Jak długo może stać słoik z ogórkami kiszonymi? Oto jak poprawnie przechowywać przetwory

Gdy na półkach w spiżarni piętrzą się świeżo zawekowane przetwory z tegorocznych zbiorów, często zapominamy o tych, które zostały przygotowane w poprzednich latach. Zastanawiasz się, czy zeszłoroczne dżemy, czy też kiszonki wciąż nadają się do spożycia? Oto jak długo mogą być przechowywane.

Jak długo można przechowywać ogórki kiszone?
Jak długo można przechowywać ogórki kiszone?123RF/PICSEL

Jak wydłużyć świeżość przetworów? Prosty sposób na pasteryzację w domu

Aby nasze przetwory zachowały świeżość na długo, należy je odpowiednio zapasteryzować. Najprostszym i najbardziej popularnym sposobem konserwacji żywności w domu jest wekowanie. Polega ono na umieszczeniu jej w czystych słoikach, a następnie poddaniu ich działaniu wysokiej temperatury, która eliminuje drobnoustroje odpowiedzialne za psucie się żywności.

Dzięki temu procesowi produkty mogą być przechowywane przez dłuższy czas, bez konieczności stosowania konserwantów, zachowując jednocześnie swoje wartości odżywcze, smak, kolor oraz teksturę.

Słoik z ogórkami z zeszłego roku? Oto jak długo można przechowywać zawekowane produkty

Czas przechowywania zawekowanych przetworów zależy od rodzaju produktu oraz sposobu wekowania. Na ogół, prawidłowo zawekowane przetwory mogą być przechowywane od 1 do 2 lat.

Produkty takie jak ogórki kiszone, buraczki czy pikle zaleca się spożyć w ciągu 12 miesięcy od momentu zawekowania, aby cieszyć się pełnią ich smaku. Z kolei przetwory owocowe, takie jak dżemy, konfitury czy kompoty, mogą być przechowywane nieco dłużej, nawet do 24 miesięcy, zwłaszcza jeśli zawierają dużą ilość cukru, który działa jak naturalny konserwant.


Należy jednak pamiętać, że czas przechowywania może się różnić w zależności od warunków, w jakich przechowujemy słoiki. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan zawekowanych przetworów i unikać spożywania tych, które wykazują oznaki psucia, takie jak pleśń, zmiana zapachu czy smaku.

To jak długo możemy przechowywać przetwory w słoikach zależy od ich rodzaju
To jak długo możemy przechowywać przetwory w słoikach zależy od ich rodzajuARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsEast News

Gdzie najlepiej przechowywać zawekowane przetwory?

Miejsce przechowywania ma kluczowe znaczenie dla trwałości zawekowanych produktów. Optymalne warunki to suche, ciemne i chłodne pomieszczenie, które chroni przetwory przed promieniami słonecznymi, wilgocią i nagłymi zmianami temperatury. Idealnym miejscem do przechowywania weków jest spiżarnia, piwnica lub zaciemniona szafka, gdzie panuje stała temperatura od 10 do 15 st. C.

Jak długo przechowywać otwarte przetwory?

Wraz z otwarciem słoika, nasze przetwory, zaczynają być narażone na działanie bakterii z otoczenia. Z tego powodu otwarty słoik należy przechowywać w lodówce. Wówczas przetwory takie jak ogórki kiszone, mogą być przechowywane do 2-3 tygodni.

Słodkie przetwory, takie jak dżemy, powidła czy konfitury, mają nieco dłuższy okres trwałości po otwarciu i mogą wytrzymać do 3-4 tygodni. Natomiast mniej słodkie kompoty powinny zostać spożyte w ciągu 7-10 dni.

Niemniej jednak zawsze warto sprawdzać ich stan przed spożyciem.

„Ewa gotuje”: Kapusta kiszonaPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas