Jak dbać o guzmanię? Dzięki tym wskazówkom zakwitnie na wiele tygodni

Guzmania to bardzo wytrzymały kwiat, wspaniale dekorujący wnętrza. Jak ją pielęgnować, by doskonale się rozwijała i nie chorowała? Co zrobić, gdy guzmania przekwitnie? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć, by móc cieszyć się guzmanią przez długi czas.

Guzmania to roślina tropikalna, świetnie radząca sobie w domowych warunkach
Guzmania to roślina tropikalna, świetnie radząca sobie w domowych warunkach123RF/PICSEL

Kwiat guzmania

Guzmania to egzotyczna roślina pochodząca z tropikalnych lasów Ameryki, którą chętnie uprawia się również w domach. Wyglądem porównywana jest do ananasa. Nie ma dużych wymagań pod względem pielęgnacji - wystarczy poświecić jej odrobinę uwagi, a odwdzięczy się pięknymi, okazałymi liśćmi w dwóch kolorach.

Guzmania dorasta do ok. 30 cm i można podziwiać ją w postaci rozety wspaniale prezentujących się zielonych, sztywnych, błyszczących liści. Pomiędzy nimi znajdują się charakterystyczne lejkowate zagłębienie, dzięki którym roślina można magazynować wodę.

Ponadto guzmania wytwarza okazałe kwiatostany. Pojedyncze kwiatki są drobne, jednak w towarzystwie otaczających je, dużych i barwnych kwiatostanów prezentują się wspaniale przez wiele tygodni. Mogą mieć różny format (wysokie i smukłe lub niskie i rozłożyste) oraz wiele kolorów (żółty, pomarańczowy, różowy, czerwony).

Guzmania wytwarza okazałe kwiatostany
Guzmania wytwarza okazałe kwiatostany123RF/PICSEL

Guzmania - odmiany

W warunkach domowych uprawia się zaledwie kilka odmian guzmani. Najczęściej są to:

  • guzmania języczkowata  - o szerokich, błyszczących liściach i dużych kwiatostanach.
  • guzmania jednokłosa - o zielonych, błyszczących liściach, tworzących dużą rozetę oraz wielobarwnych, kłosowych kwiatostanach

Guzmania - wymagania

  • Guzmania lubi ciepło - temperatura w pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 18 st. C. Optymalna, w której guzmania najlepiej się rozwija to latem 18 do 24 st.C, a zimą 15-18 st. C (przy niższych temperaturach wilgotności podłoża i powietrza powinny być obniżone). 
  • Roślina dobrze czuje się w miejscach nasłonecznionych, ale nie toleruje bezpośredniego działania promieni. W słabo oświetlonych pomieszczeniach szybko przekwita.
  • Podłoże pod guzmanie powinno być lekkie - najlepsza będzie mieszanka ziemi do kaktusów lub storczyków, z dodatkiem mchu i piasku.  
  • W doniczce należy zastosować drenaż.

Guzmania - podlewanie

Guzmanię najlepiej podlewać miękką wodą
Guzmanię najlepiej podlewać miękką wodą123RF/PICSEL

Guzmania na niewielkie wymagania co do uprawy i pielęgnacji, jednak to, bez czego się nie obędzie to regularne jej podlewanie. Ten "ananasowy" kwiat najlepiej podlewać miękką wodą. Bardzo lubi wilgotne podłoże, dlatego latem można nawadniać ją nawet co 2-3 dni. Pod żadnym pozorem nie można dopuścić do przesuszenia korzeni jak i przelania rośliny. Zastój wody w doniczce może mieć fatalne skutki dla guzmani. Ponadto, dobrze jest zraszać ją raz na jakiś czas - w okresie letnim nawet codziennie.

Guzmania - nawożenie

Guzmania to roślina niewymagająca nawożenia - ten zabieg można więc zupełnie pominąć. Aby zasilić ją dodatkowymi składnikami odżywczymi można raz w roku - wiosną, spryskać podłoże rozcieńczonym nawozem typu biohumus.

Guzmania - co zrobić, gdy przekwitnie?

Zasychanie guzmanii nie powinno być niczym dziwnym, czy niepokojącym - jest to naturalny proces. Guzmania może zakwitnąć tylko raz na każdej rozecie liściowej, a po wydaniu kwiatów zamiera. Zanim to jednak nastąpi, rozeta główna wydaje małe rozetki potomne (zazwyczaj 2-3). Odrosty te po wyrośnięciu i wykształceniu własnych korzeni można odciąć od zamierającej guzmani i przesadzić do nowej doniczki. Zabieg ten najlepiej wykonać wiosenną porą.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas