Jak osłonić balkon przed wzrokiem sąsiada? Cztery proste patenty

Latem większość z nas spędza sporo czasu na tarasach i balkonach. Niestety, często narażeni jesteśmy wtedy na czujny wzrok sąsiada, który szybko może zepsuć humor i zakłócić rzadką chwilę relaksu. Na szczęście, istnieją rozwiązania, które pozwalają skutecznie odgrodzić swój balkon i korzystać z prywatności. Wybrałyśmy dla was cztery najprostsze i najtańsze sposoby!

Duża ilość roślin na balkonie pozwoli skutecznie odgrodzić się od sąsiada
Duża ilość roślin na balkonie pozwoli skutecznie odgrodzić się od sąsiada 123RF/PICSEL

Gotowe osłony z tworzywa sztucznego

Montaż maty również jest bardzo prosty - wystarczy rozwinąć matę i przymocować ją do barierki za pomocą sznurków. Wielką zaletą mat osłonowych jest ich wykonanie z naturalnych materiałów lub tworzyw sztucznych, odpornych na warunki atmosferyczne. Maty są też łatwe w czyszczeniu, a po złożeniu zajmują niewiele miejsca.

Panele ogrodzeniowe

Innym sposobem na osłonięcie balkonu przed wzrokiem sąsiada jest zainstalowanie paneli ogrodzeniowych. To rozwiązanie jest równie proste i wygodne - wystarczy zakupić gotowe produkty i zainstalować je na balkonie.

Balkon to przestrzeń, w której chcemy czuć się swobodnie
Balkon to przestrzeń, w której chcemy czuć się swobodnie123RF/PICSEL

Panele ogrodzeniowe podobnie jak maty, dostępne są w wielu wariantach, więc sprawdzą się na każdym balkonie. Mogą się one różnić jedynie rodzajem materiału, z którego są wykonane - w sklepach dostać można zarówno panele z drewna jak z deski kompozytowej czy materiału imitującego drewno.

W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na panele z prześwitami lub pełne. Te pierwsze przepuszczają promienie słoneczne, te drugie chronią natomiast zarówno przed słońcem jak i przed wiatrem oraz oczywiście... wzrokiem sąsiadów.

Kwiaty doniczkowe

Kwiaty nie tylko zdobią, ale i osłaniają przed niechcianym wzrokiem
Kwiaty nie tylko zdobią, ale i osłaniają przed niechcianym wzrokiem123RF/PICSEL

Jeszcze prostszym rozwiązaniem, które pozwoli nam chronić się przed wścibskimi sąsiadami jest zainstalowanie na balkonie kwietników. Patenty, które święciły triumfy w PRL-u znów są bowiem modne, choć w nieco odświeżonej formie.

W sklepach znajdziemy dziś gotowe, nowoczesne konstrukcje z metalu lub drewna, które pozwalają na ustawienie roślin na różnych poziomach. To praktyczne oraz stylowe i cieszące oczy rozwiązanie - gęsto posadzone kwiaty to nie tylko piękna ozdoba, ale też gwarancja spokoju i prywatności.

Zielona ściana z roślin

Fani naturalnych rozwiązań, z naciskiem na roślinność, mogą pójść jeszcze dalej i zainstalować na balkonie całe pnącza roślin, które tworzą piękną, bujną, zieloną ścianę. Co ważne, niektóre gatunki pnących się roślin dodatkowo oczyszczają powietrze i pozytywnie wpływają na mikroklimat.

Do najpopularniejszych pnączy, odpornych nawet na mrozy należą:

  • bluszcz pospolity - odporny i łatwy w pielęgnacji, 
  • winobluszcz pięciolistkowy o pięknych liściach, które jesienią mienią się wieloma kolorami, 
  • egzotyczna wisteria o pachnących kwiatach, 
  • milin amerykański wyróżniający się szybkim wzrostem i gęstym ulistnieniem. 
Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas