie całej Polski. W związku z tym, jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, odpady komunalne zbierane są w podziale na cztery główne frakcje plus odpady zmieszane:

  1. papier (pojemnik koloru niebieskiego),
  2. metale i tworzywa sztuczne (kolor żółty),
  3. szkło (kolor zielony) - jeżeli frakcję zbiera się w podziale na szkło bezbarwne i kolorowe, to stosuje się szkło bezbarwne (kolor biały), szkło kolorowe (kolor zielony),
  4. BIO (kolor brązowy).

Ponadto gminy powinny zapewnić na terenach przeznaczonych do użytku publicznego możliwość selektywnej zbiórki odpadów zgodnie ze Jednolitym Systemem Segregacji Odpadów, a pojemniki oraz worki powinny zabezpieczać odpady przed pogorszeniem jakości zbieranej frakcji dla przyszłych procesów ich przetwarzania.

I to tyle, gdy mowa o teorii, bowiem w praktyce segregowanie odpadów jest dla wielu osób problematyczne. Nie chodzi nawet o brak chęci segregowania śmieci, ale niedostateczną wiedzę w tym zakresie. Zdarzają się sytuacje, kiedy wydaje nam się, że dana rzecz z powodzeniem może być wyrzucona jednakowo np. do kontenera z przeznaczeniem na odpady zmieszane, jak i do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.

Za przykład może posłużyć nam puszka po konserwie rybnej. Czy powinna znaleźć się w pojemniku na odpady zmieszane? A może jej miejsce jest w żółtym kontenerze na metale i tworzywa sztuczne? W tym przypadku puszkę po konserwie rybnej należy wyrzucić do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.

"Ta zasada obejmuje wszystkie rodzaje puszek po produktach mięsnych, rybnych, warzywnych czy też po mokrej karmie dla psów i kotów" - przypomina serwis Zielona Interia.

W lipcu 2017 r. wdrożono w Polsce Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO)
W lipcu 2017 r. wdrożono w Polsce Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO)123RF/PICSEL

Czy przed wyrzuceniem puszki po konserwie rybnej należy ją umyć?

Przede wszystkim, zanim puszka po konserwie wyląduje w kontenerze, należy pozbyć się z niej resztek produktu. Nie ma obowiązku dokładnego mycia takiej puszki. W zupełności wystarczy, gdy puszkę opłuczemy pod bieżącą wodą.

"Dokładne mycie opakowań przed wyrzuceniem nie jest konieczne, ponieważ firmy recyklingowe dostosowują linię przetwarzania odpadów do odpowiedniej partii towaru. (...) Jednak należy podkreślić, że opłukanie opakowania pozwoli ograniczyć nieprzyjemny zapach z kosza" - wyjaśniają specjaliści z Zielonej Interii.

"Niewidzialny" leśny domek. Turystyczna atrakcja w fińskiej Laponii© 2025 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas