Hortensja bukietowa: Kwitnie od lipca do października. Odmiany, uprawa i wykorzystanie
Hortensja bukietowa to okazała, bujnie i długo kwitnąca roślina, która zdobi ogród od lipca do października! Hortensję można uprawiać w donicach na balkonie czy tarasie - nadaje się również na kwiaty cięte. Jak uprawiać i pielęgnować roślinę? Jakie odmiany hortensji wybrać? Jak wykorzystać dekoracyjny charakter hortensji bukietowej?
Przybysz z dalekiej Japonii
Hortensja bukietowa to popularna w polskich ogrodach roślina. Przybyła do nas z Dalekiego Wschodu i bardzo dobrze zaaklimatyzowała w kraju nad Wisłą. Hydrangea paniculata w warunkach naturalnych rośnie w Chinach i Japonii.
Ten gatunek hortensji ma wzniesiony pokrój i sięga około 2-3 metrów wysokości. Kwiaty hydrangea paniculata są zebrane w duże wiechy w kształcie stożków. W zależności od odmiany jej płatki mogą mieć różne kolory. Kwiatostany rośliny osiągają 20-40 centymetry długości. Hortensja bukietowa kwitnie od lipca do października.
Hortensja bukietowa: Odmiany
Hortensja bukietowa występuje w różnych odmianach, do najpopularniejszych w naszych ogrodach należą:
Hortensja bukietowa Vanille Fraise – może osiągać do dwóch metrów wysokości, ma duże okazałe kwiaty, początkowo w kolorze białym z czasem przybierające odcienie różu, a nawet czerwieni.
Hortensja bukietowa Polar Bear – ma gigantyczne kwiatostany, które mogą osiągać nawet czterdzieści centymetrów długości. Początkiem lipca mają one postać stożka w kremowym kolorze, z czasem wydłużają się i bieleją. Pod koniec lata kwiaty nabierają lekko różowej barwy. Osoby, które interesuje hortensja bukietowa na pniu, powinny sięgnąć po Polar Bear.
Hortensja Bukietowa Limelight – to właściwy wybór dla osób, którym zależy na krzewie kwitnącym od połowy lipca do października. Ogromne kwiatostany tej hortensji mają początkowo cytrynowy kolor, by pod koniec lata przybrać nieco różowych rumieńców. Roślina może osiągać 2-3 metry wysokości.
Hortensja bukietowa Diamant Rouge – ta odmiana to niska hortensja o wyrazistej różowo-czerwonej barwie kwiatów. Kwiatostany rośliny początkowo są seledynowe, następnie nabierają kremowej barwy, by przemienić się w malinowo-różowe a na koniec przybrać barwę czerwonego wina. To świetny wybór do jesiennego ogrodu, w tym czasie jej liście zyskują wspaniały pomarańczowy kolor.
Hortensja bukietowa: Uprawa
Hortensja bukietowa lubi stanowiska półcieniste, ale poradzi sobie także w słońcu pod warunkiem, że jej podłoże będzie stale wilgotne. Hortensja jest mrozoodporna, więc polskie zimny nie są jej straszne. Podobnie jak inne krzewy z tej rodziny hydrangea paniculata lubi lekko kwaśne, wilgotne i żyzne podłoże. Aby pięknie kwitła, warto zapewnić jej ziemię z dużą ilością próchnicy lub stosować kompost organiczny bądź kwaśny torf. Hortensja nie lubi suszy. Dlatego w razie przedłużających się okresów bez deszczu, dobrze jest ją podlewać. Szczególnie w czasie gdy zawiązują się jej kwiatostany.
Hortensja bukietowa: Sadzenie i rozmnażanie
Kiedy sadzić hortensje bukietowe do gruntu? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Koniec sierpnia i wrzesień to czas kwitnienia hydrangea paniculata, ale także okres, kiedy można je posadzić. Gdy krzewy hortensji są w rozkwicie, po solidnym namoczeniu bryły korzeniowej i wsadzeniu do odpowiedniego podłoża, bez trudu przyjmą się w ogrodzie. Należy jedynie pamiętać o podlewaniu takiej sadzonki.
Hortensję bukietową można posadzić także wczesną wiosną w marcu lub kwietniu – zanim rozwiną się jej liście – bądź w październiku i listopadzie, kiedy liście zasychają, a roślina drewnieje. W tym czasie można też rozmnożyć hortensję. W tym celu należy odciąć pędy i pozbawić je zbrązowiałych kwiatów. Następnie trzeba podzielić łodygi na części, tak aby na każdej z nich były przynajmniej dwa węzły z pąkami. Pędy powinny mieć około 15-20 centymetrów. Sadzonki przygotowane w październiku można włożyć do podłoża.
Rozmnażanie hortensji bukietowej w listopadzie
Hortensje rozmnażane w listopadzie najlepiej włożyć do pojemników z piaskiem, zakopując w nim cały dwudziestocentymetrowy pęd. Sadzonki w doniczce mogą być włożone nawet bardzo gęsto. Należy przechowywać je w chłodnym pomieszczeniu, ale chronionym przed mrozem, a na wiosnę posadzić w ogrodzie. Pojemnik z hortensjami można też zakopać w gruncie i okryć jedliną, agrowłókniną lub zabezpieczyć w inny sposób, aby ziemia w tym miejscu nie zamarzała zimą.
Hortensja bukietowa: Zastosowanie
Hortensja bukietowa to roślina, która świetnie sprawdzi się na rabatach bylinowych oraz w kompozycji z innymi krzewami. Wspaniale prezentuje się jako soliter, bo daje to możliwość podziwiania jej urody. Dobrym pomysłem jest też sadzenie jej w szpalerze. Pielęgnacja rośliny zakłada przede wszystkim cięcie hortensji bukietowej, które należy przeprowadzić wczesną wiosną. Hortensja bukietowa na pniu to także ciekawy i efektowny sposób jej uprawy.
Hydrangea paniculata może być także uprawiana w pojemnikach na balkonach i tarasach. Jednak należy pamiętać, że roślina potrzebuje dość dużych donic.
Hortensja bukietowa, jak sama nazwa wskazuje, świetnie sprawdza się jako kwiat cięty.
Zobacz również: