Reklama

Reklama

Jak przycinać storczyka? W ten sposób zmobilizujesz go do kwitnienia

Storczyki na stałe zagościły w naszych domach. Zachwycają oryginalnymi, delikatnymi kwiatami, ciesząc jednocześnie oko mnogością kolorów. Aby jednak tak się stało, należy o nie poprawnie zadbać. Podstawą jest odpowiednie przycinanie. Kiedy przyciąć storczyka? Od tego zależy, czy zakwitnie.

Storczyki są dziś jednymi z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Znajdziemy je nie tylko w kwiaciarniach czy sklepach ogrodniczych, ale również większych dyskontach.

Storczykowi powinniśmy przyjrzeć się nieco dokładniej już w momencie zakupu. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na korzenie. Te nie powinny być pokryte żadnymi plamami ani nalotem. Świadczy to o infekcji grzybiczej. Wybierzmy roslinę, która posiada błyszczące i mięsiste kwiaty. Są one oznaką dobrej kondycji rośliny.

Reklama

Zobacz również: Ta przyprawa działa na storczyki jak doping. Uginają się od kwiatów

Storczyk: pielęgnacja

Wbrew powszechnej opinii pielęgnacja storczyków nie należy do najtrudniejszych. Podstawą jest jednak dostosowanie się do kilku, ważnych zasad. Zwróćmy uwagę na miejsce, w którym ustawimy doniczkę z kwiatkiem. Ten czuje się najlepiej na wschodnich parapetach, gdzie światło jest delikatne.

Ważne jest również odpowiednie podlewanie rośliny. Najprostszym sposobem nawodnienia korzeni jest zanurzenie doniczki w wodzie na okres około 20 minut. Później należy ją dokładnie odsączyć. Czynność powtarzamy co około 10 - 14 dni, wykonując ją najlepiej rano. Umożliwimy tym samym odparowanie nadmiaru wody przed wieczornym obniżeniem się temperatury.

Kiedy temperatura spada, storczyki przechodzą w stan spoczynku. Późną jesienią i zimą gubią swoje kwiaty oraz liście, dając tym samym znak, że są gotowe do podcięcia. Jak się za to zabrać?

Zobacz również: Grudnik będzie kwitł jeszcze dłużej. Sekret tkwi w jednej czynności

Jak podcinać storczyki?

Storczyki podcinamy nożyczkami lub sekatorem. Warto uprzednio zdezynfekować sprzęt, aby przypadkowo nie zainfekować rośliny. Zabieg najlepiej rozpocząć w momencie, w którym wszystkie kwiaty przekwitną.

Orchidee można przyciąć w dwóch miejscach - u podstawy pędu, jeśli ten jest już brązowy i uschnięty lub pod samym uschniętym kwiatem, jeśli łodyga wciąż jest zielona. Wycięcie cienkich, przesuszonych i pomarszczonych pędów, które nie mają liści, dodatkowo zmobilizuje roślinę do wypuszczenia kolejnych kwiatów.

Można również skorzystać z bananowej odżywki. Kilka skórek tego owocu wystarczy wysuszyć na grzejniku lub w piekarniku i dokładnie zmielić na proszek. Następnie wsypać do wody i odstawić na kilka dni. Później podlać storczyki. Dzięki zawartym w bananach witaminie B6, potasowi i cukrze kwiaty zaczną szybciej rosnąć, a ich kolor będzie zdecydowanie bardziej intensywny.

Zobacz również: Ustaw tak doniczkę, a palma areka będzie zachwycać swoimi bujnymi liśćmi

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy