Jak ocieplić salon bez podkręcania ogrzewania? Sprawdź nasze sposoby na przytulne wnętrza
Jesienią coraz więcej czasu spędzamy w mieszkaniu, więc nic dziwnego, że chcemy, aby było w nim przytulnie i miło. Niezależnie od tego, jak urządziliśmy swoją przestrzeń, można użyć kilku trików, dzięki którym w naszym domu będzie o wiele bardziej nastrojowo. Sprawdź, jak ocieplić wnętrze bez podkręcania ogrzewania i jakie dodatki mogą ci w tym pomóc.
Spis treści:
Jak ocieplić wnętrze dodatkami - oświetlenie
Sprawdzonym sposobem na ocieplenie pomieszczeń jest dobranie odpowiedniego oświetlenia. Światło jest podstawowym elementem, tworzącym klimat całego domu. Do ocieplenia pokoju najlepiej sprawdza się światło rozproszone i punktowe. Jest ono nawet ważniejsze niż oświetlenie sufitowe.
Warto rozmieścić w pomieszczeniu lampy stojące i kinkiety. Pamiętajmy o tym, że istotny jest wybór odpowiednich żarówek, które w nich umieścimy. Chcąc ocieplić wnętrze, nie wybierajmy białego światła, przywodzącego na myśl laboratoria.
Dekorując salon i ocieplając nasze inne wnętrza, nie zapominajmy o świecach. Warto rozmieścić je w pomieszczeniu w wielu miejscach lub włożyć je do lampionów. Dadzą łagodne, ciepłe światło, które umili jesienne wieczory. Dodatkowo, decydując się na świece zapachowe, będziemy mogli cieszyć się pięknym aromatem.
Ocieplanie wnętrz - osobiste dodatki
Jako dekoracje do domu, świetnie sprawdzą się także wykonywane przez ciebie ręcznie ozdoby - obrazy, rzeźby lub figurki z drewna, które pozwolą jeszcze bardziej spersonalizować wygląd wnętrz i wyeksponować w nich własny, indywidualny zmysł artystyczny.
Jak ocieplić zimny pokój?
Chcąc ocieplić zimny pokój o stonowanych barwach ścian, warto przełamać je dodatkami o bardziej intensywnych kolorach. Zalecane są odcienie ciepłe lub pastelowe.
Kolor brązowy pozwoli się wyciszyć oraz zrelaksować. Natomiast barwy żółte, pomarańczowe i złote są pobudzające i szczególnie sprawdzą się jesienią oraz zimą, kiedy tej energii potrzeba nam o wiele więcej. W dodatku wprowadzają nastrojowy klimat i są kojarzone ze słońcem, więc będą dobrze wpływać na nasze samopoczucie. Należy jednak uważać, aby te kolory nie były zbyt jaskrawe.
Dodatkami w tych barwach, które można użyć do dekoracji wnętrz, są koce, poduszki, narzuty, obrazy, dywany, bukiety oraz wazony.
Czytaj także: Pranie i suszenie zasłon. Nigdy nie było tak proste!
Jak ocieplić jasne wnętrze?
Chcąc ocieplić wnętrze, które już samo w sobie jest jasne, można wykorzystać do tego tkaniny, które mają naturalną, wyrazistą fakturę. Warto do tego użyć na przykład plecionego, grubego dywanu, lnianej pościeli czy aksamitnych, ciężkich zasłon. W tym przypadku dużą różnicę zrobi nawet wełniany lub dzianinowy pled albo koc ułożony na kanapie. Świetnie sprawdzą się także szklane lampiony ozdobione plecionkami z rattanu, makramy ozdobne na ścianę lub makramowe doniczki do podwieszenia kwiatów pod sufitem.
Jasne wnętrza ocieplą także dodatki wykonane z naturalnych surowców np. słomy, drewna czy bambusa. Z tych materiałów warto również mieć wykonane meble, dzięki czemu zrobi się w pomieszczeniu o wiele przytulniej.
Dobrym pomysłem jest także umieszczenie sprzętów użytkowych, takich jak zegar z drewna naturalnego albo lustro z ozdobną ramą.
Ociepl wnętrza zielenią
Sprawdzonym i niezawodnym sposobem na ocieplenie wnętrz są rośliny, które stanowią nie tylko ponadczasowyme ozdoby i pasują do każdego wnętrza, ale także dbają o panujący wokół mikroklimat. Odpowiednio zaaranżowane i umieszczone w domu nadadzą wnętrzom niepowtarzalnego charakteru i będą stanowić dodatkowy element kolorystyczny w pomieszczeniu.
Do dekoracji wnętrz można użyć dużych okazów takich jak monstera czy palma. Jeśli nie mamy na tyle przestrzeni w naszym domu, warto postawić na sukulenty, storczyki lub tulipany.
Zobacz także: