Jak uprawiać i pielęgnować malwę? Zadbaj o nią, by stała się prawdziwą ozdobą ogrodu

Jest nieodłącznym elementem ogrodów i tarasów urządzanych w stylu wiejskim, rustykalnym lub romantycznym. Kojarzy się z sielskimi letnimi dniami, spędzanymi u dziadków na wsi. Smukła, wysoka i kolorowa malwa prezentuje się efektownie aż do późnej jesieni, ożywiając kwiatami przydomową przestrzeń. Jak uprawiać malwę, by pięknie kwitła? Podpowiadamy.

Sprawdź, co zrobić, by malwa pięknie kwitła
Sprawdź, co zrobić, by malwa pięknie kwitła123RF/PICSEL

Malwa - to warto o niej wiedzieć

Malwa różowa, znana również jako prawoślaz wysoki, jest byliną, często hodowaną jako roślina dwuletnia. To właśnie w drugim roku kwitnie najpiękniej i najbardziej obficie. Należy do przedstawicieli gatunków ślazowatych. Pochodzi z Chin, gdzie tradycja jej uprawy sięga już kilku tysięcy lat, a w Europie pojawiła się w XVI wieku.

Jej liście są ciemnozielone i szorstkie, o średnicy dochodzącej nawet do 25 cm. Malwa kwitnie od końca czerwca do października. Kwiaty wyrastają na krótkich szypułkach w górnych częściach łodygi. Najpiękniej wygląda zasadzona w dużych skupiskach, które można wzajemnie krzyżować.

Odmiany malwy

Malwy w ogrodach przyciągają wzrok przechodniów całą gamą kolorów. Występują m.in. w odcieniach: bieli, kremu, żółci, łososiowego, pomarańczowego, różowego, czerwonego, bordowego, fioletowego, a także - prawie czarnego. Na świecie możemy wyróżnić cztery główne i najpopularniejsze odmiany, w tym: ogrodową malwę różową (Alcea rosea), malwę figolistną (Alcea ficifolia), malwę pomarszczoną (Alcea rugosa) oraz malwę bladą (Alcea pallida). Malwa różowa to bezsprzeczna królowa polskich ogrodów, figolistna występuje naturalnie w klimacie Azji Zachodniej i Europy Południowej, a malwa pomarszczona wywodzi się z Rosji.

Malwę ogrodową możemy podzielić na kilka grup:

malwę Alleghanies, czyli Fimbriata flore pleno, charakteryzującą się lekko postrzępionymi liśćmi i półpełnymi kwiatami, rzadko osadzonymi na łodydze;

malwę szkocką, roślinę o charakterystycznych półkulistych kwiatach oraz łodydze o wysokości ponad dwóch metrów;

malwę wielką, wyróżniającą się pełnymi kwiatami i łodygą sięgającą nawet trzech metrów;

malwę czetera, czyli Chaters, o zwartym kwiatostanie i niewielkiej wysokości.

Kwiaty czarnej malwy stosowane są w ziołolecznictwie
Kwiaty czarnej malwy stosowane są w ziołolecznictwie123RF/PICSEL

Jedną z najciekawszych odmian ogrodowej malwy różowej jest intrygująca wyglądem malwa czarna, określana jako Nigra. Dzieje się tak ze względu na jej ciemnobordowy kolor, który wydaje się wpadać niemal w czerń. Kwiaty czarnej malwy to wyjątkowo bogate źródło przeciwutleniaczy. Herbata zaparzona z jej kwiatów ma działanie osłaniające błonę śluzową górnych dróg oddechowych, ograniczające stany zapalne oraz łagodzące podrażnienia przewodu pokarmowego.

Wysiew i uprawa malwy

Zanim zabierzemy się za uprawę malwy, warto pomyśleć o odpowiednim stanowisku. To kwiat, który najlepiej prezentuje się posadzony przy ogrodzeniu lub ścianie domu. Lubi miejsca ciepłe, odsłonięte od wiatru - słoneczne lub lekko zacienione. Malwa przyjmie się niemal w każdych warunkach, z wyjątkiem piasku oraz zbitej gleby. Najlepiej rozwinie się w żyznej i pełnej minerałów glebie, najlepiej o pH 6-7, uzupełnionej kompostem.

Roślinę wysiewamy już od końca maja do początku lipca - najlepiej do doniczek, skrzynek lub rozsadników. Gdy po około tygodniu siewki wykiełkują i będą miały listki, wtedy wysadzamy je na zagony, a wczesną jesienią w stałe miejsca w rozstawie 40-50 cm. W ten sposób raz posadzone malwy będą się samodzielnie wysiewały co rok, a w jednym miejscu dojrzała malwa może rosnąć nawet 3-4 lata. Możemy także skorzystać ze specjalnej odmiany jednorocznej, którą siejemy na przełomie marca i kwietnia, a pierwsze kwiaty będziemy podziwiać już w lipcu tego samego roku.

Jak we właściwy sposób pielęgnować malwę?

Malwa zdobi ogród aż do jesieni. Co robić, by kwitła bujnie?
Malwa zdobi ogród aż do jesieni. Co robić, by kwitła bujnie?123RF/PICSEL

Malwy to piękne i niezbyt wymagające kwiaty. Dobrze znoszą polskie wahania temperatur, należy jednak pamiętać o regularnym podlewaniu młodych roślin w pierwszym roku uprawy. Nie wolno dopuścić do zmoczenia liści i przelania ziemi. Malwy są wyjątkowo wrażliwe na nadmiar wilgoci, który doprowadza do ich gnicia oraz rozwoju grzybów i chorób.

Wiosną i tuż przed kwitnieniem zaleca się zasilić malwy nawozem wieloskładnikowym oraz przywiązać ich pędy do palików lub bambusowych tyczek, co ochroni je przed złamaniem i wywróceniem przez wiatr. Większość dorosłych odmian malw łagodnie znosi chłodne miesiące i nie potrzebuje okrywania na okres zimowy. Zaleca się zabezpieczyć młode rośliny, najlepiej agrowłókniną lub suchymi liśćmi.

Aby zapewnić malwie pełną pielęgnację, trzeba pamiętać o regularnym i systematycznym obrywaniu przekwitłych kwiatów. Dzięki temu roślina będzie mogła wydać nowe pąki, a jej żywotność przedłuży się nawet do pięciu lat.

Zobacz również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas