Jak pozbyć się opryszczki? Oto szybkie, domowe sposoby
Jak szybko pozbyć się opryszczki? Gdy nie mamy pod ręką aptecznych specyfików, można sięgnąć po domowe sposoby, które równie skutecznie pozwolą nam uporać się z problemem opryszczki. Jak złagodzić jej objawy i czy należy udać się z nią do lekarza?
Spis treści:
Opryszczka wargowa spowodowana jest zakażeniem wirusem HSV1. Do zakażenia dochodzi najczęściej w pierwszych latach życia lub podczas rozwoju płodowego. Po zakażeniu osoba nosi go do końca życia. Objawy zakażenia nie są jednak odczuwalne cały czas, a najczęściej nawracają w wyniku osłabienia organizmu.
Zobacz także: Lecznicze nasiadówki wracają do łask. Sposób na hemoroidy, zapalenie pęcherza i infekcje
Co powoduje nawrót objawów zakażenia opryszczką?
Opryszczka często pojawia się podczas infekcji górnych dróg oddechowych i w stanach zapalnych organizmu, gdy jest osłabiony. Jej powstaniu sprzyja również niewłaściwa, uboga w witaminy dieta oraz palenie papierosów. Czasem ta nieprzyjemna zmiana skórna pojawia się przy przeziębieniu, przemęczeniu, nasilonym stresie i w czasie około menstruacji.
Jakie są objawy opryszczki?
Objawy nawracającej opryszczki najczęściej rozpoczynają się od swędzenia w okolicy ust. Następnie może pojawić coraz silniejsze pieczenie, któremu towarzyszy formowanie się małej grudki, aż do momentu ujawnienia przy wargach drobnych pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym. Pękające pęcherzyki stanowią zagrożenie dla zdrowia reszty skóry oraz innych osób — w wydzielinach ze zmiany roznoszą się zdolne do infekowania, wirusy. Gdy pęcherzyki pękają, opryszczka przechodzi w fazę nadżerki. Ten cykl, jeśli nie podejmiemy stosownej farmakoterapii, trwa nawet do kilkunastu dni.
Często chcąc szybko załagodzić objawy opryszczki, szukamy różnych sposobów, by sobie pomóc. Jakie są zatem domowe triki, które skutecznie pomogą nam w walce z opryszczką?
Domowy sposób na opryszczkę: Miód
Miód znany jest ze swoich właściwości bakterio- oraz wirusobójczych. Od wieków jest środkiem leczniczym, stosowanym, aby przyspieszyć proces gojenia ran i owrzodzeń. Aby przyspieszyć gojenie się naskórka przy infekcji opryszczkowej, a w efekcie zapobiec dalszemu rozwojowi choroby, warto posmarować zmianę miodem i pozostawiać go na kilkanaście minut. Czynność należy powtarzać przez kilka dni.
Domowy sposób na opryszczkę: Pasta cynkowa
Tanim, łatwo dostępnym i skutecznym preparatem do walki ze zmianami skórnymi jest niezawodna pasta cynkowa. Znajduje też zastosowanie w leczeniu zmian wirusowych opryszczki w jej wczesnym stadium. Dodatkowo może być stosowana przez dzieci i kobiety w ciąży. Smarowanie zmian opryszczkowych pastą cynkową zasusza je, a przede wszystkim przyspiesza gojenie.
Domowy sposób na opryszczkę: Olejek eteryczny z drzewa herbacianego
Olejek eteryczny z drzewa herbacianego często polecany jest przy infekcjach wirusowych. Skutecznie walczy z patogenami, przyspiesza gojenie się ran i przede wszystkim silnie dezynfekuje zmiany, dzięki czemu zapobiega przed dalszym rozwojem opryszczki. Olejek herbaciany najlepiej dodać do kremu lub oleju bazowego, wymieszać, a powstałą mieszankę nałożyć na opryszczkę. Nie poleca się stosowania go bez rozcieńczenia - może to bowiem skutkować podrażnieniami, ponieważ jego działanie jest bardzo silnie.