Jak efektywnie posprzątać cały dom przed świętami? Poznaj niezawodne patenty!
Przedświąteczne porządki są zmorą wielu osób, gdyż nie należą do przyjemności. Jednak znając kilka sprawdzonych patentów, możesz się z nimi szybko uporać. Mycie okien, podłóg czy gruntowne sprzątanie łazienki nigdy nie było tak proste. Twój dom będzie lśnić czystością, a ty bez zakłopotania przyjmiesz gości w ten magiczny czas. Jak dokładnie posprzątać dom przed świętami? Od czego zacząć? Dowiesz się z tego artykułu.
Spis treści:
Organizacja to podstawa
Porządki najlepiej rozpocząć od organizacji i podziału konkretnych obowiązków między domownikami. Zobacz też czy masz skompletowany zestaw do sprzątania. Potrzebujesz odpowiednich detergentów, szczotki, ścierki, a także ręczników papierowych lub suchej ścierki. Zadbaj też o skórę dłoni i sprzątaj wyłącznie w gumowych rękawiczkach.
Kolejną sprawą jest zaplanowanie sprzątania na poszczególne dni. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatni dzień. To spowoduje, że praca będzie mniej efektywna, a ty zmęczony. Najlepiej, jeśli podzielisz pracę na etapy. Jeden dzień poświęć na czyszczenie łazienki, a inny na uporządkowanie kuchni. W kolejnym zaplanuj mycie okien i sprzątanie salonu. Wszystko zależy od tego, jak duże jest twoje mieszkanie lub dom.
Polecamy: Sposoby na śliskie schody i podjazd. Sypanie solą to nie jest dobre rozwiązanie. Dlaczego?
Czyszczenie mebli
Generalne porządki przedświąteczne warto rozpocząć od pozbycia się niepotrzebnych przedmiotów. Na początku przejrzyj wszystkie rzeczy znajdujące się w szufladach. Oceń, które z nich są niezbędne, a które warto oddać lub sprzedać. Potem wymyj dokładnie wnętrze mebli, szuflady i zakamarki. Pamiętaj o tym, że obowiązuje zasada ścierania kurzy z góry na dół. Dzięki temu unikniesz osadzania się brudu na wyczyszczonych już półkach.
Na końcu wypoleruj szafki z zewnątrz, możesz wykonać samodzielnie odpowiedni preparat. Będziesz potrzebować do tego sok z cytryny i oliwę z oliwek. Połącz ze sobą produkty w małym naczyniu (proporcje 1:1). Potem nałóż specyfik na czystą ścierkę i dokładnie umyj fronty. Mieszanka ta bez trudu wypoleruje meble i przywróci im dawny blask.
Szybkie mycie okien
W polskiej tradycji na dobre zakorzeniło się mycie okien na święta. Wiele osób nie lubi tej czynności i głowi się jak zrobić to szybko i dokładnie. Oto sposób:
- Zdejmij zasłonki, rolety, wszystkie dekoracje okienne.
- Zwilżoną ścierką z mikrofibry przetrzyj karnisze lub żaluzje, jeśli takie masz w domu.
- Pamiętaj, by w pierwszej kolejności wyczyścić ramy okienne, dopiero potem umyć i wypolerować szyby. W tym celu wymieszaj ciepłą wodę z octem (proporcje 2:1). Użyj ścierek z mikrofibry, ponieważ nie pozostawiają one smug. Na koniec wytrzyj szyby do sucha czystą ścierką.
Sprzątanie kuchni
Sprzątanie kuchni rozpocznij od gruntownego szorowania sprzętów. Wykorzystaj w tym celu domowe środki czystości. Do mycia zmywarki, piekarnika czy mikrofalówki przyda się roztwór na bazie sody oczyszczonej. Środek ten ma działanie lekko żrące i bez trudu upora się z zabrudzeniami po spaleniźnie. Specyfik na bazie sody oczyszczonej przygotujesz tak:
- Do małej miski wsyp sodę i dolej wodę (proporcje 1:2).
- Składniki dokładnie wymieszaj i nanieś na czystą gąbkę.
- Mieszanką pokryj zabrudzoną powierzchnię i pozostaw ją na kwadrans. W tym czasie zacznie działać, a zabrudzenia będą łatwiejsze w usunięciu.
Lodówkę warto potraktować kwaskiem cytrynowym, gdyż zniweluje brzydki zapach. Na koniec wymyj dokładnie wszystkie szafki i blaty.
Uporaj się z kamieniem w łazience
Zmorą nie jednej pani domu jest uporczywy osad z kamienia na różnych powierzchniach w łazience. Jak pozbyć się go szybko i skutecznie? Jednym ze sposobów na walkę z nim jest ocet. To silny, ale naturalny specyfik, który sprawi, że łazienka będzie lśnić czystością. Wystarczy, że do miski z wodą dodasz trochę octu spirytusowego (proporcje 2:1). Szorstką gąbką zamoczoną w mieszance umyj armaturę, flizy i fugi. Pamiętaj, że łazienka jest miejscem, w którym panuje wilgoć. Ta natomiast sprzyja rozwojowi grzybów, bakterii i innych szkodliwych drobnoustrojów. W czasie sprzątania upewnij się również, że wentylacja działa poprawnie. Jej zadaniem jest zapewnienie prawidłowej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu.
Lśniące podłogi i czyste dywany
Mycie podłóg zostaw na sam koniec, kiedy posprzątasz cały dom. W pierwszej kolejności dokładnie wytrzep dywan. Zrób to na zewnątrz, by uniknąć osiadania się kurzu na meblach. Podłogi przed myciem odkurz lub zamieć szczotką. Do wiaderka nalej ciepłej wody i zamocz w nim końcówkę mopa, dokładnie wyciśnij. Następnie umyj podłogi w całym domu, pamiętaj, by wyczyścić przestrzenie pod sofą czy stołem. Na koniec przetrzyj powierzchnię płaskim mopem do sucha, by pozbyć się smug.
Polecamy: