Hałas, niektóre zapachy, a nawet... głaskanie. Tego nie lubi twój pies

Opracowanie Agnieszka Kasprzyk

O tym, że pies nie lubi hałasu, wiedzą wszyscy. A to nie koniec. Lista rzeczy, która wzbudza niechęć czy niepokój naszego czworonoga jest dużo dłuższa. Mieszczą się na niej tak nieoczywiste zachowania, jak przytulanie czy głaskanie w nieodpowiedni sposób. Sprawdź, czego nie lubi twój pies, aby nie sprawiać przykrości swojemu pupilowi.

Pies nie lubi głaskania w niektórych miejscach
Pies nie lubi głaskania w niektórych miejscach123RF/PICSEL

Czego nie lubi twój pies? Można się zdziwić

Kochamy nasze czworonogi i okazujemy im bliskość przez przytulanie. Prawda jest jednak taka, że psy nie lubią przytulania. Dla nich to sytuacja konfrontacyjna, w której cały czas muszą zachować czujność. Jeśli więc często tulisz i ściskasz swojego pupila, on znosi to tylko dla ciebie. Wolałby tego uniknąć.

Inną sytuacją, w której może się wydawać, że sprawiasz pupilowi przyjemność, jest głaskanie. Pies lubi głaskanie, ale nie wszędzie. Kładąc mu dłoń na głowie, wykonujesz z jego punktu widzenia gest dominacji. Niektóre psy mogą odczuwać wtedy niepokój, inne upokorzenie, większość - stres. Oprócz głaskania po głowie, psy nie lubią również dotykania ich łap i okolic genitaliów.  

Jeśli naprawdę chcesz sprawić przyjemność swojemu czworonogowi, głaszcz go pod brodą, za uszami, po bokach ciała i po karku. Niektóre psy kochają drapanie po plecach w ich tylnej części, w okolicach ogona, inne tego nie lubią. Jeśli dobrze znasz swojego pupila, z pewnością wiesz, do której grupy należy.

Czego boją się psy? Hałas i nagłe ruchy to nie jest dobry pomysł

Psy nie lubią hałasu oraz nagle pojawiających się dźwięków. Wynika to z tego, że mają bardziej wyczulony słuch niż ludzie. Pies słyszy burzę dużo wcześniej niż my i zaczyna wykazywać oznaki niepokoju. Sylwestrowe wystrzały dobiera tak, jak my spadające rakiety. Z tego samego powody pies nie lubi dźwięków wydawanych przez odkurzacze, wirówki czy niewinne blendery. Nauczony, że mogą wydać dźwięk, woli je omijać, nawet kiedy są w spoczynku.

Nawet znajome dźwięki mogą przestraszyć psa, kiedy pojawią się nagle. Dźwięk dzwonka, huk książki upuszczonej na ziemię, nagły trzask drzwi powodują u psa lęk. Z tego samego powodu pies nie lubi nagłych ruchów. Nawet gdy ukochana osoba nagle podskoczy lub machnie ręką, pies odruchowo się kuli.

Nie dla psa perfumy

Dla psa nos jest bardzo ważnym narządem. Spełnia funkcje poznawcze, ostrzega zwierzę przed niebezpieczeństwem. Dlatego psy nie lubią ostrych zapachów. Mają dużo bardziej wyczulony węch niż ludzie. Coś, co dla nas tylko lekko pachnie, naszego pupila wręcz uderza po nozdrzach.

Jakich zapachów psy nie lubią najbardziej? Oprócz drażniących również dla nas takich jak octu, silnych środków czystości, amoniaku czy naftaliny psy nie lubią też zapachów dla nas przyjemnych. Zalicza się do nich woń cytrusów, perfum oraz niektórych kwiatów. Zapach ozdobnej pokrzywy, wrzosów czy berberysów nie jest dobrze tolerowany przez psy. Zapach alkoholu również jest zbyt mocny dla naszych czworonogów. Dodatkowo alkohol może kojarzyć się psu z dziwnymi i nieprzewidywalnymi zachowaniami ludzi.

Czego nie lubi twój pies? Rutyna - tak, samotność - nie

Psy bardzo szybko przyzwyczajają się do rytmu życia swojego "stada". Wiedzą, kiedy kto wychodzi i wraca, kiedy jest pora karmienia i gdzie jest ulubione miejsce ich pana. Wszelkie zmiany w rutynie są tym, czego psy nie lubią. Mogą to być duże rzeczy, typu remont czy przestawianie mebli. Czworonoga zaniepokoi też zmiana rytmu spacerów, wizyta gości czy przestawienie misek. Psy są jak dwulatki - rutyna jest dla nich bardzo ważna.

Jedynym elementem rutyny, którego psy nie lubią, jest samotne zostawanie w domu. To zwierzęta stadne, towarzystwo jest dla nich bardzo ważne. Nawet jeśli wychodzisz codziennie o tej samej porze, dla czworonoga jest to mały dramat. Niektóre psy wyrażają lęk separacyjny w spektakularny sposób - wyją, zawodzą, niszczą meble. Warto wtedy skorzystać z pomocy behawiorysty. Nawet jednak, jeśli twój pies jest spokojny, kiedy zostaje sam, nie oznacza to wcale, że to lubi.

Mój jest ten kawałek podłogi

Psy doskonale znają porządek hierarchiczny. Dobrze wychowane wiedzą, że nie są w domu najważniejsze. Powinny znać swoje miejsce, jednak przede wszystkim powinny je mieć. Nawet jeśli pies wyleguje się z tobą na kanapie i śpi w łóżku, powinien mieć swoje posłanie. Dla niego to bezpieczne miejsce, przesiąknięte jego zapachem. Chowa się tam, kiedy chce mieć spokój lub kiedy czegoś się boi.

Z tego powodu psy nie lubią, kiedy pierzesz ich posłanie. Postrzegają to jako wchodzenie w ich strefę, naruszenie ich bezpieczeństwa. Pies leżący w posłaniu powinien mieć pewność, że nikt go tam nie będzie niepokoił.

Czy pies lubi być ubrany?

Coraz częściej widujemy psy w ubrankach. Czasem są one fikuśne, pełne falbanek, guziczków, z wyszukanymi kapturkami. Prawda jest jednak taka, że twój pies nie lubi być ubrany. Strój traktuje jako kolejne ograniczenie narzucone mu przez człowieka.

Ubierać należy tylko te psy, które tego wymagają. Przy trzaskających mrozach bardzo młode psiaki lub psi seniorzy potrzebują dodatkowego okrycia. Szczególnie wymagają tego starsze psy, które chorują na nerki. Paradoksalnie jednak większość ubrań dla psów dostępna na rynku nie zakrywa nerek, które znajdują się na końcu grzbietu.

Z pewnością pies nie potrzebuje ubrań na deszczowe dni. Jego sierść jest przystosowana do zamoczenia, a szeleszczące ubranie przeciwdeszczowe będzie go tylko stresować.

Psami, które należy ubierać podczas wyjść na mróz lub mocne słońce, są również rasy pozbawione sierści. Grzywacz chiński czy nagi pies meksykański nie mają żadnej ochrony przed skrajnymi temperaturami.

Źródła: iheratdogs.com; petdoors.com

Czytaj też:

Tak działa mechanizm "zajadania" stresu. Nowe ustalenia australijskich naukowców Newseria Lifestyle/informacja prasowa
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas