Jak prać ręczniki plażowe? Kluczowa jest temperatura i ilość detergentu
Ręcznik plażowy jest nieodzownym towarzyszem letniego wypoczynku nad wodą. Niestety jest on szczególnie podatny na zabrudzenia, zwłaszcza gdy kładziemy go bezpośrednio na piasku czy też trawie. Aby jednak ręczniki plażowe służyły nam przez wiele sezonów, konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Oto jak poprawnie prać ręczniki.
Spis treści:
Czy nowy ręcznik trzeba wyprać przed użyciem? Dodaj do pralki jeden produkt
Pierwsze pranie ręcznika plażowego powinno odbyć się od razu po jego zakupie. Polega ono na wstępnym wypłukaniu, a następnie wypraniu go z odrobiną octu. Ten prosty krok pozwala usunąć resztki substancji chemicznych, które mogą znajdować się na powierzchni ręcznika, a także zapobiega farbowaniu.
Przed wypraniem ręcznika należy zapoznać się z zaleceniami producenta umieszczonymi na metce. Znajdziemy tam istotne informacje dotyczące m.in. optymalnej temperatury prania.
Zobacz również: Oderwij kawałek i zwiń w kulkę. Miękkie i puszyste pranie za mniej niż kilka złotych gwarantowane
Jak prać ręczniki plażowe i kąpielowe? Zastosuj się do tych prostych zasad
Po powrocie z plaży, zanim wrzucimy nasz ręcznik do bębna pralki, powinniśmy porządnie go wytrzepać, a następnie odplamić wszelkie zabrudzenia, które mogą być trudne do usunięcia.
Ręczniki plażowe powinny być prane oddzielnie. Unikajmy więc prania ręczników plażowych z innymi materiałami, zwłaszcza z ubraniami z suwakami, które mogą uszkodzić włókna.
Podczas prania ręczników plażowych pralka powinna być załadowana maksymalnie do połowy bębna. Pamiętajmy, że wybór odpowiedniego programu prania jest kluczowy dla zachowania dobrej jakości ręczników. Zalecane jest korzystanie z programu do bawełny, a także skorzystanie z opcji dodatkowego płukania.
Ręczniki plażowe nie muszą być prane po każdym użyciu, o ile są używane tylko do osuszania ciała. Pranie raz na kilka dni lub po kilku użyciach jest zazwyczaj wystarczające. Inaczej sprawa wygląda, jeśli nasz ręcznik kładziemy bezpośrednio na piasku czy trawie i używamy go do opalania. Takie ręczniki pierzmy po każdym użyciu.
Zobacz również: Folia aluminiowa w zmywarce do naczyń? Spróbuj, a nie pożałujesz
Ręczniki plażowe najlepiej prać w delikatnych detergentach przeznaczonych do tkanin bawełnianych. Należy więc unikać środków zawierających wybielacze czy agresywne substancje chemiczne, które mogą uszkodzić włókna.
Pamiętajmy, aby nie przesadzić z ilością detergentu, ponieważ mogą pozostawiać resztki na ręcznikach, negatywnie wpływając na ich miękkość i zdolność absorpcji. Jeśli używamy chemicznych środków, warto zmniejszyć dawkę o 1/3 lub 1/4 zalecanej ilości.
Standardowa temperatura prania to 40 st. C lub 60 st. C, jednak najlepiej jest się kierować zaleceniami na metce produktu. Pranie ręczników w zbyt wysokiej temperaturze może powodować skurczenie się włókien i utratę miękkości. Natomiast pranie ich w zbyt niskiej temperaturze np. 30 st. C. może prowadzić do gromadzenia się bakterii i pleśni, co z kolei może powodować nieprzyjemne zapachy.
Pamiętajmy również, o tym, aby nie przeciążać pralki - ręczniki muszą mieć wystarczająco dużo miejsca, aby mogły się swobodnie wyprać i wypłukać.
Po wypraniu ręcznika najlepiej jest suszyć go na świeżym powietrzu, ale z dala od bezpośredniego słońca, aby kolory nie blakły. Możesz również użyć suszarki bębnowej, ustawiając ją na niską temperaturę.