Nowe przepisy ws. segregacji odpadów. Trzeba je zanieść do specjalnego punktu
Oprac.: Łukasz Piątek
Od 1 stycznia 2025 r. wchodzi w życie zmiana prawa nakładająca na gminy ustawowy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych i odzieży, co jest pokłosiem unijnych regulacji. Niepotrzebne tekstylia będzie można oddawać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK), ale na razie nie wiadomo, czy gospodarstwa domowe zostaną wyposażone w specjalne kontenery.
Nowe przepisy ws. segregacji ubrań. Co się zmieni?
Jak zapewniają urzędnicy - nowy obowiązek segregacji tekstyliów wprowadzany jest przede wszystkim w trosce o środowisko. W październiku br. Anita Sowińska, wiceministra resortu klimatu i środowiska powiedziała na konferencji prasowej, że "Przemysł tekstylny ma bardzo negatywny wpływ na środowisko. Tymczasem przeciętny Europejczyk co roku kupuje ok. 26 kg ubrań, z czego aż 87 proc. jest albo spalanych, albo składowanych na wysypiskach. Tylko 22 proc. poddane jest selektywnej zbiórce, a tylko 1 proc. recyklingowi".
Od 1 stycznia 2025 r. każda gmina będzie miała obowiązek selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych. Minimum, jakie gmina będzie zobowiązana zapewnić to zbiórka tych odpadów tekstylnych w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) (art. 14 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz innych ustaw (Dz. U. poz. 1579) - informuje na swojej stronie Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Wprowadzenie nowych przepisów oznacza, że ubrań i innych tekstyliów nie będzie już można wyrzucać do kontenerów z odpadami zmieszanymi, jak ma to miejsce obecnie. Resort klimatu dodaje, że nie będzie wymogu posiadania w gospodarstwie domowym nowych, specjalnych pojemników na tekstylia, ponieważ niepotrzebne ubrania powinny trafiać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).
Za złamanie nowych przepisów grozi kara grzywny do 5 tys. zł.
"Wyjątkowa usługa w skali kraju"
Każda gmina, stosując się do nowych przepisów, będzie mogła wdrażać również wewnętrzne regulacje dotyczące przyjmowania tekstyliów. Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie już w październiku br. wprowadziło usługę bezpłatnego odbioru tekstyliów i obuwia.
Odzież i tekstylia odbierane są bezpośrednio z mieszkań w specjalnych workach wykonanych z materiałów z recyklingu, które są wielokrotnego użytku.
"Można oddawać odzież (w tym wierzchnią: kurtki i płaszcze), obuwie, ale i ręczniki, koce oraz firany. Rzeczy te mogą być nowe, bądź używane, ale w dobrym stanie - suche, czyste, kompletne. Jeśli ich niewielki stopień zużycia na to pozwoli, będą mogły posłużyć także instytucjom charytatywnym dla realizowania ich pomocowych celów" - informuje Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie.
Zastępca prezydenta Częstochowy Łukasz Kot wprowadzone rozwiązanie określa "wyjątkową usługą w skali kraju", i dodaje: "Mamy nadzieję, że będzie się samofinansować z tego, co uda się pozyskać w ramach zbiórki".
Co istotne - w Częstochowie tekstylia mogą oddawać tylko osoby pełnoletnie. Ponadto od 1 stycznia 2025 r. zużyte i niepotrzebne tekstylia oraz odzież będzie można oddać w miejskim Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), który prowadzi Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o.o. w Sobuczynie.
Warto wiedzieć: Narzekasz na drogi wywóz śmieci? Sprawdź, czy należy ci się ulga
Nowe koszty i obowiązki producentów tekstyliów
Parlament Europejski pracuje nad kolejnymi przepisami, które dotyczą "Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenckiej". Niewykluczone, że w przyszłości producenci tekstyliów będą musieli ponosić koszty związane z oddzielnym odbiorem śmieci, ich sortowaniem i recyklingiem.
"Inną kwestią są opracowywane na poziomie Unii Europejskiej przepisy dotyczące Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenckiej, narzucające na producentów tekstyliów odpowiedzialności za produkt na każdym jego etapie >>życia<<, a więc również w momencie, gdy stanie się odpadem, np. pokrywając koszty zbierania i przetwarzania" - powiedziała Anita Sowińska, wiceministra resortu klimatu i środowiska.