Jak przycinać storczyka? W ten sposób zmobilizujesz go do kwitnienia

Storczyki na stałe zagościły w naszych domach. Zachwycają oryginalnymi, delikatnymi kwiatami, ciesząc jednocześnie oko mnogością kolorów. Aby jednak tak się stało, należy o nie poprawnie zadbać. Podstawą jest odpowiednie przycinanie. Kiedy przyciąć storczyka? Od tego zależy, czy zakwitnie.

Wycięcie przesuszonych pędów zmobilizuje roślinę do wypuszczenia kolejnych kwiatów
Wycięcie przesuszonych pędów zmobilizuje roślinę do wypuszczenia kolejnych kwiatów123RF/PICSEL

Storczyki są dziś jednymi z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Znajdziemy je nie tylko w kwiaciarniach czy sklepach ogrodniczych, ale również większych dyskontach.

Storczykowi powinniśmy przyjrzeć się nieco dokładniej już w momencie zakupu. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na korzenie. Te nie powinny być pokryte żadnymi plamami ani nalotem. Świadczy to o infekcji grzybiczej. Wybierzmy roslinę, która posiada błyszczące i mięsiste kwiaty. Są one oznaką dobrej kondycji rośliny.

Storczyk: pielęgnacja

Wbrew powszechnej opinii pielęgnacja storczyków nie należy do najtrudniejszych. Podstawą jest jednak dostosowanie się do kilku, ważnych zasad. Zwróćmy uwagę na miejsce, w którym ustawimy doniczkę z kwiatkiem. Ten czuje się najlepiej na wschodnich parapetach, gdzie światło jest delikatne.

Ważne jest również odpowiednie podlewanie rośliny. Najprostszym sposobem nawodnienia korzeni jest zanurzenie doniczki w wodzie na okres około 20 minut. Później należy ją dokładnie odsączyć. Czynność powtarzamy co około 10 - 14 dni, wykonując ją najlepiej rano. Umożliwimy tym samym odparowanie nadmiaru wody przed wieczornym obniżeniem się temperatury.

Kiedy temperatura spada, storczyki przechodzą w stan spoczynku. Późną jesienią i zimą gubią swoje kwiaty oraz liście, dając tym samym znak, że są gotowe do podcięcia. Jak się za to zabrać?

Storczyki będą piękne, jeśli namoczysz jego korzenie w misce z wodą
Storczyki będą piękne, jeśli namoczysz jego korzenie w misce z wodą123RF/PICSEL

Jak podcinać storczyki?

Storczyki podcinamy nożyczkami lub sekatorem. Warto uprzednio zdezynfekować sprzęt, aby przypadkowo nie zainfekować rośliny. Zabieg najlepiej rozpocząć w momencie, w którym wszystkie kwiaty przekwitną.

Orchidee można przyciąć w dwóch miejscach - u podstawy pędu, jeśli ten jest już brązowy i uschnięty lub pod samym uschniętym kwiatem, jeśli łodyga wciąż jest zielona. Wycięcie cienkich, przesuszonych i pomarszczonych pędów, które nie mają liści, dodatkowo zmobilizuje roślinę do wypuszczenia kolejnych kwiatów.

Można również skorzystać z bananowej odżywki. Kilka skórek tego owocu wystarczy wysuszyć na grzejniku lub w piekarniku i dokładnie zmielić na proszek. Następnie wsypać do wody i odstawić na kilka dni. Później podlać storczyki. Dzięki zawartym w bananach witaminie B6, potasowi i cukrze kwiaty zaczną szybciej rosnąć, a ich kolor będzie zdecydowanie bardziej intensywny.

„Zdrowie na widelcu”. Ciemne owoce chronią przed rakiemPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas